bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Niebezpieczne wirusy - wirus EBV i inne

Blog healthcare

Niebezpieczne wirusy - wirus EBV i inne

Wirusy to czynniki chorobotwórcze, które klasyfikuje się ze względu na posiadany materiał genetyczny. Możemy wyróżnić wirusy DNA, np. ospę czy opryszczkę; oraz RNA powodujące przeziębienia, polio lub zespół ostrej niewydolności oddechowej. Najskuteczniejszym sposobem obrony przed zakażeniami wirusowymi okazują się szczepionki. Zdecydowanie trudniej dobrać odpowiednie środki farmakologiczne, które będą w stanie rozprawić się z zakażeniem. Które z wirusów zagrażają nam współcześnie i jak się przed nimi uchronić?

Spis treści

 1. Mononukleoza zakaźna wywołana obecnością wirusa EBV
 2. Wirusowe zapalenie wątroby - jakie może mieć skutki?
 3. Dla kogo groźny jest półpasiec?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Mononukleoza zakaźna wywołana obecnością wirusa EBV

Jednym z wirusów, które mogą powodować niebezpieczne skutki jest EBV, czyli Epsteina-Barr - zawiera on materiał genetyczny DNA. Nadmieńmy, że należy do grupy wirusów opryszczki. Zakażenia EBV są bardzo częstym zjawiskiem i zdecydowana większość z nas zarazi się w różnym momencie swojego życia. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez ślinę, czyli w czasie pocałunku, picie z jednej szklanki oraz korzystanie z tych samych sztućców lub talerzy. Mniej częstymi, ale jednak możliwymi drogami zakażenia, jest kontakt z zakażoną krwią lub nasieniem. 

W grupie objawów znajdą się: gorączka, wysypka, uczucie zmęczenia, brak apetytu, ból gardła, problemy z przełykaniem oraz powiększone węzły chłonne. Nie występują one bezpośrednio po zakażeniu, ale po upływie kilku tygodni. Ustąpienie objawów nie oznacza jednak, że pozbyliśmy się wirusa na stałe. Pozostaje on w organizmie w formie nieaktywnej i może ujawnić się w dowolnym momencie. 

Diagnozę potwierdza się na podstawie testów pozwalających wykryć przeciwciała. Warto podkreślić, że nie istnieje skuteczny lek stosowany przeciwko EBV. Jedyną drogą jest leczenie objawowe, czyli unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego, stosowanie leków pozwalających zredukować ból i gorączkę.

Wirusowe zapalenie wątroby - jakie może mieć skutki?

Powszechnie znaną grupą wirusów są te, które wywołują zapalenie wątroby - najczęściej spotykane to HAV, HBV oraz HCV. 

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest najczęściej spotykanym z tej grupy głównie ze względu na łatwość zakażenia. Zdecydowana większość przypadków jest skutkiem zakażenia drogą pokarmową i zazwyczaj powoduje ostre zapalenie wątroby. Skutecznym sposobem zapobiegania jest szczepienie przeciwko WZW A, jednak nie ma leku, który skracałby czas trwania choroby. Zazwyczaj ustępuje ona samoistnie po upływie kilku miesięcy.
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B może wystąpić wskutek przerwania ciągłości tkanek i kontaktu z zakażonymi wydzielinami, używanie zanieczyszczonych igieł i strzykawek, zakażony sprzęt medyczny, wspólne korzystanie ze środków higieny osobistej, a także w trakcie porodu, gdy dochodzi do przeniesienia wirusa z matki na dziecko. W przypadku ochrony przed WZW B również mamy możliwość skorzystania ze szczepionki, a podstawą jest dbałość o przestrzeganie zasad higieny. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne, a równie istotne jest dbanie o odpowiednie odżywienie i nawodnienie organizmu. Do pełnego wyleczenia dochodzi w większości przypadków.
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu C przebiega zazwyczaj bezobjawowo, z tego względu może być niebezpieczne w skutkach. Dopiero symptomy niewydolności wątroby mogą wskazać na obecność zakażenia. Często przybiera ono postać przewlekłą, a w efekcie może prowadzić do marskości lub nowotworu wątroby. Do transmisji wirusa może dojść podczas pobierania krwi, zabiegów endoskopowych oraz stomatologicznych. Istotne, że nie istnieje szczepionka chroniąca przed WZW C. 

Dla kogo groźny jest półpasiec?

Półpasiec wywołuje dokładnie ten sam wirus, który odpowiada za ospę wietrzną. Objawia się jako zapalenie nerwu i unerwionej przez niego skóry. Nietrudno zarazić się półpaścem - wystarczająca jest droga kropelkowa, by mogło dojść do zarażenia. W praktyce oznacza to, że kichnięcie może zakończyć się zakażeniem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o obniżonej odporności i wszyscy ci, którzy nie chorowali jeszcze na ospę wietrzną. 

Pierwszym objawem jest odczuwanie bólu, a kilka dni później pojawienie się wysypki w miejscu dotkniętym chorobą. Najczęściej występuje ona na tułowiu, wyłącznie po jednej stronie ciała. Leczenie zazwyczaj pozwala osiągnąć zadowalające efekty, jednak należy mieć świadomość, że zakażenie może prowadzić do groźnych powikłań. W tej grupie znajdą się m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów oraz zajęcie organów wewnętrznych.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

  Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


  Niebezpieczne wirusy to temat szkolenia, które jest już dostępne dla członków platformy Bez Tabletek. Co miesiąc unikalne treści przygotowywane przez najlepszych prelegentów.

  Jedna płatność = dożywotni dostęp

  Dołącz do nas już teraz!
  • Facebook
  • Spreaker
  • LinkedIn
  5/510 ocen

  oceń ten artykuł

  Te artykuły mogą Cię zainteresować

  Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

  Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

  Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

  Dołącz do nas!
  i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

  Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

  Zarejestruj się już teraz
  Dożywotnia licencja

  Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

  990PLN

  jednorazowa płatność

  • Obszerna baza wiedzy
  • Dożywotni dostęp do platformy
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
  • Raty PayU
  • Blik
  • VISA
  • Master Card

  Możesz także skorzystać z subskrypcji

  • Miesięczna subskrypcja

   Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

   45PLN

   miesięcznie

   • Obszerna baza wiedzy
   • Niska miesięczna płatność
   • Nowe kursy każdego miesiąca
   Kup teraz
  • Roczna subskrypcja

   Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

   495PLN

   rocznie

   • Obszerna baza wiedzy
   • Niska roczna płatność
   • Nowe kursy każdego miesiąca
   Kup teraz