Depresja poporodowa: Przyczyny, objawy i metody leczenia. Leczenie depresji poporodowej, czy długo trwa? Objawy i leczenie. Psychoza poporodowa 

Depresja poporodowa: Przyczyny, objawy i metody leczenia. Leczenie depresji poporodowej, czy długo trwa? Objawy i leczenie. Psychoza poporodowa 

Po urodzeniu dziecka większość kobiet odczuwa spełnienie i szczęście. Jednak dla niektórych kobiet wystąpienie depresji poporodowej jest rzeczywistością

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa, znana również jako depresja po porodzie, to rodzaj depresji występującej u kobiet po urodzeniu dziecka. Jest to stan emocjonalny, który może objawiać się uczuciami smutku, bezradności, utraty zainteresowań lub radości życia. Kobieta dotknięta depresją poporodową może również odczuwać silne uczucie winy i wątpliwości w swojej zdolności do bycia matką. Nieleczona depresja poporodowa może wpływać negatywnie na funkcjonowanie matki i jej relacje z dzieckiem oraz partnerem. Często prowadzi również do zaniedbywania podstawowych domowych obowiązków lub prowadzi do izolacji społecznej. Przyczyny depresji poporodowej nie są całkowicie zrozumiane, ale mogą obejmować zmiany hormonalne, stres związany z opieką nad noworodkiem, brak wsparcia społecznego oraz czynniki genetyczne. Ważne jest, aby zauważyć objawy depresji poporodowej i szukać pomocy specjalisty, takiego jak lekarz lub terapeuta, w celu zdiagnozowania i leczenia tego stanu emocjonalnego. 

Przyczyny depresji poporodowej

Depresja poporodowa jest skomplikowanym problemem, a jej przyczyny są różne dla każdej kobiety. Najczęściej wynikają one z mieszanki czynników biologicznych, społecznych i psychologicznych. Niski poziom hormonów, takich jak estrogen i progesteron, może wpływać na stan emocjonalny kobiety i w niektórych przypadkach prowadzić do depresji poporodowej.

Objawy depresji poporodowej

Objawy depresji poporodowej mogą się różnić w zależności od osoby i stopnia choroby, ale mogą obejmować:

 • uczucie beznadziei i smutku
 • brak energii
 • utrata zainteresowania dla niemowlęcia
 • problemy z koncentracją, pamięcią i podejmowaniem decyzji
 • problemy ze snem
 • myśli samobójcze

Metody leczenia depresji poporodowej

Leczenie depresji poporodowej może polegać na terapii poznawczo-behawioralnej, lekach lub kombinacji obu metod. Terapia poznawczo-behawioralna polega na pomaganiu kobietom zmienić negatywne myśli i zachowania, które mogą przyczyniać się do depresji. Leki, takie jak leki przeciwdepresyjne, mogą pomóc zwiększyć poziom serotoniny w mózgu, co może pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć objawy depresji.

Depresja poporodowa - test. Jak ocenić swój stan emocjonalny po porodzie

Jeśli kobieta odczuwa objawy depresji poporodowej i chce ocenić swoje samopoczucie, może wykonać test. Test ten nie diagnozuje depresji, ale może pomóc kobiecie określić, czy jej objawy są podobne do tych, które występują u kobiet z depresją poporodową.

Test znajduje się na stronie internetowej Poradnika dla Rodziców na tej stronie: (tutaj wstawić link do testu)

Ile może trwać depresja poporodowa?

Depresja poporodowa zazwyczaj ustępuje sama w ciągu kilku tygodni, ale w niektórych przypadkach może trwać dłużej. W przypadkach, gdy objawy nasilają się lub utrzymują dłużej niż dwa tygodnie, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Depresja poporodowa u mężczyzn: Rzadki, ale istniejący problem

Depresja poporodowa nie dotyka tylko kobiet. Mężczyźni, którzy zostają ojcami, również mogą doświadczyć objawów depresji poporodowej. Objawy te obejmują drażliwość, wycofanie, problemy ze snem i brak zainteresowania dla niemowlęcia. W przypadku podejrzenia depresji poporodowej u mężczyzn, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Depresja poporodowa po 2 latach: Czy objawy mogą wystąpić później Ile trwa depresja poporodowa??

Depresja poporodowa nie musi wystąpić tylko w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Czasami może rozwinąć się nawet po kilku miesiącach lub latach. W przypadku wystąpienia objawów depresji poporodowej po dłuższym czasie, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Męska depresja poporodowa

Męska depresja poporodowa to rzadki, ale ważny problem zdrowotny dotykający ojców po narodzinach dziecka. Depresja poporodowa jest zwykle kojarzona z matkami, jednak badania wykazały, że również mężczyźni mogą cierpieć z powodu tego stanu. Objawy męskiej depresji poporodowej mogą obejmować: zmniejszone zainteresowanie noworodkiem, problemy ze snem, gniew, nerwowość, zmiany apetytu, nadmierną kontrolę i podejmowanie ryzykownych zachowań. Często ojcowie nie zdają sobie sprawy z tego, co się z nimi dzieje, ponieważ społeczeństwo ma tendencję do bagatelizowania takich problemów u mężczyzn. Męska depresja poporodowa może mieć negatywny wpływ na całą rodzinę, dlatego ważne jest, aby mężczyźni zwracali uwagę na swoje emocje i szukali pomocy, jeśli czują się przygnębieni i przytłoczeni. Dobre wsparcie rodzinne, terapia indywidualna i grupowa oraz uznawanie, że ta choroba może dotyczyć każdego, to kluczowe elementy w radzeniu sobie z męską depresją poporodową. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca