Jak wygląda angina i jak można się nią zarazić? Skuteczne metody leczenia anginy

Jak wygląda angina i jak można się nią zarazić? Skuteczne metody leczenia anginy

Angina, inaczej nazywana zapaleniem gardła, jest schorzeniem, które dotyka gardło, migdałki i okoliczne tkanki. Choroba ta jest bardzo powszechna, a jej objawy są znane na całym świecie. W tej poradzie medycznej prześledzimy, jak wygląda angina i jak można się nią zarazić, a także jakie są jej przyczyny i skuteczne metody leczenia, w tym złagodzenie objawów.

Angina - objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Jednym z najczęstszych objawów anginy jest ból gardła. Objaw ten zwykle towarzyszy pacjentowi od samego początku choroby i może nasilać się wraz z upływem czasu. Inne objawy anginy to gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowe, złe samopoczucie, trudności w zamknięciu ust, trudności w połykaniu oraz obrzęk okolic szyi.

Przyczyną anginy są zarówno wirusy, jak i bakterie. Najczęstsze przyczyny to Streptococcus pyogenes, które wywołuje ropne zapalenie gardła, oraz różne wirusy, w tym adenowirusy, enterowirusy i wirusy Epstein-Barr.

Leczenie anginy polega na zwalczaniu zarówno objawów, jak i przyczyny choroby. Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, antybiotyki, a także inhalacje pomagają w łagodzeniu objawów. Należy również pić dużo płynów i często odpoczywać. W przypadku anginy wirusowej leki antybiotykowe nie są skuteczne, dlatego ważne jest jedynie złagodzenie objawów.

Czy angina jest zaraźliwa? Sposoby rozprzestrzeniania się anginy

Tak, angina jest chorobą zakaźną i można nią łatwo się zarazić. Choroba ta zwykle rozprzestrzenia się przez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, przez kichanie, kaszel lub mówienie. Można również zarazić się poprzez korzystanie z tego samego naczynia czy sztućców, co osoba chore, albo przez dotykanie kontaminowanych powierzchni lub przedmiotów.

Angina ropna - jak ją rozpoznać i jakie są jej objawy?

Angina ropna wywołana jest przez bakterie i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie migdałków czy zapalenie zatok. Objawy anginy ropnej to zaczerwienienie i obrzęk gardła, białe naloty na migdałkach, gorączka, ostry ból gardła i trudności z połykaniem.

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na anginę ropną, konieczna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia antybiotykami.

Angina wirusowa vs angina paciorkowcowa - różnice i podobieństwa

Angina paciorkowcowa jest spowodowana bakteriami Streptococcus pyogenes i wymaga leczenia antybiotykowego. Z kolei angina wirusowa jest spowodowana wirusami i nie wymaga leczenia antybiotykiem, jednak objawy są podobne do objawów anginy paciorkowcowej.

Obydwie choroby wywołują ból gardła, gorączkę i ogólne złe samopoczucie, jednak ospałe objawy, takie jak bóle mięśniowe i dreszcze, częściej występują w przypadku anginy wirusowej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Angina - skuteczne metody leczenia i złagodzenie objawów

Leczenie anginy zależy od przyczyny choroby. W przypadku anginy bakteryjnej konieczne jest leczenie antybiotykami, podczas gdy w przypadku anginy wirusowej stosuje się jedynie leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Aby złagodzić objawy anginy, należy pić dużo płynów, często odpoczywać, a także stosować inhalacje ciepłego powietrza. Leki przeciw zapaleniu gardła, płukanki oraz ssanie pastylek na gardło również mogą pomóc w złagodzeniu objawów.

Angina u dziecka - jak ją rozpoznać i jak postępować?

Angina u dzieci to bardzo częsty problem. Objawy anginy u dziecka są podobne do objawów dorosłych, a mianowicie bóle gardła, gorączka, złe samopoczucie oraz trudności w połykaniu.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na anginę, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie sprawy z lekarzem pediatrą. Leczenie anginy u dziecka zależy od przyczyny choroby i objawów, a stosowanie leków zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca