Wirusy to czynniki chorobotwórcze, które klasyfikuje się ze względu na posiadany materiał genetyczny. Możemy wyróżnić wirusy DNA, np. ospę czy opryszczkę; oraz RNA powodujące przeziębienia, polio lub zespół ostrej niewydolności oddechowej. Najskuteczniejszym sposobem obrony przed zakażeniami wirusowymi okazują się szczepionki. Zdecydowanie trudniej dobrać odpowiednie środki farmakologiczne, które będą w stanie rozprawić się z zakażeniem. Które z wirusów zagrażają nam współcześnie i jak się przed nimi uchronić?
Mononukleoza zakaźna wywołana obecnością wirusa EBV
Jednym z wirusów, które mogą powodować niebezpieczne skutki jest EBV, czyli Epsteina-Barr - zawiera on materiał genetyczny DNA. Nadmieńmy, że należy do grupy wirusów opryszczki. Zakażenia EBV są bardzo częstym zjawiskiem i zdecydowana większość z nas zarazi się w różnym momencie swojego życia. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez ślinę, czyli w czasie pocałunku, picie z jednej szklanki oraz korzystanie z tych samych sztućców lub talerzy. Mniej częstymi, ale jednak możliwymi drogami zakażenia, jest kontakt z zakażoną krwią lub nasieniem.
W grupie objawów znajdą się: gorączka, wysypka, uczucie zmęczenia, brak apetytu, ból gardła, problemy z przełykaniem oraz powiększone węzły chłonne. Nie występują one bezpośrednio po zakażeniu, ale po upływie kilku tygodni. Ustąpienie objawów nie oznacza jednak, że pozbyliśmy się wirusa na stałe. Pozostaje on w organizmie w formie nieaktywnej i może ujawnić się w dowolnym momencie.
Diagnozę potwierdza się na podstawie testów pozwalających wykryć przeciwciała. Warto podkreślić, że nie istnieje skuteczny lek stosowany przeciwko EBV. Jedyną drogą jest leczenie objawowe, czyli unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego, stosowanie leków pozwalających zredukować ból i gorączkę.
Wirusowe zapalenie wątroby - jakie może mieć skutki?
Powszechnie znaną grupą wirusów są te, które wywołują zapalenie wątroby - najczęściej spotykane to HAV, HBV oraz HCV.
Dla kogo groźny jest półpasiec?
Półpasiec wywołuje dokładnie ten sam wirus, który odpowiada za ospę wietrzną. Objawia się jako zapalenie nerwu i unerwionej przez niego skóry. Nietrudno zarazić się półpaścem - wystarczająca jest droga kropelkowa, by mogło dojść do zarażenia. W praktyce oznacza to, że kichnięcie może zakończyć się zakażeniem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o obniżonej odporności i wszyscy ci, którzy nie chorowali jeszcze na ospę wietrzną.
Pierwszym objawem jest odczuwanie bólu, a kilka dni później pojawienie się wysypki w miejscu dotkniętym chorobą. Najczęściej występuje ona na tułowiu, wyłącznie po jednej stronie ciała. Leczenie zazwyczaj pozwala osiągnąć zadowalające efekty, jednak należy mieć świadomość, że zakażenie może prowadzić do groźnych powikłań. W tej grupie znajdą się m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów oraz zajęcie organów wewnętrznych.
Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.
Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.
Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną
Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji