Jak rozpoznać rumień wędrujący? W jakich chorobach występuje? Diagnoza i leczenie rumienia wędrującego.Diagnostyka i leczenie rumienia po kleszczu 

Jak rozpoznać rumień wędrujący? W jakich chorobach występuje? Diagnoza i leczenie rumienia wędrującego.Diagnostyka i leczenie rumienia po kleszczu 

Rumień wędrujący jest charakterystycznym objawem wielu infekcji przenoszonych przez kleszcze, takich jak borelioza. Jest to czerwone, owalne lub pierścieniowate zapalenie skóry, które stopniowo się powiększa. Jeśli podejrzewasz, że mogłeś/aś zostać zaatakowany/a przez kleszcze, ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać rumień wędrujący i jakie choroby mogą się za nim kryć. Poniżej znajdziesz istotne informacje na ten temat.

Co to jest rumień wędrujący?

Rumień wędrujący, znany również jako erythema migrans, jest stanem zapalnym skóry, który występuje po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza. Charakteryzuje się pojawieniem się czerwonej plamy na skórze, która powoli się powiększa. Plama może mieć różne kształty, takie jak owal lub pierścień, i zazwyczaj towarzyszy jej uczucie swędzenia lub pieczenia.

Jak rozpoznać rumień wędrujący?

Rozpoznanie rumienia wędrującego opiera się na charakterystycznych cechach, które pojawiają się na skórze. Oto kilka kluczowych punktów, które pomogą Ci go rozpoznać:

 • Rumień zaczyna się od małej, czerwonej plamy na skórze, która stopniowo się powiększa.
 • Plama może przyjąć różne kształty: owalny, pierścieniowy, a czasem nawet nieregularny.
 • Centralna część plamy może zblednąć, tworząc jasne miejsce, które przypomina centralę tarczy strzały.
 • Rumień może towarzyszyć uczucie swędzenia, pieczenia lub bólu.
 • Plama skóry jest zazwyczaj ciepła w dotyku.

Jeśli zauważysz te objawy u siebie lub u kogoś, kto był narażony na ukąszenie przez kleszcza, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W jakich chorobach występuje rumień wędrujący?

Rumień wędrujący jest charakterystycznym objawem boreliozy, ale może także występować w innych chorobach przenoszonych przez kleszcze. Oto kilka najważniejszych chorób, w których można zaobserwować rumień wędrujący:

 1. Borelioza: Jest to najczęstsza choroba wywoływana przez kleszcze, która powoduje pojawienie się rumienia wędrującego. Jeśli borelioza nie zostanie wyleczona, może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z sercem czy stawami.
 2. Gorączka Q: Rumień wędrujący może również występować w przypadku gorączki Q, która jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Coxiella. Choroba ta ma szereg objawów, w tym wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów.
 3. Tularemia: Jest to rzadka choroba bakteryjna wywoływana przez bakterie Francisella tularensis. Rumień wędrujący jest jednym z objawów występujących w początkowej fazie tej choroby.
 4. Babesjoza: Rumień wędrujący może także występować w wyniku zakażenia krwinkami pierwotniaków Babesia. Charakteryzuje się wysoką gorączką, dreszczami i ogólnym osłabieniem organizmu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Podsumowanie

Rumień wędrujący jest charakterystycznym objawem wielu chorób przenoszonych przez kleszcze. Warto rozpoznać te objawy, aby szybko zdiagnozować i odpowiednio leczyć chorobę. Jeśli zauważysz rumień wędrujący na swojej skórze lub u kogoś innego, kto był narażony na ukąszenie przez kleszcza, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec powikłaniom zdrowotnym.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca