Jak działa jad pszczeli? Zastosowanie w terapii i kosmetyce. Jad pszczeli i leczenie jadem pszczelim (apitoksynoterapia) 

Jak działa jad pszczeli? Zastosowanie w terapii i kosmetyce. Jad pszczeli i leczenie jadem pszczelim (apitoksynoterapia) 

Jad pszczeli, wydzielany przez robotnice w trakcie użądlenia, to substancja, która ma wiele zastosowań w medycynie i kosmetyce. Dowiedzmy się trochę więcej o pochodzeniu i właściwościach jadu pszczeli oraz jego zastosowaniach.

Jad pszczeli - pochodzenie i właściwości

Jad pszczeli to kompleksowa substancja, która składa się z wielu składników aktywnych, takich jak peptydy, enzymy, aminokwasy, tlenki, fosfolipidy, cukry i lipidy. Regularne stosowanie jadu pszczeli może przynieść wiele korzyści, takich jak redukcja bólu, stanów zapalnych i obrzęków.

Jad pszczeli pobudza również układ immunologiczny organizmu, co pomaga w walce z infekcjami oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Ponadto, jad pszczeli zawiera kwas hialuronowy, który jest składnikiem skóry i stymuluje jej regenerację.

Jad pszczeli jako naturalny składnik w medycynie

Jad pszczeli jest stosowany w medycynie jako naturalne źródło zabiegów przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwobrzękowych. Łagodzi objawy wielu schorzeń, takich jak artretyzm, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle mięśni, migreny, a nawet padaczka.

Jad pszczeli jest również stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma i zapalenie oskrzeli. W połączeniu z antybiotykami może pomóc w leczeniu chorób zakaźnych, takich jak borelioza.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy jad pszczeli może wywołać uczulenie?

Tak, jad pszczeli może wywołać reakcję alergiczną u niektórych osób. Uczulenie na jad pszczeli może objawiać się różnymi objawami, takimi jak rumień, opuchlizna, ból i świąd. W przypadku cięższych reakcji alergicznych, mogą wystąpić problemy ze strony układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego.

Jeśli ktoś zaczyna stosować terapię jadem pszczelim, ważne jest, aby pierw przetestować reakcję organizmu na jad pszczeli za pomocą małych dawek oraz pod okiem lekarza.

Objawy uczulenia na jad pszczeli i jakie są reakcje alergiczne

Najczęstsze objawy uczulenia na jad pszczeli to:

 • ból i czerwona wysypka w miejscu użądlenia;
 • obrzęk, który stopniowo zwiększa się w ciągu 24 godzin;
 • gorączka i dreszcze;
 • problemy z oddychaniem;
 • utrata przytomności.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów po użądleniu, należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej. Może być konieczna interwencja specjalisty lub założenie na ciało osoby poturbowanej tlenowej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca