bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Borelioza - objawy po latach. Jak leczyć objawy boreliozy, mogące pojawić się nawet po 20 latach

Blog healthcare

Borelioza - objawy po latach. Jak leczyć objawy boreliozy, mogące pojawić się nawet po 20 latach

Borelioza po latach. Sprawdź jak może się ona objawiać, jakie ma konsekwencje brak dobrej diagnozy i jak się przed nią ustrzegać oraz jak ją leczyć.

Spis treści

 1. Do jakich komplikacji może prowadzić nieleczona borelioza? Objawy boreliozy po latach
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Jak objawia się borelioza późna? Borelioza przewlekła
 4. Jakie są pierwsze objawy boreliozy? Objawy neurologiczne
 5. Borelioza – jakie mogą pojawić się objawy po latach i jakie niosą powikłania?
 6. Jak wykryć zakażenie krętkami Borrelia w poszczególnych postaciach boreliozy?
 7. Czy borelioza jest uleczalna? Jak szybko zdiagnozować boreliozę
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Objawy boreliozy po latach od ugryzienia. Objawy boreliozy mogą pojawić się po latach. Jak zdiagnozować boreliozę? Jak ją leczyć? 

Co to jest borelioza? Borelioza po latach

Borelioza jest chorobą zakaźną przewlekłą, wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi przenoszone przez kleszcze. W pierwszym etapie choroby objawy mogą przypominać grypę, a także pojawiają się charakterystyczne rumienie w miejscu ukąszenia kleszcza. W drugim etapie choroba manifestuje się jako zapalenie stawów, serca lub układu nerwowego. W przypadku braku odpowiedniego leczenia borelioza może przekształcić się w trzeci etap choroby, który charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem stawów, odcinków mięśniowych, zaburzeniami skórnymi i problemami ze snem. W leczeniu boreliozy stosuje się antybiotyki. W przypadku wczesnego wykrycia choroby, leczenie trwa kilka tygodni i może być całkowicie skuteczne. Jednak w przypadku przewlekłego przebiegu choroby leczenie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne. Warto pamiętać, że najważniejszą kwestią jest profilaktyka, w tym unikanie kontaktu z kleszczami oraz odpowiednie badania i diagnostyka gdy pojawią się pierwsze objawy choroby. 

Do jakich komplikacji może prowadzić nieleczona borelioza? Objawy boreliozy po latach

Nieleczona borelioza z Lyme może prowadzić do wielu poważnych komplikacji. W początkowych stadiach choroby dolegliwości obejmują ból mięśni i stawów, gorączkę, zmęczenie oraz osłabienie. Jeśli choroba nie zostanie zdiagnozowana i leczona w czasie, to może prowadzić do poważniejszych konsekwencji. W niektórych przypadkach borelioza może wpłynąć na układ nerwowy, co może skutkować utratą koordynacji ruchowej, drętwieniem kończyn, zaburzeniami mowy, bólami głowy i sztywnością karku. Nieleczona borelioza może również wpłynąć na serce, prowadząc do zapaleń i zaburzeń rytmu serca. Inne możliwe powikłania boreliozy obejmują zapalenie stawów, zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowych i problemy z pracą nerek. W związku z tym, właściwa diagnoza i odpowiednie leczenie boreliozy są kluczowe w zapobieganiu poważnym komplikacjom choroby. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak objawia się borelioza późna? Borelioza przewlekła

Borelioza późna to przypadłość związana z zaawansowanym stadium choroby z Lyme. Objawy boreliozy mogą pojawić się po kilku miesiącach lub nawet latach od zakażenia bakterią Borrelia burgdorferi. W tym stadium borelioza jest o wiele groźniejsza i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Głównymi symptomami są bóle stawów, problemy z sercem, zapalenie opon mózgowych, utrata wagi oraz zmniejszenie masy mięśniowej. W przypadku boreliozy późnej może także wystąpić zapalenie wątroby oraz jelitowe, a także zmiany skórne tj. guzki neuroboreliozy czyli tzw. czerwone plamki i blizny. Choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ objawy są podobne do innych chorób. W leczeniu boreliozy późnej należy skonsultować się z lekarzem specjalistą i podjąć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Jakie są pierwsze objawy boreliozy? Objawy neurologiczne

Pierwsze objawy boreliozy pojawiają się zazwyczaj po około dwóch tygodniach od ugryzienia przez kleszcza zakażonego bakterią Borrelia burgdorferi. Charakteryzują się one m.in. objawami grypopodobnymi, takimi jak gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, osłabienie organizmu oraz bóle głowy i gardła. Często występują również wysypki skórne, które zazwyczaj są rozlane lub w kształcie tarczy, a ich środek ma wygląd wgłębienia. Ważne jest, aby w przypadku pojawienia się tych objawów, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i poddać się odpowiedniemu leczeniu, ponieważ borelioza może prowadzić do poważnych powikłań, w tym uszkodzeń stawów, narządów wewnętrznych czy układu nerwowego.

Borelioza – jakie mogą pojawić się objawy po latach i jakie niosą powikłania?

Borelioza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia, które przenoszone są przez kleszcze. Objawy boreliozy mogą pojawić się po latach, jeśli choroba nie została leczona w czasie. Mogą to być między innymi bóle stawów, ogólne osłabienie organizmu, problemy z sercem, a nawet porażenie nerwów obwodowych. Powikłania boreliozy są bardzo różnorodne i zależą od stadium choroby oraz osobniczej odpowiedzi organizmu na zakażenie. Mogą to być między innymi zapalenie mózgu, zapalenie rogówki oka, zapalenie wątroby czy zapalenie płuc. Nieleczona borelioza może prowadzić do poważnych i trudnych do wyleczenia powikłań, dlatego jej wczesne rozpoznanie i leczenie jest bardzo ważne. Jeśli podejrzewasz, że jesteś nosicielem choroby, zgłoś się do lekarza, który zbada Cię i dobierze odpowiednie leczenie.

Jak wykryć zakażenie krętkami Borrelia w poszczególnych postaciach boreliozy?

Aby wykryć zakażenie krętkami Borrelia w poszczególnych postaciach boreliozy, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. W przypadku boreliozy wczesnej stadium, zalecane są testy serologiczne, takie jak ELISA lub Western Blot, które umożliwiają wykrycie przeciwciał klasy IgM lub IgG. W boreliozie późnym stadium, gdy istnieje obecność objawów neurologicznych, zalecane są badania plwociny mózgowej, a także badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które pozwalają na obserwację zmian w obrębie układu nerwowego. W przypadku boreliozy skóry, wykonywane są badania mikroskopowe skóry, takie jak immunohistochemia, co umożliwia wykrycie obecności krętków Borrelia w tkankach. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i zrobić odpowiednie badania pod nadzorem specjalistów.

Czy borelioza jest uleczalna? Jak szybko zdiagnozować boreliozę

Borelioza, czyli choroba z Lyme, jest chorobą bakteryjną, która jest wywołana przez borelię. Aby skutecznie leczyć boreliozę, konieczne jest szybkie zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wczesna faza choroby jest najłatwiejsza do leczenia i może być skutecznie wyleczona za pomocą antybiotyków, takich jak doksycyklina czy amoksycylina. W przypadku przewlekłej boreliozy, leczenie może być trudniejsze ze względu na rozwinięcie się choroby. Pomimo tego, borelioza jest uleczalna, ale aby osiągnąć pełne wyleczenie, bardzo ważne jest, aby choroba została zdiagnozowana i leczona jak najwcześniej. Jednakże, nawet po leczeniu, pacjenci z boreliozą mogą mieć dolegliwości związane z chorobą przez długi czas. Dlatego ważne jest, aby poddać się regularnym badaniom i konsultować się z lekarzem, aby zapobiec poważniejszym komplikacjom. 

Nie daj się kleszczom

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz