Zarobki dietetyka - gdzie zarabia się najwięcej?

Zarobki dietetyka - gdzie zarabia się najwięcej?

Ile zarabia dietetyk? Czy warto pracować w zawodzie dietetyka? Zdrowy styl życia, a wzrost zarobków.Zauważyć można, że w dzisiejszych czasach dużo osób zmaga się z problemami dotyczącymi wagi oraz prawidłowym sposobem odżywiania. Tego typu kłopoty dotykają również dzieci w wieku przedszkolnym i zależą od wielu czynników. Widać wśród nich problem z nadwagą, czy ze złymi nawykami żywieniowymi. Ponadto wiele ludzi prowadzi siedzący tryb życia, towarzyszy im długotrwały stres, a często również choroby autoimmunologiczne - np. Hashimoto. W efekcie tego wiele ludzi coraz nie radzi sobie z wahaniami wagi i z utrzymaniem zdrowego stylu życia dlatego postanawia udać się do poradni dietetycznej.

Zauważyć można rosnącą popularność tego zawodu i chęci poszerzania wiedzy z tego zakresu. Nasuwa się, więc pytanie ile zarabia dietetyk?

Ile zarabia dietetyk?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto zostać dietetykiem. Miesięczne wynagrodzenie całkowite, czyli tzw. mediana zarobków osób pracujących na tym stanowisku wynosi 3 550 PLN brutto. Co drugi dietetyk otrzymuje jednak pensję od 3 190PLN do 4 090 PLN, a 25% najgorzej wynagradzanych dietetyków zarabia poniżej 3 190 PLN brutto. Na wyższe zarobki, czyli powyżej 4 090 PLN brutto liczyć może grupa 25% najlepiej opłacanych dietetyków.

Rozpiętość zarobków jest naprawdę spora, są dietetycy, którzy nie osiągają żadnych przychodów, ale istnieją też osoby zarabiające ponad 10 tysięcy złotych netto.

Ponadto zauważyć można znaczące różnice w zależności od:

  • typu wykonywanej pracy, w tym przypadku największe zarobki mają dietetycy pracujący w własnej poradni
  • stażu, osoba bez doświadczenia zarabia prawie 2x mniej niż ta z wieloletnim doświadczeniem
  • tego, czy wykonuje się tylko 1 typ pracy, w przypadku kiedy wykonuje się więcej zarobki są wyższe o ok. 34% od średniej (chodzi tutaj o bycie specjalistą dietetyki klinicznej, sportowej itd.)
  • miejsce w którym się pracuje, inaczej będzie zarabiał dietetyk w Warszawie, a inaczej w małej miejscowości


Od wielu lat zawód dietetyka uważany jest za jeden z najbardziej przyszłościowych i potrzebnych społecznie specjalizacji w Polsce. Zauważyć można również, że ten kierunek jest oblegany na uczelniach, a coraz więcej ludzi pragnie zdrowo się żywić i mieć dobrze ułożoną dietę. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zarobki rosną powoli i, żeby zarabiać więcej potrzeba czasu, a także dokształcania się. W pracy dietetyka ważny jest nieustanny rozwój i zdobywanie najnowszych wiadomości m.in odnośnie żywienia człowieka, układania jadłospisów. Polecamy, więc platformę edukacyjną BezTabletek.pl, na której znajdują się szkolenia pomagające poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dziedziny jaką jest dietetyka i tym samym osiągnąć zamierzone korzyści finansowe. Ukończenie kursów to gwarancja sukcesu i samorozwoju.

Dietetyk – własna firma czy praca na etacie?

Według najnowszych badań dotyczących zarobków na rok 2022 średnia pensja na etacie dietetyka jest niższa niż zyski pochodzące z prowadzonej poradni, czyli własnej działalności. Mówi się tutaj o kwocie 2900 zł netto w przypadku etatu w poradni albo 3600 złotych miesięcznie netto w przypadku posiadania etatu w szpitalu. Pojawia się, więc pytanie czy pensja dietetyków rośnie i jaka jest granica zarobków ?

Zauważyć można, że ostatnie lata przyniosły wzrost zarówno wynagrodzenia jak i pozycji zarobków dietetyków na tle rynku.

Należy również wziąć pod uwagę, że w każdej branży na zarobki przekładają się przede wszystkim lata doświadczenia, umiejętności oraz dodatkowe kwalifikacje dodatkowe. Praca w zawodzie dietetyka nie jest wcale taka łatwa i wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Ponadto istotne jest również miejsce zatrudnienia, ponieważ inaczej kształtują się finanse sektora publicznego, a inaczej w instytucjach prywatnych.

Jakiś czas temu szacowano, że właściciele prywatnych gabinetów zarabiają ok. 8000zł brutto miesięcznie.

Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest związane z kosztami. Należy przemyśleć finansowe zobowiązania i ponoszeniem nakładów:


  • jednorazowych (np. sprzęt medyczny lub diagnostyczny jak urządzenia Mezator),
  • stałych (eksploatacja, ubezpieczenie, podatki, wynagrodzenie pracowników).


Gabinet dietetyka powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt biurowy, oprogramowanie, a także urządzenia wspomagające pracę z pacjentem. Ponadto warto wziąć pod uwagę zatrudnienie pracownika. Będzie on gwarancją ciągłości pracy oraz wydolności gabinetu.

Właściciel ponosi również koszty dokształcania się. Jest to niezwykle ważne jeśli chce się być dobrym w tym co się robi. Dzięki temu zastosowanie nabytej wiedzy w praktyce może wpłynąć na wzrost zarobków dla tego zawodu.

Średnie zarobki dietetyka z własnym gabinetem są większe niż osoby pracującej w czyjejś placówce. Nie można jednak zapominać, o tym że posiadając własną działalność gospodarczą wzrasta liczba obowiązków. To nie tylko tworzenie planów żywieniowych, pomaganie pacjentom w staniu się zdrowym, ale codzienna dbałość o to, żeby gabinet dobrze prosperował. Otworzyć własną działalność to jedno, a sprawić żeby przynosiła zyski to inna sprawa. Zarobki potrafią się, więc różnić nawet u osób pracujących w tej samej branży.

Warto również wiedzieć, że dobry dietetyk musi być osobą charakteryzującą się entuzjazmem i dobrym podejściem do pacjenta. Wysoka kultura osobista odgrywa tutaj również istotną rolę.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz zarabiać więcej jako dietetyk? 


Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych dietetyków dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca