bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Dlaczego od tabletek antykoncepcyjnych się tyje ?

Blog healthcare

Dlaczego od tabletek antykoncepcyjnych się tyje ?

Jakie są skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych i czy to prawda że od stosowania antykoncepcji się tyje ?

Spis treści

 1. Pigułki antykoncepcyjne zawierają estrogen i progestagen
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Antykoncepcja hormonalna a skutki uboczne ?
 4. Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych ?
 5. Pigułki antykoncepcyjne - hormony, estrogeny a tycie ?
 6. Czy od tabletek antykoncepcyjnych się tyje ?
 7. Podsumowanie
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Dlaczego od tabletek antykoncepcyjnych się tyje

Tabletki antykoncepcyjne to bezpieczny i skuteczny sposób zapobiegania ciąży. Jest jednak jedna rzecz, której nie są w stanie zapobiec: wzrost masy ciała. Chociaż toczy się debata na temat tego, czy antykoncepcja może faktycznie powodować wzrost wagi, jasne jest, że hormony zawarte w tych lekach mogą powodować zmiany metaboliczne, które z czasem prowadzą do przybierania na wadze. Oto, co musisz wiedzieć o tym, jak te leki wpływają na twoje ciało, jeśli chcesz mieć jaśniejsze pojęcie o tym, dlaczego twoje spodnie stają się ciasne w średnim wieku.

Pigułki antykoncepcyjne zawierają estrogen i progestagen

Estrogen i progestagen są zawarte w tabletkach pigułek antykoncepcyjnych.Estrogen jest żeńskim hormonem płciowym, podczas gdy progestagen jest syntetyczną wersją progesteronu - naturalnego hormonu, który przygotowuje macicę do ciąży poprzez zagęszczanie jej wyściółki.Hormony zawarte w tabletkach mogą powodować zatrzymywanie wody i wzdęcia, ponieważ skłaniają one wątrobę do wytwarzania większej ilości białka zwanego albuminą (które wiąże się z nadmiarem płynów w organizmie). Prowadzi to do zwiększenia objętości krwi, co z kolei zwiększa tętno i ciśnienie krwi - i sprawia, że czujemy się niekomfortowo, gdy nasze ciało dostosowuje się do nowej wagi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Antykoncepcja hormonalna a skutki uboczne ?

Hormony mogą zmieniać sposób metabolizowania żywności.

Jeśli nie chcesz przybrać na wadze, ważne jest, aby stosować zdrową dietę i regularnie ćwiczyć. Ale nawet jeśli robisz te rzeczy, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może nadal powodować niechciane kilogramy na ciele. Hormony zawarte w tabletkach odgrywają ważną rolę w regulacji metabolizmu - tempa, w jakim organizm spala kalorie i wytwarza energię - i mogą mieć znaczący wpływ na ilość tłuszczu przechowywanego w komórkach całego ciała. Ponadto niektóre rodzaje tabletek antykoncepcyjnych zawierają progestagen (syntetyczną wersję progesteronu), który jest znany jako środek hamujący apetyt; oznacza to, że leki te mogą utrudniać użytkownikom odczuwanie sytości po zjedzeniu posiłków lub przekąsek.

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych ?

Zmiany hormonalne mogą utrudniać organizmowi wykorzystywanie tłuszczu jako paliwa. Oznacza to, że ciało będzie przechowywać więcej tego, co jesz jako tłuszcz, powodując przyrost masy ciała. Może to również powodować zatrzymywanie wody, co prowadzi do wzdęć i obrzęków w okolicy brzucha.

Pigułka wpływa również na ilość energii (kalorii) zużywanej przez organizm każdego dnia, co zwiększa głód i zmniejsza zdolność do spalania kalorii poprzez aktywność fizyczną. Może to z czasem prowadzić do przyrostu masy ciała, jeśli nie ograniczysz kalorii lub nie zwiększysz poziomu aktywności. W tej sytuacji o spadek wagi może być później trudno.

Pigułki antykoncepcyjne - hormony, estrogeny a tycie ?

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne powodują tycie? Wszyscy wiemy, że zatrzymywanie wody w organizmie może powodować problemy zdrowotne, takie jak wzdęcia, gazy, a nawet zapalenie żołądka. Dlatego ważne jest, aby pozostać nawodnionym przez cały czas.

Ale czy wiesz, że brak ruchu może również prowadzić do zaparć? Powoduje to stan zapalny w układzie pokarmowym, co skutkuje spowolnieniem metabolizmu.

Jeśli zdarza się to wystarczająco często, prowadzi to do nieżytu żołądka (zapalenia żołądka). Innymi słowy jest to stan charakteryzujący się przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka.

Można by pomyśleć, że spożywanie zbyt dużej ilości soli może być kolejnym powodem, dla którego niektórzy ludzie przybierają na wadze po pigułkach antykoncepcyjnych, ale w rzeczywistości nie - głównym winowajcą jest tutaj stres.Pamiętajmy iż stosowanie antykoncepcji powinno być jak najzdrowsze dla naszego organizmu.

Czy od tabletek antykoncepcyjnych się tyje ?

Możesz przybierać na wadze, nie zdając sobie z tego sprawy.

Przyrost masy ciała spowodowany pigułkami antykoncepcyjnymi nie zawsze jest zauważalny, zwłaszcza jeśli jesteś młoda i zdrowa. Możesz nie zauważyć przyrostu masy ciała, dopóki nie przestaniesz przyjmować pigułek (lub nie zmienisz ich na inną markę). Powodem tego jest tak zwana "adaptacja metaboliczna". Kiedy twoje ciało wyczuwa, że ma więcej energii przychodzącej niż wychodzącej, odpowiednio dostosowuje swój metabolizm; oznacza to, że nawet jeśli jesz taką samą ilość jedzenia jak przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - a może nawet więcej - twoje ciało spali mniej kalorii niż zwykle, ponieważ oczekuje więcej energii z pożywienia niż zwykle.

W rezultacie: Przytyjesz!

Dlatego pamiętajmy by :

 • regularnie się ważyć
 • nie bać się poprosić lekarza o pomoc

Nadwaga czy otyłość są działaniami niepożądanymi dlatego warto wtedy rozważyć zmianę tabletek.

Podsumowanie

Wygląda więc na to, że tabletki antykoncepcyjne mogą powodować przyrost masy ciała na kilka sposobów. Jeśli uważasz, że pigułki antykoncepcyjne mogą powodować przybieranie na wadze, skonsultuj to z ginekologiem prowadzącym o zmianie doustnej antykoncepcji w formie tabletek lub jej całkowitym odstawieniu.Odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych również mogą towarzyszyć dodatkowe kilogramy dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem.Pamiętajmy iż zbędne kilogramy to wynik błędów terapii hormonalnej.

Własne zdrowie jest dla ciebie ważne ?

Dowiedz się więcej z unikalnych szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś!

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz