Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Jeśli zaciekawił cię specjalny odcinek milionerów i chcesz sprawdzić co to facetektomia kręgosłupa to zapraszamy cię do tego artykułu.

Facetektomia - wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu

Facetektomia to jedna z metod leczenia bólu kręgosłupa, która polega na usunięciu części stawów międzykręgowych. Często stosowana u pacjentów z bólami pleców, szyi lub karku, facetektomia może pomóc złagodzić ból i poprawić jakość życia.Fraza ta stała się popularna po wyemitowaniu odcinka specjalnego w tvn programu milionerzy gdzie Magdalena Cielecka i Marta Kuligowska grały o milion złotych.W tym artykule omówimy dokładnie, czym jest facetektomia, jakie są jej wskazania i przeciwwskazania, jak przebiega zabieg i jakie są możliwe skutki uboczne.

Czym jest facetektomia?

Facetektomia to chirurgiczny zabieg, który polega na usunięciu części stawów międzykręgowych. Stawy międzykręgowe, zwane również stawami facetowymi, znajdują się między sąsiednimi kręgami i umożliwiają ruchy kręgosłupa. Czasem z powodu choroby lub urazu, stawy te mogą ulec uszkodzeniu, co może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości. Facetektomia ma na celu usunięcie uszkodzonych stawów, co pomaga złagodzić ból i przywrócić pełną ruchomość kręgosłupa.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Wskazania i przeciwwskazania do facetektomii

Facetektomia jest zwykle stosowana u pacjentów z bólami pleców, szyi lub karku, które nie ustępują po leczeniu zachowawczym. Zabieg może być również wskazany u pacjentów z uszkodzeniem stawów międzykręgowych, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba zwyrodnieniowa stawów lub urazy kręgosłupa. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, lekarz przeprowadzi dokładne badanie pacjenta i oceni, czy facetektomia jest odpowiednią metodą leczenia.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia facetektomii. Zabieg nie jest zalecany u pacjentów z chorobami układu krążenia, chorobami płuc lub innymi chorobami, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań związanych z znieczuleniem ogólnym. Ponadto, facetektomia nie jest zalecana u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jak przebiega zabieg operacji kręgosłupa ?

Facetektomia jest przeprowadzana w warunkach szpitalnych, zwykle pod znieczuleniem ogólnym. Chirurg wykonuje nacięcie w okolicy kręgosłupa, aby uzyskać dostęp do uszkodzonego stawu międzykręgowego. Następnie usuwa uszkodzone fragmenty stawu, a w niektórych przypadkach, również fragmenty kości.Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym może trwać do około 6 miesięcy.

A czy bohaterki programu Milionerzy poprawnie odpowiedziały na zadane pytanie ? Otóż zdecydowały się zrezygnować z dalszej gry pomimo udzielonej podpowiedzi i zdobyły dla fundacji tvn 250.000 zł

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca