bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak się przygotować do morfologii krwi? Jak przygotować się do badania krwi. Pobieranie krwi. Jak przygotować się do pobrania krwi. Co zrobić dzień przed badaniem? Interpretacja wyników.

Blog healthcare

Jak się przygotować do morfologii krwi? Jak przygotować się do badania krwi. Pobieranie krwi. Jak przygotować się do pobrania krwi. Co zrobić dzień przed badaniem? Interpretacja wyników.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak się przygotować do morfologii krwi? To powszechne badanie krwi, które dostarcza wielu istotnych informacji o naszym zdrowiu. W tym artykule dowiesz się, jak należy się przygotować do morfologii krwi i czego nie wolno robić przed wykonaniem tego badania. Przeczytaj dalej, aby poznać również wskazówki dotyczące morfologii krwi u niemowląt oraz w czasie ciąży.

Spis treści

 1. Morfologia krwi - jak się przygotować do badania?
 2. Czego nie wolno robić przed morfologią krwi?
 3. Morfologia u niemowlaka - jak się przygotować do badania?
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Morfologia krwi - jak się przygotować w ciąży?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Morfologia – interpretacja wyników

Morfologia krwi - jak się przygotować do badania?

Morfologia krwi jest rutynowym badaniem, które pozwala ocenić skład krwi i zgromadzić ważne informacje o naszym zdrowiu. Aby rezultaty były dokładne, ważne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowania się do morfologii krwi:

 1. Czas badań: Na ogół morfologię krwi wykonuje się na czczo, czyli na kilkugodzinnym poście. Zazwyczaj zaleca się nie jeść ani pić niczego, oprócz wody, przez co najmniej 8 godzin przed badaniem. Jest to ważne, ponieważ posiłki i napoje mogą wpływać na skład krwi, co mogłoby zakłócić dokładność testu.

 2. Przyjmowane leki: Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, ważne jest, aby poinformować lekarza lub technika laboratoryjnego. Niektóre leki, takie jak leki przeciwbólowe, antykoagulanty (na przykład aspiryna) i leki przeciwzapalne, mogą wpływać na wyniki morfologii krwi. Lekarz może zalecić przerwanie stosowania tych leków na kilka dni przed badaniem.

 3. Unikaj alkoholu i papierosów: W dniu badania powinieneś unikać spożywania alkoholu oraz uniknąć palenia papierosów. Alkohol i nikotyna mogą wpływać na skład krwi i wprowadzić zakłócenia w wynikach morfologii krwi.

 4. Stres i wysiłek fizyczny: Staraj się unikać stresujących sytuacji i nadmiernego wysiłku fizycznego przed wykonaniem morfologii krwi. Stres i aktywność fizyczna mogą wpływać na wyniki badania, zwłaszcza parametry związane z liczbą krwinek i hemoglobiną.

Czego nie wolno robić przed morfologią krwi?

Aby wyniki morfologii krwi były jak najbardziej dokładne, istnieje kilka rzeczy, których nie powinieneś robić przed wykonaniem tego badania. Oto kilka z nich:

 1. Nie jedz ani nie pij przed badaniem: Jak już wcześniej wspomniano, morfologia krwi powinna być wykonywana na czczo. Nie spożywaj żadnych posiłków ani napojów, z wyjątkiem wody, przez minimum 8 godzin przed badaniem.

 2. Nie przyjmuj leków bez konsultacji: Jeśli jesteś w fazie przyjmowania jakichkolwiek leków, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub technikiem laboratoryjnym przed badaniem. Niektóre leki mogą wpływać na skład krwi, co może wpłynąć na dokładność wyników.

 3. Nie pali papierosów ani nie spożywaj alkoholu: Alkohol i nikotyna mogą wpływać na skład krwi, dlatego lepiej zrezygnować z papierosów i alkoholu przed wykonaniem morfologii krwi. Staraj się powstrzymać od palenia przez co najmniej godzinę przed badaniem.

 4. Unikaj wysiłku fizycznego i stresu: Przed wykonaniem morfologii krwi staraj się unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i stresujących sytuacji. Aktywność fizyczna i stres mogą wpływać na wyniki badania, dlatego ważne jest, aby być w spokojnym stanie przed badaniem.

Morfologia u niemowlaka - jak się przygotować do badania?

Morfologia krwi u niemowlaka jest podobna do badania u dorosłego, ale wymaga nieco innych czynności przygotowawczych. Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowania morfologii krwi u niemowlaka:

 1. Czas jedzenia: Staraj się zaplanować badanie tak, aby odbyło się przed karmieniem. Niemowlę powinno być na czczo przez co najmniej 2-3 godziny przed pobraniem krwi.

 2. Uspokój niemowlę: Przed badaniem spróbuj uspokoić niemowlę i zadbać o jego komfort. Może to pomóc w zmniejszeniu stresu i zapewnieniu dokładniejszych wyników.

 3. Przygotuj się na płacz: Pobranie krwi od niemowlaka może być stresujące zarówno dla niemowlęcia, jak i dla rodzica. Pamiętaj, że krótkotrwały płacz niemowlęcia jest normalną reakcją na tę sytuację.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Morfologia krwi - jak się przygotować w ciąży?

Kobiety w ciąży często poddawane są badaniom morfologii krwi jako część rutynowych badań prenatalnych. Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowania do morfologii krwi w czasie ciąży:

 1. Zaplanuj badanie: Umów się na badanie morfologii krwi zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego ciążę. Pamiętaj, że w przypadku niektórych badań, takich jak test podwójnego badania przesiewowego, może być wymagane wykonanie morfologii krwi na czczo.

 2. Przyjmowane leki: Przed wykonaniem morfologii krwi skonsultuj się z lekarzem w sprawie przyjmowanych leków. Niektóre leki mogą wpływać na wyniki badania, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, czy trzeba przerwać używanie jakichkolwiek leków przed badaniem.

 3. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi diety i płynów: W zależności od zaleceń lekarza, mogą obowiązywać pewne ograniczenia dotyczące diety i płynów przed badaniem morfologii krwi w ciąży. Skonsultuj się z lekarzem lub położną, aby dowiedzieć się, jak przygotować się do tego badania.

Morfologia – interpretacja wyników

Morfologia, zwana także badaniem krwi, to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala ocenić stan zdrowia pacjenta. Wyniki morfologii obejmują podstawowe parametry krwi, takie jak liczba białych i czerwonych krwinek, płytki krwi, hematokryt czy stężenie hemoglobiny. Interpretacja tych wyników jest niezwykle istotna dla lekarza, ponieważ na ich podstawie może zdiagnozować wiele chorób i stanów patologicznych. Na przykład, jeśli liczba białych krwinek jest podwyższona, może to sugerować obecność infekcji. Natomiast niskie wartości hemoglobiny mogą wskazywać na anemię. Lekarz analizuje nie tylko poszczególne parametry, ale również ich wzajemne zależności, takie jak stosunek liczby czerwonych krwinek do hematokrytu. Dzięki odpowiedniej interpretacji wyników morfologii, lekarz może podjąć odpowiednie działania diagnostyczno-lecznicze, co prowadzi do skuteczniejszego leczenia pacjenta. 

Przestrzeganie instrukcji dotyczących przygotowania do morfologii krwi zapewni dokładne i wiarygodne wyniki. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skonsultuj się z lekarzem lub technikiem laboratoryjnym przed wykonaniem badania.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz