Prolaktyna to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który wpływa na wiele procesów w organizmie kobiet jak i mężczyzn.Jego główną rolą jest stymulowanie wzrostu i rozwoju gruczołów mlekowych u kobiet, co umożliwia produkcję mleka w okresie laktacji. Ponadto, prolaktyna ma również wpływ na wiele innych procesów, takich jak regulacja płodności, metabolizm węglowodanów i lipidów, a także wpływ na układ odpornościowy i procesy zapalne.
Mechanizm działania prolaktyny jest złożony i zależy od specyficznych receptorów, które są obecne na różnych komórkach w organizmie. Głównym efektem działania prolaktyny jest stymulacja syntezy białek i zwiększenie ilości RNA w komórkach. Ponadto, prolaktyna wpływa na wydzielanie innych hormonów, takich jak estrogeny i progesteron, które są kluczowe dla regulacji cyklu menstruacyjnego i płodności u kobiet.
Wysokie stężenie prolaktyny zwany hiperprolaktynemią, jest zwykle wynikiem problemów z przysadką mózgową lub guzów mózgu. Objawy hiperprolaktynemii mogą obejmować nieregularne miesiączki lub brak miesiączki u kobiet, problemy z erekcją u mężczyzn, zmniejszenie libido, niepłodność, problemy z koncentracją, zmęczenie oraz nadmierne owłosienie u kobiet.Pamiętać musimy że w stanie niedoczynności tarczycy dochodzi do podwyższenia stężenia prolaktyny.Obecność mlekotoku najczęściej związana jest z zaburzeniami endokrynologicznymi. Mlekotok jest jednym z objawów hiperprolaktynemii co może mieć podłoże w zaburzeniach pracy tarczycy - niedoczynności tarczycy
W niektórych przypadkach hiperprolaktynemia może również prowadzić do zmian w kształcie ciała, takich jak wzrost masy ciała, powiększenie piersi u mężczyzn lub zwiększenie rozmiaru guzów.Jeśli podejrzewasz, że masz hiperprolaktynemię, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badanie poziomu prolaktyny, takie jak pomiar poziomu prolaktyny we krwi.
Niedobór prolaktyny, zwany hipoprolaktynemią, jest rzadkim stanem i zwykle wynika z uszkodzenia przysadki mózgowej.Jej uszkodzenie może objawiać się na skutek urazu głowy, udaru, nowotworów lub zmian zapalnych zlokalizowanych w jej sąsiedztwie.W przypadku tego zaburzenia możliwe są objawy niedoboru innych hormonów produkowanych i wydzielanych przez tę strukturę.
Prolaktyna jest ważnym hormonem, który pełni kluczową rolę w regulacji laktacji u kobiet i w produkcji nasienia u mężczyzn.
Jeśli musisz obniżyć prolaktynę a nie wynika ona z wysiłku fizycznego to do najważniejszych zasad należą :
Stężenie prolaktyny lekarz zleca poprzez pobranie krwi.Krew do badania oddajemy rano , na czczo pomiędzy godziną 8 a 12 gdyż poziom poziom prolaktyny zmienia się w ciągu doby.Pamiętajmy by udać się wyspanym.Istotne jest by wykluczyć u badane obecność makroprolaktyny, która wpływa na wzrost stężenia całkowitej prolaktyny we krwi.Badanie należy powtórzyć w przypadku niejednoznacznego wyniku.
Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego?
Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?
Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ?
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy
jednorazowa płatność
Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !
miesięcznie
Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !
rocznie