Niebezpieczne wirusy - wirus EBV i inne

Niebezpieczne wirusy - wirus EBV i inne

Wirusy to czynniki chorobotwórcze, które klasyfikuje się ze względu na posiadany materiał genetyczny. Możemy wyróżnić wirusy DNA, np. ospę czy opryszczkę; oraz RNA powodujące przeziębienia, polio lub zespół ostrej niewydolności oddechowej. Najskuteczniejszym sposobem obrony przed zakażeniami wirusowymi okazują się szczepionki. Zdecydowanie trudniej dobrać odpowiednie środki farmakologiczne, które będą w stanie rozprawić się z zakażeniem. Które z wirusów zagrażają nam współcześnie i jak się przed nimi uchronić?

Mononukleoza zakaźna wywołana obecnością wirusa EBV

Jednym z wirusów, które mogą powodować niebezpieczne skutki jest EBV, czyli Epsteina-Barr - zawiera on materiał genetyczny DNA. Nadmieńmy, że należy do grupy wirusów opryszczki. Zakażenia EBV są bardzo częstym zjawiskiem i zdecydowana większość z nas zarazi się w różnym momencie swojego życia. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez ślinę, czyli w czasie pocałunku, picie z jednej szklanki oraz korzystanie z tych samych sztućców lub talerzy. Mniej częstymi, ale jednak możliwymi drogami zakażenia, jest kontakt z zakażoną krwią lub nasieniem. 

W grupie objawów znajdą się: gorączka, wysypka, uczucie zmęczenia, brak apetytu, ból gardła, problemy z przełykaniem oraz powiększone węzły chłonne. Nie występują one bezpośrednio po zakażeniu, ale po upływie kilku tygodni. Ustąpienie objawów nie oznacza jednak, że pozbyliśmy się wirusa na stałe. Pozostaje on w organizmie w formie nieaktywnej i może ujawnić się w dowolnym momencie. 

Diagnozę potwierdza się na podstawie testów pozwalających wykryć przeciwciała. Warto podkreślić, że nie istnieje skuteczny lek stosowany przeciwko EBV. Jedyną drogą jest leczenie objawowe, czyli unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego, stosowanie leków pozwalających zredukować ból i gorączkę.

Wirusowe zapalenie wątroby - jakie może mieć skutki?

Powszechnie znaną grupą wirusów są te, które wywołują zapalenie wątroby - najczęściej spotykane to HAV, HBV oraz HCV. 

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest najczęściej spotykanym z tej grupy głównie ze względu na łatwość zakażenia. Zdecydowana większość przypadków jest skutkiem zakażenia drogą pokarmową i zazwyczaj powoduje ostre zapalenie wątroby. Skutecznym sposobem zapobiegania jest szczepienie przeciwko WZW A, jednak nie ma leku, który skracałby czas trwania choroby. Zazwyczaj ustępuje ona samoistnie po upływie kilku miesięcy.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B może wystąpić wskutek przerwania ciągłości tkanek i kontaktu z zakażonymi wydzielinami, używanie zanieczyszczonych igieł i strzykawek, zakażony sprzęt medyczny, wspólne korzystanie ze środków higieny osobistej, a także w trakcie porodu, gdy dochodzi do przeniesienia wirusa z matki na dziecko. W przypadku ochrony przed WZW B również mamy możliwość skorzystania ze szczepionki, a podstawą jest dbałość o przestrzeganie zasad higieny. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne, a równie istotne jest dbanie o odpowiednie odżywienie i nawodnienie organizmu. Do pełnego wyleczenia dochodzi w większości przypadków.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu C przebiega zazwyczaj bezobjawowo, z tego względu może być niebezpieczne w skutkach. Dopiero symptomy niewydolności wątroby mogą wskazać na obecność zakażenia. Często przybiera ono postać przewlekłą, a w efekcie może prowadzić do marskości lub nowotworu wątroby. Do transmisji wirusa może dojść podczas pobierania krwi, zabiegów endoskopowych oraz stomatologicznych. Istotne, że nie istnieje szczepionka chroniąca przed WZW C. 

Dla kogo groźny jest półpasiec?

Półpasiec wywołuje dokładnie ten sam wirus, który odpowiada za ospę wietrzną. Objawia się jako zapalenie nerwu i unerwionej przez niego skóry. Nietrudno zarazić się półpaścem - wystarczająca jest droga kropelkowa, by mogło dojść do zarażenia. W praktyce oznacza to, że kichnięcie może zakończyć się zakażeniem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o obniżonej odporności i wszyscy ci, którzy nie chorowali jeszcze na ospę wietrzną. 

Pierwszym objawem jest odczuwanie bólu, a kilka dni później pojawienie się wysypki w miejscu dotkniętym chorobą. Najczęściej występuje ona na tułowiu, wyłącznie po jednej stronie ciała. Leczenie zazwyczaj pozwala osiągnąć zadowalające efekty, jednak należy mieć świadomość, że zakażenie może prowadzić do groźnych powikłań. W tej grupie znajdą się m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów oraz zajęcie organów wewnętrznych.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

    Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


    Niebezpieczne wirusy to temat szkolenia, które jest już dostępne dla członków platformy Bez Tabletek. Co miesiąc unikalne treści przygotowywane przez najlepszych prelegentów.

    Jedna płatność = dożywotni dostęp

    Dołącz do nas już teraz!

    Te artykuły mogą Cię zainteresować

    Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

    Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

    W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii wspierających zdrowie. Urządzenia wearable, aplikacje do monitorowania snu, biofeedback, terapie światłem czy osobiste generatory częstotliwości wszystko to buduje nowy segment rynku: nowoczesny wellness. Czym jednak różni się ta ścieżka wsparcia organizmu od klasycznej medycyny? I gdzie przebiega granica między profilaktyką a leczeniem?

    Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

    Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

    Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do stopniowego pogarszania się widzenia. Najczęściej występuje u osób starszych, jednak może również dotykać młodszych dorosłych – na przykład w wyniku urazów, innych chorób lub stosowania niektórych leków. Na szczęście współczesna medycyna oferuje skuteczne i bezpieczne metody leczenia zaćmy, które pozwalają przywrócić ostrość widzenia i znacząco poprawić komfort życia. Jak wygląda nowoczesne leczenie zaćmy? Czego można się spodziewać przed, w trakcie i po zabiegu? Oto najważniejsze informacje.

    Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

    Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

    Ból głowy utrudnia koncentrację i pozbawia energii, przez co potrafi skutecznie zepsuć codzienne plany. Jego przyczyny bywają bardzo różne począwszy od stresu i przemęczenia po problemy zdrowotne wymagające konsultacji lekarskiej. Dowiedz się, jak radzić sobie z tą dolegliwością. Kiedy wystarczą naturalne metody, a kiedy trzeba włączyć leki dostępne bez recepty?

    Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień ?

    Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień ?

    Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, które odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji osób borykających się z różnymi uzależnieniami. Wybór odpowiedniego ośrodka jest jednym z najistotniejszych etapów w walce z nałogiem, a decyzja ta ma ogromny wpływ na dalszy przebieg terapii oraz możliwość osiągnięcia trwałej abstynencji. Warto zatem zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, by zapewnić sobie lub bliskiej osobie najlepszą opiekę i pomoc w walce z uzależnieniem.

    Dołącz do nas!
    i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

    Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

    Dożywotni dostęp
    199zł / jednorazowo
    Zobacz co zyskasz

    Dożywotni dostęp do platformy - jednorazowa płatność

    • Pełen dostęp do 100 kursów video na zawsze
    • Bez ukrytych opłat i automatycznego przedłużania
    • Nowe treści co miesiąc