mgr Bożena Heller
autor artykułuStomia - co to takiego i jak wpływa na życie pacjentów?
Dla pacjentów, którzy zostali poddani obowiązkowej operacji, stomia może wpłynąć na życie z wielu różnych stron. Z jednej strony, chociaż uwalnia ciało pacjenta od problemów związanych z zalegającymi w jelitach narastającymi odchodami, stomia może wpłynąć na samopoczucie emocjonalne. Pacjenci mogą czuć się nieswojo, niekomfortowo i skrępowani w obecności innych osób. W związku z tym pacjenci zawsze powinni mieć dostęp do specjalistycznej pomocy - nie tylko w celu optymalnej pielęgnacji stomii, ale również w sprawach związanych z aparatem psychicznym.
Stomia jelitowa - odbudowa jakości życia po zabiegu chirurgicznym
Po przeprowadzeniu operacji usunięcia jelita lub stwierdzeniu choroby jelit, której nie da się leczyć w inny sposób, stomia jelitowa może stać się jedynym rozwiązaniem. Bezpośrednio po operacji, pacjenci odczuwają pewien dyskomfort spowodowany obecnością stomii, jednak z biegiem czasu, coraz bardziej przystosowują się do tej sytuacji. Nawet jeśli stomia w pierwszych chwilach wydaje się być dla pacjenta jedną z większych przeszkód, może również przyczynić się do poprawy jakości życia, pozwalając mu na odzyskanie niezależności oraz osiągnięcie satysfakcjonujących i aktywnych wyników w codziennych czynnościach.
Jak wygląda stomia? Poznaj jej zewnętrzny wygląd i rodzaje stomii
Istnieją trzy rodzaje stomii: stomia jelitowa, stomia moczowa oraz stomia wieloujściowa. Ich zewnętrzny wygląd oraz położenie zależy od rodzaju stomii. Najczęściej stosowanymi stomiami jelitowymi są kolostomia i ileostomia. Kolostomia stanowi otwór w brzuchu, przez który wydalany jest kał z jelita grubego, natomiast ileostomia odprowadza odchody z jelita cienkiego. Ważne jest, aby pacjenci byli w stanie zidentyfikować rodzaj swojej stomii, aby móc wprowadzić odpowiednie działania mające na celu jej prawidłową pielęgnację.
Czy stomia śmierdzi? Prawda i mity na temat zapachów związanych ze stomią.
Istnieje bardzo powszechne przekonanie, że stomia wydala nieprzyjemny zapach. Nic jednak bardziej mylnego, w obecnych czasach systemy stomijne zostały zoptymalizowane tak, by zapobiegać wyciekom i nieprzyjemnym zapachom. Dlatego, jeśli pacjent stosuje odpowiednie systemy stomijne i regularnie dba o umieszczenie worka stomijnego na swojej stomii, nie ma powodu, aby obawiać się nieprzyjemnych zapachów.
Stomia pełna - jak sobie radzić z codzienną pielęgnacją?
Jedną z najważniejszych czynności związanych z utrzymaniem higieny miejsc intymnych jest codzienna pielęgnacja stomii. Ta czynność ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia i komfortu pacjenta. W przypadku stomii pełnej, wypełnionej zawsze odchodami, pacjenci powinni regularnie opróżniać worek stomijny, aby uniknąć jego przeciążenia i wycieków. Codzienna pielęgnacja obejmuje również czyszczenie skóry wokół stomii, stosowanie specjalnych preparatów pielęgnacyjnych oraz regularną zmianę wałówki stomijnej dostosowanej do zmieniających się warunków stomii.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Stomia dwulufowa a jednolufowa - różnice i odpowiedni dobór dla pacjenta
Na rynku dostępne są systemy stomijne zarówno dwu-, jak i jednolufowe. Podczas gdy stomia dwulufowa ma dwa oddzielne otwory w wałówce - jeden dla odprowadzania odchodów, a drugi dla odprowadzania gazów jelitowych - stomia jednolufowa ma tylko jeden otwór. Wybór między tymi dwoma rodzajami systemów stomijnych powinien być dokonywany przez pacjenta w ciągłym dialogu z jego lekarzem prowadzącym, biorąc pod uwagę liczne indywidualne czynniki.
Podsumowując, stomia to specjalną procedura, stosowaną w celu umożliwienia wydalania odchodów lub moczu z ciała pacjenta, którego zdrowie jest zagrożone. Współczesne systemy stomijne zostały zoptymalizowane tak, aby pozwalają na osiągnięcie wysokiego poziomu komfortu i jakości życia, nawet w przypadku pacjentów z stomią. Możliwe jest prowadzenie aktywnego i satysfakcjonującego życia, pod warunkiem, że pacjenci zrozumieją, jak dbać o swoją stomię i zastosują odpowiednie środki zapobiegawcze.