Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Każdy istniejący aspekt naszego organizmu może być wyraźnym sygnałem, komunikującym się z nami poprzez różnorodne objawy. Jednym z nich jest brzuch kortyzolowy, który może stanowić oznakę nadmiernego stresu i zaburzeń hormonalnych. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy brzucha kortyzolowego i jak sobie z nimi radzić. Sprawdź co może zwiększać ryzyko otyłości brzusznej i jak przewlekły stres wpływa na nadnercza i pracę narządów.

Brzuch kortyzolowy (brzuch stresowy) - czym jest, jak wygląda, jak się go pozbyć?

Brzuch kortyzolowy to określenie stosowane do opisania zmian w sylwetce wywołanych nadmiernym stresem i wysokim poziomem hormonu kortyzolu we krwi. Osoby z brzuchem kortyzolowym mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, co może wiązać się z ryzykiem rozwoju otyłości, chorób serca i cukrzycy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy brzucha kortyzolowego

Wygląd brzucha stresowego charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tłuszczu w okolicach brzucha, tworzeniem charakterystycznych fałdek i bulw na skórze. Jest to związane z podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi, który wpływa na metabolizm, a także zwiększa apetyt i sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w okolicach jamy brzusznej.

 • Zmiana kształtu ciała - Brzuch kortyzolowy charakteryzuje się gromadzeniem tłuszczu głównie w okolicach brzucha, w obrębie pępka co prowadzi do tzw. "oponki". Trudno wtedy jest pozbyć się "brzucha".
 • Problemy zdrowotne - Osoby z brzuchem kortyzolowym mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy i chorób serca. Wzrasta również wtedy poziom cukru - glukozy we krwi. 
 • Nadmierne zmęczenie - Wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do przewlekłego zmęczenia i braku energii.
 • Zaburzenia snu - Osoby z brzuchem kortyzolowym często mają trudności z zasypianiem i utrzymaniem głębokiego snu.
 • Problemy z trawieniem - Nadmiar kortyzolu może wpływać negatywnie na układ pokarmowy, powodując problemy z trawieniem.

Jak radzić sobie z brzuchem kortyzolowym?

 • Zmniejszenie stresu - Regularna praktyka technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy joga, może pomóc obniżyć poziom kortyzolu.
 • Zbilansowana dieta - Spożywanie zdrowych posiłków, bogatych w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i białko, może wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej.
 • Regularna aktywność fizyczna - Ćwiczenia aerobowe i siłowe pomogą spalić nadmiar tłuszczu i poprawić ogólną kondycję.
 • Regularny sen - Ważne jest dbanie o odpowiednią ilość snu, ponieważ brak snu może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu.

Brzuch stresowy jest wynikiem podwyższonego hormonu stresu (poziomu kortyzolu w organizmie), który wpływa na metabolizm i sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Aby unikać tego problemu, ważne jest, aby zredukować poziom stresu i obniżyć poziom kortyzolu poprzez zdrowe nawyki żywieniowe, regularną aktywność fizyczną, medytację i zarządzanie stresem. Pamiętaj, że zdrowy styl życia może pomóc nie tylko zredukować brzuch stresowy, ale również poprawić ogólną kondycję organizmu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca