Jak suplementować kreatynę i komu jest potrzebna? Czy kreatyna jest bezpieczna? Czym jest kreatyna? Która metoda suplementacji jest lepsza? Kreatyna skutki uboczne. Jak działa kreatyna na mięśnie? Kreatyna dawkowanie

Jak suplementować kreatynę i komu jest potrzebna? Czy kreatyna jest bezpieczna? Czym jest kreatyna? Która metoda suplementacji jest lepsza? Kreatyna skutki uboczne. Jak działa kreatyna na mięśnie? Kreatyna dawkowanie

Według badań, kreatyna jest jednym z najskuteczniejszych suplementów na rynku. Warto wiedzieć, jak działa oraz kiedy i jak ją stosować.

Kreatyna - suplementacja - na czym polega?

Kreatyna jest naturalnie występującym związkiem w organizmie. Jest kluczowym składnikiem metabolizmu energetycznego w komórkach mięśniowych. Podczas intensywnych treningów mięśnie zużywają znaczną ilość energii, co zmniejsza dostępność ATP (adenozynotrójfosforanu) w organizmie. Według badań, suplementacja kreatyną zwiększa ilość kreatyny dostępnej w mięśniach, co zwiększa produkcję ATP i poprawia wydolność podczas ćwiczeń wysiłkowych.

Kreatyna - jak stosować?

Kreatynę stosuje się w celu zwiększenia wydolności podczas wysiłku fizycznego, poprawy wyników siłowych oraz zwiększenia masy mięśniowej. Najczęściej stosuje się ją w formie proszku lub kapsułek. Do dawek powszechnie stosowanych w suplementacji kreatyną należą:

  • Etap ładowania: 20-25g przez 5 dni dziennie
  • Etap podtrzymujący: 5g dziennie przez 4-6 tygodni
  • Okres przerwy: 2-4 tygodnie

Jaka forma kreatyny jest najlepsza?

Istnieje wiele różnych form kreatyny dostępnych na rynku, jednakże dwie najczęściej stosowane to jabłczan kreatyny i cytrynian kreatyny.

Jabłczan kreatyny

Jabłczan kreatyny jest formą kreatyny, która wchłania się szybciej niż kreatyna monohydrat, często uważana jest również za łagodniejszą dla żołądka. Badania potwierdziły, że jabłczan kreatyny zwiększa wydolność podczas wysiłku fizycznego, co sprawia, że jest on warty rozważenia.

Cytrynian kreatyny

Inna popularna forma kreatyny to cytrynian kreatyny. Kreatyna ta stanowi mieszaninę kreatyny i kwasu cytrynowego. Badania wykazały, że stosowanie cytrynianu kreatyny zwiększa wydolność podczas wysiłku. Ponadto, przyjmowanie cytrynianu kreatyny może wpływać na zwiększenie objętości mięśniowej, dzięki zwiększeniu retencji wody.

Inne formy kreatyny

Istnieją również inne formy kreatyny na rynku, takie jak kreatyna HCL i kreatyna nitrosyraty. Jednakże, nie ma wystarczającej ilości badań, które potwierdziłyby, że dają one lepsze efekty niż jabłczan czy cytrynian kreatyny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Kreatyna - cykle, czy stała suplementacja?

Istnieją dwa podejścia do suplementacji kreatyną - z cyklami lub jego stałym dawkowaniem. Badania wykazały, że zarówno podejście cykliczne, jak i stałe dawkowanie kreatyny miały takie same efekty. Dlaczego więc wielu sportowców stosuje podejście cykliczne? Wiele osób obawia się, że ich organizmy staną się przyzwyczajone do suplementacji i przestaną reagować na kreatynę, dlatego stosują podejście cykliczne.

Podsumowując, suplementacja kreatyną może przynieść wiele korzyści, szczególnie sportowcom. Dawkowanie i wybór formy kreatyny powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i celów. Warto również zauważyć, że stosowanie kreatyny powinno być uzupełnieniem diety i programu treningowego, a nie jego substytutem.

Kreatyna na redukcji?

Kreatyna to organiczny kwas, który występuje w mięśniach jako źródło energii do szybkiej i intensywnej aktywności fizycznej. Podczas redukcji, czyli okresu, w którym chcemy schudnąć, niektórzy zastanawiają się, czy nadal powinni suplementować kreatynę. W rzeczywistości, kreatyna może być wciąż korzystna na redukcji, pomagając utrzymać siłę i masę mięśniową. Regularne stosowanie kreatyny na redukcji może również przyczynić się do zwiększenia metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej. Ważne jest jednak, aby monitorować swoją dietę, aby upewnić się, że jesteśmy w dobrym stanie energetycznym i że nie dostarczamy za dużo kalorii z kreatyną. Warto skonsultować się z dietetykiem lub trenerem personalnym, aby dostosować plan treningowy i suplementacyjny do naszych indywidualnych celów i potrzeb. W ten sposób, przy odpowiedniej kontroli, kreatyna może być skutecznym narzędziem na redukcji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Dowiedz się, jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu i jak skutecznie go obniżyć. Sprawdź, co to jest wiek metaboliczny i jak wpływa na metabolizm.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca