Prolaktyna - diagnostyka i badanie poziomu prolaktyny

Prolaktyna - diagnostyka i badanie poziomu prolaktyny

Prolaktyna jest hormonem, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową i jest kluczowy dla kobiet w okresie ciąży i laktacji.Szukasz informacji jak sprawdzić wysoką prolaktynę u kobiet ?

W tym artykule omówimy rolę prolaktyny w organizmie człowieka oraz problemy, jakie mogą wyniknąć z jej podwyższonego poziomu

Prolaktyna normy - czym jest i jak działa?

Prolaktyna to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który wpływa na wiele procesów w organizmie kobiet jak i mężczyzn.Jego główną rolą jest stymulowanie wzrostu i rozwoju gruczołów mlekowych u kobiet, co umożliwia produkcję mleka w okresie laktacji. Ponadto, prolaktyna ma również wpływ na wiele innych procesów, takich jak regulacja płodności, metabolizm węglowodanów i lipidów, a także wpływ na układ odpornościowy i procesy zapalne.

Mechanizm działania prolaktyny jest złożony i zależy od specyficznych receptorów, które są obecne na różnych komórkach w organizmie. Głównym efektem działania prolaktyny jest stymulacja syntezy białek i zwiększenie ilości RNA w komórkach. Ponadto, prolaktyna wpływa na wydzielanie innych hormonów, takich jak estrogeny i progesteron, które są kluczowe dla regulacji cyklu menstruacyjnego i płodności u kobiet.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Nadmiar prolaktyny - objawy i przyczyny

Wysokie stężenie prolaktyny zwany hiperprolaktynemią, jest zwykle wynikiem problemów z przysadką mózgową lub guzów mózgu. Objawy hiperprolaktynemii mogą obejmować nieregularne miesiączki lub brak miesiączki u kobiet, problemy z erekcją u mężczyzn, zmniejszenie libido, niepłodność, problemy z koncentracją, zmęczenie oraz nadmierne owłosienie u kobiet.Pamiętać musimy że w stanie niedoczynności tarczycy dochodzi do podwyższenia stężenia prolaktyny.Obecność mlekotoku najczęściej związana jest z zaburzeniami endokrynologicznymi. Mlekotok jest jednym z objawów hiperprolaktynemii co może mieć podłoże w zaburzeniach pracy tarczycy - niedoczynności tarczycy

W niektórych przypadkach hiperprolaktynemia może również prowadzić do zmian w kształcie ciała, takich jak wzrost masy ciała, powiększenie piersi u mężczyzn lub zwiększenie rozmiaru guzów.Jeśli podejrzewasz, że masz hiperprolaktynemię, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badanie poziomu prolaktyny, takie jak pomiar poziomu prolaktyny we krwi.

Niedobór prolaktyny - objawy i przyczyny

Niedobór prolaktyny, zwany hipoprolaktynemią, jest rzadkim stanem i zwykle wynika z uszkodzenia przysadki mózgowej.Jej uszkodzenie może objawiać się na skutek urazu głowy, udaru, nowotworów lub zmian zapalnych zlokalizowanych w jej sąsiedztwie.W przypadku tego zaburzenia możliwe są objawy niedoboru innych hormonów produkowanych i wydzielanych przez tę strukturę.

Prolaktyna jest ważnym hormonem, który pełni kluczową rolę w regulacji laktacji u kobiet i w produkcji nasienia u mężczyzn.

Za wysoka prolaktyna - jak ją obniżyć ? 

Jeśli musisz obniżyć prolaktynę a nie wynika ona z wysiłku fizycznego to do najważniejszych zasad należą : 

  • zdrowa i zbilansowana dieta w postaci nieprzetworzonej żywności, całych owoców i warzyw
  • odpowiednia suplementacja witaminą B6
  • odpowiednia suplementacja witaminą E
  • odpowiednia suplementacja witaminą B3

Jak wygląda badanie prolaktyny ?

Stężenie prolaktyny lekarz zleca poprzez pobranie krwi.Krew do badania oddajemy rano , na czczo pomiędzy godziną 8 a 12 gdyż poziom poziom prolaktyny zmienia się w ciągu doby.Pamiętajmy by udać się wyspanym.Istotne jest by wykluczyć u badane obecność makroprolaktyny, która wpływa na wzrost stężenia całkowitej prolaktyny we krwi.Badanie należy powtórzyć w przypadku niejednoznacznego wyniku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca