Diadynamik - jak działa i jakie są wskazania do stosowania? Prądy diadynamiczne – co to? Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból 

Diadynamik - jak działa i jakie są wskazania do stosowania? Prądy diadynamiczne – co to? Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból 

Diadynamik to jedna z najczęściej stosowanych technik fizjoterapeutycznych. Metoda ta opiera się na oddziaływaniu leczniczym prądu stałego o niskim natężeniu, uzyskiwanego z wykorzystaniem fal Faradaya. Diadynamik stosowany jest zarówno w fizykoterapii, jak i rehabilitacji. Pierwsze zastosowania tej metody pochodzą już z końca XIX wieku, jednak dzięki swojej skuteczności nadal jest szeroko stosowany.

Diadynamik - Co to jest i jak działa?

Diadynamik to metoda fizjoterapeutyczna, która stosowana jest w celu łagodzenia bólu, redukcji stanów zapalnych, poprawy krążenia krwi, a także zwiększenia zakresu ruchu w stawach. Zabieg polega na stosowaniu prądu elektrycznego na ciele pacjenta poprzez elektrody, które są przyklejone na skórze. Diadynamik działa przede wszystkim przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu jest często stosowany w leczeniu schorzeń narządów ruchu.

Diadynamik działa na zasadzie pobudzania włókien bólowych, co powoduje zahamowanie przekazywania sygnałów bólowych do mózgu. Zabieg stymuluje także układ limfatyczny oraz poprawia krążenie krwi, co prowadzi m.in. do redukcji obrzęków oraz podniesienia poziomu tlenu i składników odżywczych dostarczanych do komórek organizmu.

Diadynamik - Przeciwwskazania i czynniki, na które należy zwrócić uwagę przed zastosowaniem

Przed przystąpieniem do zabiegu diadynamiki niezbędne jest wykluczenie przeciwwskazań. Do najważniejszych z nich zalicza się choroby serca, obecność wszczepionego rozrusznika serca, choroby nowotworowe oraz skłonność do tworzenia się siniaków i krwawień. Zabieg diadynamiki jest także przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży oraz w przypadku naruszenia ciągłości skóry w miejscach, w których mają być umieszczone elektrody.

Przed każdym zabiegiem diadynamiki lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz badanie fizykalne, aby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania oraz ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta.

Diadynamik - Wskazania do stosowania i obszary, w których znajduje zastosowanie

Zabieg diadynamiki stosowany jest głównie w leczeniu chorób narządów ruchu, takich jak: zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łokieć tenisisty, rwa kulszowa oraz stany pourazowe i pourazowe bóle kończyn.

Wskazaniem do zabiegu diadynamik są także m.in.: zmęczenie, stres, nerwice, bezsenność, a także stan po urazach oraz operacjach.

Diadynamik to również doskonały sposób na poprawę stanu skóry, zwiększenie jej elastyczności oraz opóźnienie procesu starzenia. Zabieg stosowany jest więc także w kosmetyce, w celu poprawienia ogólnego stanu zdrowia i wyglądu skóry.

Diadynamik - Zastosowanie w fizjoterapii i korzyści wynikające z tej techniki

Zabieg diadynamiki to jedna z najchętniej stosowanych metod w fizjoterapii, przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność oraz szerokie spektrum zastosowań. Regularne stosowanie zabiegu diadynamiki prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia, a także zwiększenia zakresu ruchu w stawach i zmniejszenia bólu.

Zabieg diadynamiki jest również stosowany jako uzupełnienie innych terapii, takich jak kinezyterapia czy masaż. Dzięki swojemu działaniu przeciwbólowemu i przeciwzapalnemu, diadynamik znacznie przyspiesza rehabilitację pacjenta oraz wpływa na ostateczne efekty terapeutyczne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Diadynamik - Przebieg zabiegu i czego możesz się spodziewać podczas terapii

Zabieg diadynamiki przeprowadzany jest przez specjalistę, który przykleja elektrody na skórze pacjenta w miejscach, które wymagają interwencji terapeutycznej. Elektrody muszą być dokładnie umieszczone w określonych punktach, co pozwala na uzyskanie jak największej skuteczności zabiegu.

Podczas terapii pacjent odczuwa lekkie mrowienie w miejscu, w którym elektroda jest przyklejona. Zabieg trwa z reguły około 30 minut, a jego częstotliwość i czas trwania zależy od choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Przeciwwskazania do stosowania prądów diadynamicznych

Prądy diadynamiczne (DD) to rodzaj fizykoterapii, która wykorzystuje prąd elektryczny o zmiennej częstotliwości do leczenia różnych schorzeń i dolegliwości. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania prądów diadynamicznych, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pacjenta lub skuteczność terapii. Przeciwwskazania te obejmują:

 1. Obecność wszczepionego rozrusznika serca lub innego urządzenia elektronicznego: Prądy diadynamiczne mogą zakłócać działanie wszczepionego rozrusznika serca lub innych urządzeń elektronicznych, co może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Osoby z wszczepionym rozrusznikiem lub innymi urządzeniami elektronicznymi powinny unikać terapii prądami diadynamicznymi.
 2. Ciąża: W przypadku ciąży istnieje ryzyko, że prądy diadynamiczne mogą wpłynąć na rozwijający się płód. Dlatego terapia ta jest zazwyczaj unikana u kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.
 3. Zakrzepica i zakrzepowo-zatorowe choroby: Osoby z zakrzepicą lub chorobami zakrzepowo-zatorowymi mogą być bardziej narażone na ryzyko zakrzepów krwi podczas terapii prądami diadynamicznymi.
 4. Otwarte rany lub infekcje na skórze: Prądy diadynamiczne nie powinny być stosowane na obszarach skóry z otwartymi ranami lub infekcjami, ponieważ mogą to pogorszyć.
 5. Nowotwory: Terapia prądami diadynamicznymi nie jest zalecana na obszarach ciała, na których występują nowotwory lub podejrzenie nowotworu, chyba że jest to wyraźnie przeciwwskazane przez lekarza.
 6. Uszkodzenia skóry: Osoby z uszkodzoną lub bardzo wrażliwą skórą mogą być bardziej narażone na podrażnienia lub uszkodzenia skóry w wyniku terapii prądami diadynamicznymi.
 7. Nadwrażliwość na prąd: Niektórzy pacjenci mogą być nadwrażliwi na prądy diadynamiczne lub mogą doświadczać silnego dyskomfortu podczas terapii, co może być przeciwwskazaniem do jej stosowania.

Ważne jest, aby terapia prądami diadynamicznymi była przeprowadzana przez wykwalifikowanego terapeutę, który dokładnie oceni stan zdrowia pacjenta i uwzględni ewentualne przeciwwskazania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące terapii prądami diadynamicznymi, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą fizjoterapeuty. Lekarz może przeprowadzić ocenę ryzyka i korzyści oraz zdecydować, czy terapia ta jest odpowiednia dla Twojego przypadku.

Charakterystyka prądów diadynamicznych

Prądy diadynamiczne (DD) to rodzaj fizykoterapii, który wykorzystuje prąd elektryczny o zmiennej częstotliwości do celów terapeutycznych. Charakteryzują się specyficznymi parametrami, które można dostosować do potrzeb pacjenta. Oto główne cechy i charakterystyka prądów diadynamicznych:

 1. Zmienna częstotliwość: Prądy diadynamiczne są prądami o zmiennej częstotliwości, co oznacza, że ich częstotliwość zmienia się w trakcie terapii. Zazwyczaj mają częstotliwość od kilku do kilkudziesięciu kiloherców (kHz).
 2. Modulacja: Charakterystyczną cechą prądów diadynamicznych jest ich zdolność do modulacji, czyli zmiany intensywności prądu w określonym rytmie. Modulacja ta może być ciągła lub impulsywna, co pozwala na różnorodne efekty terapeutyczne.
 3. Zastosowanie: Prądy diadynamiczne są używane w fizykoterapii do różnych celów, w tym do łagodzenia bólu, redukcji obrzęków, poprawy ukrwienia tkanek, stymulacji mięśni, zmniejszenia napięcia mięśniowego i przyspieszenia procesów gojenia.
 4. Elektrody: Terapia prądami diadynamicznymi wymaga zastosowania elektrod, które są umieszczone na skórze pacjenta w miejscu, które ma być poddane terapii. Elektrody są połączone z urządzeniem do generowania prądów.
 5. Długość sesji: Czas trwania sesji z prądami diadynamicznymi może być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i celów terapeutycznych. Sesje mogą trwać od kilku minut do kilkunastu minut, w zależności od zaleceń terapeuty.
 6. Intensywność: Intensywność prądów diadynamicznych może być dostosowana do komfortu pacjenta i celów terapeutycznych. Intensywność jest zazwyczaj regulowana w sposób stopniowy.
 7. Wskaźnik pulsu: Prądy diadynamiczne mogą być regulowane pod względem wskaźnika pulsu, co oznacza liczbę impulsów elektrycznych na sekundę. To pozwala na dalsze dostosowanie terapii do konkretnych potrzeb.
 8. Terapia punktowa lub obszarowa: Prądy diadynamiczne mogą być stosowane punktowo na małym obszarze ciała lub szeroko, w zależności od terapeutycznego celu.
 9. Efekty terapeutyczne: Prądy diadynamiczne mogą pomóc w złagodzeniu bólu, redukcji obrzęków, poprawie ukrwienia, rozluźnieniu mięśni, stymulacji nerwów i innych efektach terapeutycznych w zależności od ich parametrów i sposobu zastosowania.

Prądy diadynamiczne są stosunkowo wszechstronnym narzędziem w dziedzinie fizykoterapii, ale ich stosowanie powinno być przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów, takich jak fizjoterapeuci lub lekarze fizjoterapeuci. Dzięki dostosowywaniu parametrów prądów diadynamicznych do indywidualnych potrzeb pacjenta możliwe jest uzyskanie korzyści terapeutycznych przy minimalnym ryzyku działań niepożądanych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca