Hipoglikemia - jak reagować na niski poziom cukru? Czym jest zbyt niski poziom cukru we krwi (niedocukrzenie/ hipoglikemia)? Objawy hipoglikemii reaktywnej

Hipoglikemia - jak reagować na niski poziom cukru? Czym jest zbyt niski poziom cukru we krwi (niedocukrzenie/ hipoglikemia)? Objawy hipoglikemii reaktywnej

Częstość występowania hipoglikemii, czyli niskiego poziomu cukru we krwi, jest coraz większa wśród społeczeństwa. Nawet osoby o niewielkiej wiedzy medycznej powinny znać podstawowe objawy oraz umieć odpowiednio zareagować na ten stan. Niniejszy poradnikowy artykuł przybliży przyczyny, objawy, wpływ na organizm oraz diagnostykę hipoglikemii. Dowiedz się, jak zapobiegać niskiemu poziomowi glukozy we krwi i jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność.

Objawy hipoglikemii - jak rozpoznać niski poziom glukozy we krwi?

Hipoglikemia jest stanem, w którym poziom cukru (glukozy) we krwi jest niższy niż norma. Często występuje u osób z cukrzycą, ale może dotyczyć również zdrowych jednostek. Ważne jest rozpoznanie objawów hipoglikemii, aby móc szybko zareagować i uniknąć poważnych konsekwencji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze symptomy niskiego poziomu cukru:

 1. Głód i łaknienie
 2. Drżenie rąk
 3. Zawroty głowy
 4. Osłabienie
 5. Zaburzenia koncentracji i rozdrażnienie
 6. Zmęczenie
 7. Nadmierne pocenie się
 8. Niewyraźne widzenie

Jeżeli na podstawie tych objawów podejrzewasz, że Twój poziom cukru we krwi jest zbyt niski, koniecznie wykonaj pomiar przy pomocy glukometru. Jeżeli wynik jest poniżej 70 mg/dl, możemy mówić o hipoglikemii. Jeśli jesteś osobą z cukrzycą, zawsze miej przy sobie preparat zawierający glukozę lub skrobię, której podanie jest w stanie podnieść poziom glukozy. Jeśli nie jesteś chory na cukrzycę, a odczuwasz objawy hipoglikemii, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Hipoglikemia reaktywna - przyczyny i jak jej zapobiegać?

Hipoglikemia reaktywna to niedoczynność gruczołów dokrewnych, która powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi. Przyczyny hipoglikemii reaktywnej mogą być różnorodne, ale najczęściej wynikają z błędów żywieniowych oraz złych nawyków w zakresie regularności spożywania posiłków. Aby zapobiegać hipoglikemii reaktywnej, warto rozważyć wprowadzenie kilku zmian w stylu życia:

 1. Regularne spożywanie posiłków - trzymaj się regularnych godzin posiłków i unikaj długich przerw między nimi.
 2. Unikanie wysokowęglowodanowych produktów - ogranicz spożycie prostych cukrów, takich jak słodycze, napoje gazowane i białe pieczywo.
 3. Zrównoważona dieta - dodawaj do swojej diety produkty pełnoziarniste, białka i zdrowe tłuszcze, które stabilizują poziom cukru we krwi.
 4. Regularna aktywność fizyczna - regularne ćwiczenia mogą wspomagać utrzymanie równowagi glukozy we krwi.

Zwróć uwagę, że powyższe zalecenia dotyczą głównie osób z hipoglikemią reaktywną. Jeśli podejrzewasz ten stan, skonsultuj się z lekarzem, który dokładnie zbada przyczyny i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Hipoglikemia - co to jest i jak wpływa na organizm?

Hipoglikemia występuje, gdy poziom cukru we krwi spada poniżej wartości referencyjnej. W normalnych warunkach organizm utrzymuje równowagę podażu i zużycia glukozy. Kiedy występuje hipoglikemia, brakuje podaży glukozy do komórek ciała, co prowadzi do braku energii i różnych objawów.

Hipoglikemia wpływa na organizm na różne sposoby. Odpowiednio zregulowany poziom cukru jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niski poziom glukozy może prowadzić do zaburzeń koncentracji, problemów z pamięcią, a nawet utraty przytomności. Ponadto, objawy hipoglikemii mogą wpływać na jakość codziennego życia, ograniczając zdolność do wykonywania prostych czynności i koncentracji.

Niepokojące objawy powinny być sygnałem do działania - skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić przyczyny i odpowiedni plan leczenia.

Hipoglikemia bez cukrzycy - możliwe przyczyny i diagnostyka

Choć hipoglikemia jest częściej związana z cukrzycą, możliwe jest wystąpienie niskiego poziomu cukru u osób bez tej dolegliwości. Jeśli podejrzewamy hipoglikemię u kogoś, kto nie ma cukrzycy, należy skonsultować się z lekarzem celem zbadania przyczyn tego stanu.

Możliwe przyczyny hipoglikemii bez cukrzycy mogą obejmować:

 1. Zbyt duża produkcja insuliny przez trzustkę
 2. Zaburzenia hormonalne
 3. Niedoczynność wątroby
 4. Nowotwory produkujące insulinopodobne substancje
 5. Zbyt duża podaż insuliny w wyniku stosowania niektórych leków

Diagnostyka hipoglikemii bez cukrzycy jest bardziej wymagająca i często wymaga dokładnych badań i konsultacji z różnymi specjalistami. Obecność objawów, takich jak zasłabnięcia, drgawki lub utrata przytomności, powinna skłonić do natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy hipoglikemii reaktywnej - jakie symptomy mogą się pojawiać?

Symptomy hipoglikemii reaktywnej mogą być różne w zależności od osoby, ale najczęściej obejmują:

 1. Napady głodu
 2. Osłabienie i zmęczenie
 3. Zawroty głowy
 4. Drżenie rąk i nóg
 5. Niepokój i rozdrażnienie
 6. Niewyraźne widzenie
 7. Nadmierne pocenie się

W przypadku osób z cukrzycą mogą występować również objawy, takie jak tachykardia, zaburzenia rytmu serca, uczucie duszności lub zachowanie dezorientacji.

Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli doświadczasz powtarzających się objawów hipoglikemicznych. Na podstawie badań i szczegółowego wywiadu lekarz będzie w stanie postawić trafną diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Pierwsza pomoc w hipoglikemii – objawy i postępowanie

Hipoglikemia to stan, w którym poziom cukru we krwi (glukozy) jest zbyt niski, co może prowadzić do niebezpiecznych objawów. Hipoglikemia jest często związana z cukrzycą, ale może wystąpić u każdej osoby, niezależnie od tego, czy ma tę chorobę. Objawy hipoglikemii mogą być różne, ale mogą obejmować:

 1. Błędnik: Osoba może mieć trudności z poruszaniem się lub utrzymaniem równowagi.
 2. Trudności z koncentracją: Osoba może mieć problemy z myśleniem, koncentracją lub wyraźnym mówieniem.
 3. Zmęczenie: Osoba może być wyjątkowo zmęczona i osłabiona.
 4. Dreszcze lub nadmierne pocenie się: Występujące pocenie się, drżenia lub dreszcze to częste objawy hipoglikemii.
 5. Ból głowy: Może pojawić się ból głowy.
 6. Ból brzucha: Osoba może odczuwać ból brzucha, nudności lub wymioty.
 7. Niestabilne tętno i zmiany nastroju: Osoba może być drażliwa, rozdrażniona lub nadmiernie pobudzona.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś innego hipoglikemię, oto kroki, które można podjąć:

 1. Szybkie źródło węglowodanów: Podaj osoba szybkie źródło węglowodanów, takie jak 15-20 g glukozy w postaci tabletek, żelu, lub roztworu doustnego, lub 3-4 kostki cukru lub 4 uncje (ok. 120 ml) soku owocowego (bez cukru).
 2. Poczekaj: Po podaniu węglowodanów poczekaj przez 15 minut i obserwuj osobę. Objawy hipoglikemii powinny szybko ustąpić.
 3. Ponowne sprawdzenie poziomu cukru we krwi: Po upływie 15 minut ponownie zmierz poziom cukru we krwi, aby upewnić się, że wraca on do prawidłowych wartości. Jeśli poziom glukozy nadal jest zbyt niski, podaj kolejne źródło węglowodanów i powtórz procedurę.
 4. Posiłek: Po ustąpieniu objawów hipoglikemii zaleca się spożycie bardziej trwałych źródeł węglowodanów, takich jak kanapki z pełnoziarnistym chlebem, owoce lub dania zawierające węglowodany i białko.

Ważne jest, aby unikać nadmiernego podawania węglowodanów, co mogłoby spowodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Jeśli osoba nie odzyskuje przytomności lub poziom cukru we krwi pozostaje niski, natychmiast zadzwoń po pomoc medyczną.

Jeśli masz cukrzycę i doświadczasz częstych epizodów hipoglikemii, skonsultuj się z lekarzem lub diabetologiem, aby dostosować leczenie i unikać nadmiernego obniżania poziomu cukru we krwi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca