Prolaktyna - diagnostyka i badanie poziomu prolaktyny

Prolaktyna - diagnostyka i badanie poziomu prolaktyny

Prolaktyna jest hormonem, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową i jest kluczowy dla kobiet w okresie ciąży i laktacji.Szukasz informacji jak sprawdzić wysoką prolaktynę u kobiet ?

W tym artykule omówimy rolę prolaktyny w organizmie człowieka oraz problemy, jakie mogą wyniknąć z jej podwyższonego poziomu

Prolaktyna normy - czym jest i jak działa?

Prolaktyna to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który wpływa na wiele procesów w organizmie kobiet jak i mężczyzn.Jego główną rolą jest stymulowanie wzrostu i rozwoju gruczołów mlekowych u kobiet, co umożliwia produkcję mleka w okresie laktacji. Ponadto, prolaktyna ma również wpływ na wiele innych procesów, takich jak regulacja płodności, metabolizm węglowodanów i lipidów, a także wpływ na układ odpornościowy i procesy zapalne.

Mechanizm działania prolaktyny jest złożony i zależy od specyficznych receptorów, które są obecne na różnych komórkach w organizmie. Głównym efektem działania prolaktyny jest stymulacja syntezy białek i zwiększenie ilości RNA w komórkach. Ponadto, prolaktyna wpływa na wydzielanie innych hormonów, takich jak estrogeny i progesteron, które są kluczowe dla regulacji cyklu menstruacyjnego i płodności u kobiet.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Nadmiar prolaktyny - objawy i przyczyny

Wysokie stężenie prolaktyny zwany hiperprolaktynemią, jest zwykle wynikiem problemów z przysadką mózgową lub guzów mózgu. Objawy hiperprolaktynemii mogą obejmować nieregularne miesiączki lub brak miesiączki u kobiet, problemy z erekcją u mężczyzn, zmniejszenie libido, niepłodność, problemy z koncentracją, zmęczenie oraz nadmierne owłosienie u kobiet.Pamiętać musimy że w stanie niedoczynności tarczycy dochodzi do podwyższenia stężenia prolaktyny.Obecność mlekotoku najczęściej związana jest z zaburzeniami endokrynologicznymi. Mlekotok jest jednym z objawów hiperprolaktynemii co może mieć podłoże w zaburzeniach pracy tarczycy - niedoczynności tarczycy

W niektórych przypadkach hiperprolaktynemia może również prowadzić do zmian w kształcie ciała, takich jak wzrost masy ciała, powiększenie piersi u mężczyzn lub zwiększenie rozmiaru guzów.Jeśli podejrzewasz, że masz hiperprolaktynemię, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badanie poziomu prolaktyny, takie jak pomiar poziomu prolaktyny we krwi.

Niedobór prolaktyny - objawy i przyczyny

Niedobór prolaktyny, zwany hipoprolaktynemią, jest rzadkim stanem i zwykle wynika z uszkodzenia przysadki mózgowej.Jej uszkodzenie może objawiać się na skutek urazu głowy, udaru, nowotworów lub zmian zapalnych zlokalizowanych w jej sąsiedztwie.W przypadku tego zaburzenia możliwe są objawy niedoboru innych hormonów produkowanych i wydzielanych przez tę strukturę.

Prolaktyna jest ważnym hormonem, który pełni kluczową rolę w regulacji laktacji u kobiet i w produkcji nasienia u mężczyzn.

Za wysoka prolaktyna - jak ją obniżyć ? 

Jeśli musisz obniżyć prolaktynę a nie wynika ona z wysiłku fizycznego to do najważniejszych zasad należą : 

  • zdrowa i zbilansowana dieta w postaci nieprzetworzonej żywności, całych owoców i warzyw
  • odpowiednia suplementacja witaminą B6
  • odpowiednia suplementacja witaminą E
  • odpowiednia suplementacja witaminą B3

Jak wygląda badanie prolaktyny ?

Stężenie prolaktyny lekarz zleca poprzez pobranie krwi.Krew do badania oddajemy rano , na czczo pomiędzy godziną 8 a 12 gdyż poziom poziom prolaktyny zmienia się w ciągu doby.Pamiętajmy by udać się wyspanym.Istotne jest by wykluczyć u badane obecność makroprolaktyny, która wpływa na wzrost stężenia całkowitej prolaktyny we krwi.Badanie należy powtórzyć w przypadku niejednoznacznego wyniku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca