bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak suplementować błonnik? Błonnik w tabletkach i błonnik rozpuszczalny. O czym należy pamiętać stosując błonnik. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania preparatów z błonnikiem – czy błonnik jest odpowiedni dla wszystkich? Błonnik pokarmowy

Blog healthcare

Jak suplementować błonnik? Błonnik w tabletkach i błonnik rozpuszczalny. O czym należy pamiętać stosując błonnik. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania preparatów z błonnikiem – czy błonnik jest odpowiedni dla wszystkich? Błonnik pokarmowy

Czy wiesz, że błonnik jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia? Jednak nie zawsze łatwo dostarczyć odpowiednią ilość błonnika z codziennej diety. W takich przypadkach suplementacja może być pomocna. W tym artykule omówimy, dlaczego suplementowanie błonnika jest ważne, dla kogo jest polecane, różnicę między błonnikiem w tabletkach a błonnikiem rozpuszczalnym oraz jak stosować suplement błonnika w codziennej diecie.

Spis treści

 1. Po co suplementować błonnik? Jak stosować błonnik? Czym jest błonnik rozpuszczalny?
 2. Kto powinien suplementować błonnik?
 3. Błonnik w tabletkach a błonnik rozpuszczalny
 4. Błonnik a zaparcia
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Błonnik - suplement diety - jak stosować?
 7. Błonnik dla dzieci – dlaczego jest ważny w diecie malucha?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Po co suplementować błonnik? Jak stosować błonnik? Czym jest błonnik rozpuszczalny?

Błonnik pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim, pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu trawienia oraz poprawia perystaltykę jelit. Zapobiega zaparciom poprzez zwiększenie masy i objętości stolca, co ułatwia jego przemieszczanie się przez jelita. Ponadto, błonnik zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak rak jelita grubego czy choroba zakrzepowo-zatorowa.

Ważną właściwością błonnika jest również jego zdolność do tworzenia żelu w przewodzie pokarmowym, co korzystnie wpływa na kontrolę glikemii oraz poziom cholesterolu. Dodatkowo, błonnik pełni rolę prebiotyku, czyli substancji, która sprzyja rozwojowi zdrowej flory bakteryjnej w jelitach.

Kto powinien suplementować błonnik?

Odpowiednią ilość błonnika powinniśmy dostarczać z codziennej diety, bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz rośliny strączkowe. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na błonnik ze względu na różnorodne czynniki, takie jak brak dostępu do świeżych warzyw i owoców, ograniczenia żywieniowe, problemy z trawieniem lub niewystarczająca ilość spożywanego jedzenia. W takich przypadkach suplementacja błonnikiem może być potrzebna.

Osoby szczególnie narażone na niedobór błonnika to m.in.:

 • Osoby starsze mające problemy z trawieniem i zaparciami.
 • Osoby na diecie o ograniczonej ilości błonnika, takiej jak dieta niskowłókninowa, np. po operacji jelitowej.
 • Osoby o małej wiedzy żywieniowej, które spożywają przetworzone i ubogie w błonnik produkty.
 • Osoby o zaburzonym układzie trawiennym, takie jak zespołem jelita drażliwego czy chorobą Crohna.

Przed rozpoczęciem suplementacji błonnikiem, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu uzyskania indywidualnych wskazówek i dostosowania dawki do własnych potrzeb.

Błonnik w tabletkach a błonnik rozpuszczalny

Na rynku dostępne są różne formy suplementów błonnika, w tym błonnik w tabletkach oraz błonnik rozpuszczalny. Oba mają swoje zalety i różnią się od siebie.

Błonnik w tabletkach to forma suplementu, która zawiera duże ilości błonnika w skoncentrowanej formie. Jest to wygodna opcja dla osób, które mają trudności z pokonaniem dziennej dawki błonnika poprzez spożywanie pokarmów. Jednak warto pamiętać, że błonnik w tabletkach nie dostarcza wszystkich innych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały czy przeciwutleniacze, które są obecne w naturalnych źródłach błonnika.

Błonnik rozpuszczalny jest substancją, która rozpuszcza się w wodzie, tworząc żelowatą konsystencję. Przykłady błonnika rozpuszczalnego to pektyny, gumy roślinne czy fruktooligosacharydy. Błonnik rozpuszczalny korzystnie wpływa na trawienie, kontrolę poziomu cukru we krwi oraz poziom cholesterolu. Może być stosowany jako dodatek do napojów, zup, jogurtów, musli czy też używany w recepturach kulinaranych.

Błonnik a zaparcia

Jednym z najczęstszych powodów, dla których suplementujemy błonnik, są problemy z zaparciami. Błonnik, zwiększając objętość stolca oraz poprawiając ruchy jelit, pomaga w regulacji procesu wypróżniania i zmniejsza ryzyko zaparć. Szczególnie błonnik rozpuszczalny jest tu pomocny, gdyż zatrzymuje wodę, tworząc miękki stolec.

Dla osób z zaparciami polecane jest spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe czy nasiona chia. Dodatkowo, suplementacja błonnikiem może być skutecznym sposobem na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego i zmniejszenie ryzyka zaparć.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Błonnik - suplement diety - jak stosować?

Przed rozpoczęciem suplementacji błonnikiem, warto przeczytać informacje na opakowaniu i skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu doboru odpowiedniej dawki. Dawkowanie błonnika może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i celu suplementacji.

W przypadku suplementów w tabletkach, zaleca się przyjmowanie ich z dużą ilością wody, tak aby ułatwić żołądkowi i jelitom przechodzenie błonnika. Przyjmowanie błonnika rozpuszczalnego wiąże się z dodawaniem go do pokarmów, napojów czy koktajli w odpowiednich proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta.

Ważne jest także zwiększenie ilości spożywanej wody podczas suplementacji błonnikiem, ponieważ błonnik działa jak gąbka, a jej działanie jest optymalne, gdy wokół jest odpowiednia ilość płynu.

Pamiętajmy, że suplementacja błonnikiem powinna być uzupełnieniem zdrowej i zrównoważonej diety bogatej w różnorodne pokarmy. Sam suplement błonnika nie zastąpi odpowiedniego odżywiania, ale może być skutecznym uzupełnieniem diety, zwłaszcza gdy trudno jest dostarczyć odpowiednią ilość błonnika z pokarmów.

Błonnik dla dzieci – dlaczego jest ważny w diecie malucha?

Błonnik jest niezwykle ważny w diecie dzieci. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz zapobiega wielu schorzeniom. Dzieci, które spożywają odpowiednią ilość błonnika, mają większe szanse na uniknięcie zaparć, które są często spotykane u maluchów. Błonnik ma zdolność wiązania wody, co zwiększa objętość stolca, co ułatwia jego przesuwanie się przez jelita. Dodatkowo, błonnik reguluje poziom cholesterolu we krwi, co jest szczególnie istotne w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Dzieci, które spożywają błonnik, mają również większe uczucie sytości, co może przyczynić się do kontroli wagi i zapobiegania otyłości. Odpowiednia ilość błonnika w diecie jest więc nie tylko istotna dla zdrowia, ale także dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ważne jest, aby wprowadzać błonnik stopniowo, dostosowując go do wieku i potrzeb malucha. Dobrą opcją są owoce, warzywa, płatki owsiane oraz pełnoziarniste produkty, które są bogate w błonnik. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz