Jak wygląda stomia i kiedy się ją stosuje? Codzienna pielęgnacja stomii.Stomia jelitowa – rodzaje, pielęgnacja, odżywianie

Jak wygląda stomia i kiedy się ją stosuje? Codzienna pielęgnacja stomii.Stomia jelitowa – rodzaje, pielęgnacja, odżywianie

Stomia to sztucznie utworzony otwór w jamie brzusznej, który umożliwia odprowadzenie odchodów lub moczu z ciała pacjenta. Sama procedura stomii jest stosowana, gdy normalne funkcjonowanie przewodu pokarmowego lub dróg moczowych jest niemożliwe bądź utrudnione. W takich przypadkach, stomia jest jedynym skutecznym rozwiązaniem, pozwalającym na uniknięcie niebezpiecznych lub nawet śmiertelnych powikłań jakie niosłoby za sobą brak możliwości wydalania masy kałowej lub moczu z organizmu.

Stomia - co to takiego i jak wpływa na życie pacjentów?

Dla pacjentów, którzy zostali poddani obowiązkowej operacji, stomia może wpłynąć na życie z wielu różnych stron. Z jednej strony, chociaż uwalnia ciało pacjenta od problemów związanych z zalegającymi w jelitach narastającymi odchodami, stomia może wpłynąć na samopoczucie emocjonalne. Pacjenci mogą czuć się nieswojo, niekomfortowo i skrępowani w obecności innych osób. W związku z tym pacjenci zawsze powinni mieć dostęp do specjalistycznej pomocy - nie tylko w celu optymalnej pielęgnacji stomii, ale również w sprawach związanych z aparatem psychicznym.

Stomia jelitowa - odbudowa jakości życia po zabiegu chirurgicznym

Po przeprowadzeniu operacji usunięcia jelita lub stwierdzeniu choroby jelit, której nie da się leczyć w inny sposób, stomia jelitowa może stać się jedynym rozwiązaniem. Bezpośrednio po operacji, pacjenci odczuwają pewien dyskomfort spowodowany obecnością stomii, jednak z biegiem czasu, coraz bardziej przystosowują się do tej sytuacji. Nawet jeśli stomia w pierwszych chwilach wydaje się być dla pacjenta jedną z większych przeszkód, może również przyczynić się do poprawy jakości życia, pozwalając mu na odzyskanie niezależności oraz osiągnięcie satysfakcjonujących i aktywnych wyników w codziennych czynnościach.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wygląda stomia? Poznaj jej zewnętrzny wygląd i rodzaje stomii

Istnieją trzy rodzaje stomii: stomia jelitowa, stomia moczowa oraz stomia wieloujściowa. Ich zewnętrzny wygląd oraz położenie zależy od rodzaju stomii. Najczęściej stosowanymi stomiami jelitowymi są kolostomia i ileostomia. Kolostomia stanowi otwór w brzuchu, przez który wydalany jest kał z jelita grubego, natomiast ileostomia odprowadza odchody z jelita cienkiego. Ważne jest, aby pacjenci byli w stanie zidentyfikować rodzaj swojej stomii, aby móc wprowadzić odpowiednie działania mające na celu jej prawidłową pielęgnację.

Czy stomia śmierdzi? Prawda i mity na temat zapachów związanych ze stomią.

Istnieje bardzo powszechne przekonanie, że stomia wydala nieprzyjemny zapach. Nic jednak bardziej mylnego, w obecnych czasach systemy stomijne zostały zoptymalizowane tak, by zapobiegać wyciekom i nieprzyjemnym zapachom. Dlatego, jeśli pacjent stosuje odpowiednie systemy stomijne i regularnie dba o umieszczenie worka stomijnego na swojej stomii, nie ma powodu, aby obawiać się nieprzyjemnych zapachów.

Stomia pełna - jak sobie radzić z codzienną pielęgnacją?

Jedną z najważniejszych czynności związanych z utrzymaniem higieny miejsc intymnych jest codzienna pielęgnacja stomii. Ta czynność ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia i komfortu pacjenta. W przypadku stomii pełnej, wypełnionej zawsze odchodami, pacjenci powinni regularnie opróżniać worek stomijny, aby uniknąć jego przeciążenia i wycieków. Codzienna pielęgnacja obejmuje również czyszczenie skóry wokół stomii, stosowanie specjalnych preparatów pielęgnacyjnych oraz regularną zmianę wałówki stomijnej dostosowanej do zmieniających się warunków stomii.

Stomia dwulufowa a jednolufowa - różnice i odpowiedni dobór dla pacjenta

Na rynku dostępne są systemy stomijne zarówno dwu-, jak i jednolufowe. Podczas gdy stomia dwulufowa ma dwa oddzielne otwory w wałówce - jeden dla odprowadzania odchodów, a drugi dla odprowadzania gazów jelitowych - stomia jednolufowa ma tylko jeden otwór. Wybór między tymi dwoma rodzajami systemów stomijnych powinien być dokonywany przez pacjenta w ciągłym dialogu z jego lekarzem prowadzącym, biorąc pod uwagę liczne indywidualne czynniki.

Podsumowując, stomia to specjalną procedura, stosowaną w celu umożliwienia wydalania odchodów lub moczu z ciała pacjenta, którego zdrowie jest zagrożone. Współczesne systemy stomijne zostały zoptymalizowane tak, aby pozwalają na osiągnięcie wysokiego poziomu komfortu i jakości życia, nawet w przypadku pacjentów z stomią. Możliwe jest prowadzenie aktywnego i satysfakcjonującego życia, pod warunkiem, że pacjenci zrozumieją, jak dbać o swoją stomię i zastosują odpowiednie środki zapobiegawcze.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca