Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Jeśli zaciekawił cię specjalny odcinek milionerów i chcesz sprawdzić co to facetektomia kręgosłupa to zapraszamy cię do tego artykułu.

Facetektomia - wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu

Facetektomia to jedna z metod leczenia bólu kręgosłupa, która polega na usunięciu części stawów międzykręgowych. Często stosowana u pacjentów z bólami pleców, szyi lub karku, facetektomia może pomóc złagodzić ból i poprawić jakość życia.Fraza ta stała się popularna po wyemitowaniu odcinka specjalnego w tvn programu milionerzy gdzie Magdalena Cielecka i Marta Kuligowska grały o milion złotych.W tym artykule omówimy dokładnie, czym jest facetektomia, jakie są jej wskazania i przeciwwskazania, jak przebiega zabieg i jakie są możliwe skutki uboczne.

Czym jest facetektomia?

Facetektomia to chirurgiczny zabieg, który polega na usunięciu części stawów międzykręgowych. Stawy międzykręgowe, zwane również stawami facetowymi, znajdują się między sąsiednimi kręgami i umożliwiają ruchy kręgosłupa. Czasem z powodu choroby lub urazu, stawy te mogą ulec uszkodzeniu, co może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości. Facetektomia ma na celu usunięcie uszkodzonych stawów, co pomaga złagodzić ból i przywrócić pełną ruchomość kręgosłupa.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Wskazania i przeciwwskazania do facetektomii

Facetektomia jest zwykle stosowana u pacjentów z bólami pleców, szyi lub karku, które nie ustępują po leczeniu zachowawczym. Zabieg może być również wskazany u pacjentów z uszkodzeniem stawów międzykręgowych, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba zwyrodnieniowa stawów lub urazy kręgosłupa. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, lekarz przeprowadzi dokładne badanie pacjenta i oceni, czy facetektomia jest odpowiednią metodą leczenia.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia facetektomii. Zabieg nie jest zalecany u pacjentów z chorobami układu krążenia, chorobami płuc lub innymi chorobami, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań związanych z znieczuleniem ogólnym. Ponadto, facetektomia nie jest zalecana u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jak przebiega zabieg operacji kręgosłupa ?

Facetektomia jest przeprowadzana w warunkach szpitalnych, zwykle pod znieczuleniem ogólnym. Chirurg wykonuje nacięcie w okolicy kręgosłupa, aby uzyskać dostęp do uszkodzonego stawu międzykręgowego. Następnie usuwa uszkodzone fragmenty stawu, a w niektórych przypadkach, również fragmenty kości.Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym może trwać do około 6 miesięcy.

A czy bohaterki programu Milionerzy poprawnie odpowiedziały na zadane pytanie ? Otóż zdecydowały się zrezygnować z dalszej gry pomimo udzielonej podpowiedzi i zdobyły dla fundacji tvn 250.000 zł

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca