bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak leczyć szkarlatynę? Jakie objawy ma płonica?

Blog healthcare

Jak leczyć szkarlatynę? Jakie objawy ma płonica?

Szkarlatyna, płonica - czy to jest zakaźne? Jak leczyć paciorkowce w wieku dziecięcym? Sprawdź!

Spis treści

 1. W jaki sposób objawia się szkarlatyna? Objawy szkarlatyny
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Jak rozpoznać szkarlatynę? Szkarlatyna u dzieci
 4. Jak leczona jest szkarlatyna? Szkarlatyna – leczenie
 5. Czy można uchronić się od zachorowania na szkarlatynę? Choroby zakaźne
 6. Jakie mogą być powikłania po szkarlatynie? Jakie mogą wystąpić powikłania po płonicy?
 7. Czy na szkarlatynę choruje się tylko raz?
 8. Jak dochodzi do zakażenia szkarlatyną? Jak można się nią zarazić?
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Szkarlatyna - jak ją leczyć? Szkarlatyna inaczej płonica. Leczenie szkarlatyny u dzieci? Jakie występują objawy u dzieci i jakie mogą być powikłania?

Co to jest szkarlatyna i jakie są jej przyczyny? Inaczej płonica

Szkarlatyna to choroba zakaźna, która dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Najczęściej jej przyczyną jest zakażenie bakterią Streptococcus pyogenes, powodującą również chorobę zwaną płonicą. Szkarlatyna jest spowodowana toksynami wydzielanymi przez ten szczep bakterii. Zachorowanie na szkarlatynę charakteryzuje się wysypką, która pojawia się na ciele chorego. Wysypki często układają się w charakterystyczne pasy na skórze. Szkarlatynę obserwuje się u niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i często występuje w okresie jesienno-zimowym. Najważniejsze objawy to gorączka, ból gardła, powiększenie migdałków podniebiennych, a także ból brzucha. W przypadku podejrzenia wystąpienia szkarlatyny należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

W jaki sposób objawia się szkarlatyna? Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna jest chorobą wywołaną przez zakażenie bakteriami Streptococcus pyogenes. Objawy szkarlatyny pojawiają się zazwyczaj po około 2-4 dniach od momentu zakażenia, będącym okresem wylęgania choroby. Głównymi objawami szkarlatyny są powiększenie migdałków, powiększenie węzłów chłonnych w dołach pachowych oraz czerwone plamy na skórze, które zaczynają swędzieć i piec. Później te plamy stają się ciemniejsze, tworząc charakterystyczny trójkąt fiłatowa, a skóra zaczyna się łuszczyć. W ciężkich przypadkach szkarlatyny może pojawić się płonica, która jest zagrażająca życiu. Na błonach śluzowych można zauważyć biały nalot. Szkarlatyna częściej występuje u dzieci, jednak może również zachorować dorosły człowiek. Leczenie polega na antybiotykoterapii, która ma na celu zwalczenie bakterii i ich toksyn.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak rozpoznać szkarlatynę? Szkarlatyna u dzieci

Szkarlatyna to choroba wywoływana przez bakterię Streptococcus pyogenes i jest jednym z najczęstszych dziecięcych zakażeń. Szkarlatynę rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów, takich jak gorączka, wysypka na skórze i ból gardła. Wysypka charakterystyczna dla szkarlatyny jest zwykle czerwona, występująca na twarzy, szyi i klatce piersiowej, a następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała. Oprócz wysypki, inne dolegliwości obejmują wymioty, biegunkę i bolesne stawy. Płonica, czyli poważne powikłanie szkarlatyny, może także wystąpić w cięższych przypadkach, powodując duszność i trudności w oddychaniu. W przypadku podejrzenia zakażenia szkarlatyną, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i podejmie leczenie.

Jak leczona jest szkarlatyna? Szkarlatyna – leczenie

Szkarlatyna jest chorobą bakteryjną wywołaną przez paciorkowce. Leczenie szkarlatyny powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza, gdyż jest to choroba poważna, która może prowadzić do powikłań. Ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia szkarlatyny, aby zapobiec poważniejszym powikłaniom. W leczeniu szkarlatyny stosuje się antybiotyki, które zwalczają paciorkowce odpowiedzialne za chorobę. W przypadku silnego bólu gardła można stosować m.in. leki przeciwbólowe. W czasie leczenia należy zachować ostrożność i unikać kontaktu z innymi osobami w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby. W przypadku wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie ucha lub kłębków nerkowych, konieczne jest dalsze leczenie pod nadzorem lekarza.

Czy można uchronić się od zachorowania na szkarlatynę? Choroby zakaźne

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Streptococcus pyogenes. Zachorowania na szkarlatynę są zwykle związane z występowaniem płonicy. Choroba charakteryzuje się wysoką gorączką, bólem gardła, powiększonymi węzłami chłonnymi oraz charakterystyczną wysypką. Wszystko to spowodowane jest przez toksyny wydzielane przez bakterie. Szkarlatynę można zachorować, szczególnie jeśli istnieje kontakt z osobą zakażoną. Istnieje jednak skuteczna profilaktyka w postaci szczepionki przeciwko streptokokom. Aby uniknąć zakażenia, ważne jest zachowanie należytej higieny, a także unikanie kontaktu z osobami chorującymi na szkarlatynę lub płonicę. W przypadku wystąpienia objawów choroby, nie należy ich bagatelizować i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

Jakie mogą być powikłania po szkarlatynie? Jakie mogą wystąpić powikłania po płonicy?

Po szkarlatynie mogą występować powikłania, zwłaszcza gdy choroba została zdiagnozowana i leczona z opóźnieniem. Wysypka i powiększenie węzłów chłonnych to najczęstsze powikłania. Zapalenie węzłów chłonnych może dotyczyć szyi, pachwin, podbrzusza i klatki piersiowej. W przypadku nieleczonych zakażeń, mogą wystąpić powikłania dotyczące migdałków, jak zapalenie migdałków, oraz zapalenie ucha środkowego. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci, mogą wystąpić powikłania sercowe, jak zapalenie mięśnia sercowego, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też, należy wykryć i leczyć szkarlatynę jak najszybciej, aby uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych.

Czy na szkarlatynę choruje się tylko raz?

Nie jest prawdą, że na szkarlatynę choruje się tylko raz. Istnieje ryzyko powtórzenia choroby, choć jest to dużo mniej prawdopodobne niż w przypadku innych chorób zakaźnych, takich jak płonica. Szkarlatyna jest wywoływana przez bakterie Streptococcus pyogenes, które produkują toksyny powodujące charakterystyczne objawy choroby, takie jak gorączka, wysypka i ból gardła. Jeśli osoba zachoruje na szkarlatynę, to w większości przypadków bez leczenia objawy same ustępują w ciągu kilku tygodni. Jednakże, jeśli choroba nie zostanie wyleczona, toksyny mogą atakować narządy wewnętrzne, co może spowodować ciężkie powikłania. W związku z tym ważne jest, aby osób chorujących na szkarlatynę należycie leczyć, aby pozbyć się bakterii i toksyn i uniknąć możliwych powikłań.

Jak dochodzi do zakażenia szkarlatyną? Jak można się nią zarazić?

Zakażenie szkarlatyną jest chorobą wywołaną przez bakterię zwierającą się w gardle i migdałkach. Choroba ta jest bardzo zakaźna i głównie dzieci są jej narażone. Zakażenie dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z wydzieliną nosowo-gardłową osoby zarażonej. Szkarlatyna to choroba bakteryjna, której objawy są zbliżone do anginy lub płonicy. Wyróżnia ją jednak charakterystyczna wysypka na całym ciele, która zazwyczaj występuje po około 3-4 dniach od pojawienia się pozostałych symptomów. W celu leczenia szkarlatyny konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie stosownych działań terapeutycznych, takich jak podanie antybiotyku. Aby uniknąć zakażenia szkarlatyną, warto unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi lub stosować odpowiednie środki ochronne.

Wszystko o zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz