bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak suplementować kreatynę i komu jest potrzebna? Czy kreatyna jest bezpieczna? Czym jest kreatyna? Która metoda suplementacji jest lepsza? Kreatyna skutki uboczne. Jak działa kreatyna na mięśnie? Kreatyna dawkowanie

Blog healthcare

Jak suplementować kreatynę i komu jest potrzebna? Czy kreatyna jest bezpieczna? Czym jest kreatyna? Która metoda suplementacji jest lepsza? Kreatyna skutki uboczne. Jak działa kreatyna na mięśnie? Kreatyna dawkowanie

Według badań, kreatyna jest jednym z najskuteczniejszych suplementów na rynku. Warto wiedzieć, jak działa oraz kiedy i jak ją stosować.

Spis treści

 1. Kreatyna - suplementacja - na czym polega?
 2. Kreatyna - jak stosować?
 3. Jaka forma kreatyny jest najlepsza?
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Kreatyna - cykle, czy stała suplementacja?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Kreatyna na redukcji?

Kreatyna - suplementacja - na czym polega?

Kreatyna jest naturalnie występującym związkiem w organizmie. Jest kluczowym składnikiem metabolizmu energetycznego w komórkach mięśniowych. Podczas intensywnych treningów mięśnie zużywają znaczną ilość energii, co zmniejsza dostępność ATP (adenozynotrójfosforanu) w organizmie. Według badań, suplementacja kreatyną zwiększa ilość kreatyny dostępnej w mięśniach, co zwiększa produkcję ATP i poprawia wydolność podczas ćwiczeń wysiłkowych.

Kreatyna - jak stosować?

Kreatynę stosuje się w celu zwiększenia wydolności podczas wysiłku fizycznego, poprawy wyników siłowych oraz zwiększenia masy mięśniowej. Najczęściej stosuje się ją w formie proszku lub kapsułek. Do dawek powszechnie stosowanych w suplementacji kreatyną należą:

 • Etap ładowania: 20-25g przez 5 dni dziennie
 • Etap podtrzymujący: 5g dziennie przez 4-6 tygodni
 • Okres przerwy: 2-4 tygodnie

Jaka forma kreatyny jest najlepsza?

Istnieje wiele różnych form kreatyny dostępnych na rynku, jednakże dwie najczęściej stosowane to jabłczan kreatyny i cytrynian kreatyny.

Jabłczan kreatyny

Jabłczan kreatyny jest formą kreatyny, która wchłania się szybciej niż kreatyna monohydrat, często uważana jest również za łagodniejszą dla żołądka. Badania potwierdziły, że jabłczan kreatyny zwiększa wydolność podczas wysiłku fizycznego, co sprawia, że jest on warty rozważenia.

Cytrynian kreatyny

Inna popularna forma kreatyny to cytrynian kreatyny. Kreatyna ta stanowi mieszaninę kreatyny i kwasu cytrynowego. Badania wykazały, że stosowanie cytrynianu kreatyny zwiększa wydolność podczas wysiłku. Ponadto, przyjmowanie cytrynianu kreatyny może wpływać na zwiększenie objętości mięśniowej, dzięki zwiększeniu retencji wody.

Inne formy kreatyny

Istnieją również inne formy kreatyny na rynku, takie jak kreatyna HCL i kreatyna nitrosyraty. Jednakże, nie ma wystarczającej ilości badań, które potwierdziłyby, że dają one lepsze efekty niż jabłczan czy cytrynian kreatyny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kreatyna - cykle, czy stała suplementacja?

Istnieją dwa podejścia do suplementacji kreatyną - z cyklami lub jego stałym dawkowaniem. Badania wykazały, że zarówno podejście cykliczne, jak i stałe dawkowanie kreatyny miały takie same efekty. Dlaczego więc wielu sportowców stosuje podejście cykliczne? Wiele osób obawia się, że ich organizmy staną się przyzwyczajone do suplementacji i przestaną reagować na kreatynę, dlatego stosują podejście cykliczne.

Podsumowując, suplementacja kreatyną może przynieść wiele korzyści, szczególnie sportowcom. Dawkowanie i wybór formy kreatyny powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i celów. Warto również zauważyć, że stosowanie kreatyny powinno być uzupełnieniem diety i programu treningowego, a nie jego substytutem.

Kreatyna na redukcji?

Kreatyna to organiczny kwas, który występuje w mięśniach jako źródło energii do szybkiej i intensywnej aktywności fizycznej. Podczas redukcji, czyli okresu, w którym chcemy schudnąć, niektórzy zastanawiają się, czy nadal powinni suplementować kreatynę. W rzeczywistości, kreatyna może być wciąż korzystna na redukcji, pomagając utrzymać siłę i masę mięśniową. Regularne stosowanie kreatyny na redukcji może również przyczynić się do zwiększenia metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej. Ważne jest jednak, aby monitorować swoją dietę, aby upewnić się, że jesteśmy w dobrym stanie energetycznym i że nie dostarczamy za dużo kalorii z kreatyną. Warto skonsultować się z dietetykiem lub trenerem personalnym, aby dostosować plan treningowy i suplementacyjny do naszych indywidualnych celów i potrzeb. W ten sposób, przy odpowiedniej kontroli, kreatyna może być skutecznym narzędziem na redukcji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz