bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Depresja poporodowa: Przyczyny, objawy i metody leczenia. Leczenie depresji poporodowej, czy długo trwa? Objawy i leczenie. Psychoza poporodowa 

Blog healthcare

Depresja poporodowa: Przyczyny, objawy i metody leczenia. Leczenie depresji poporodowej, czy długo trwa? Objawy i leczenie. Psychoza poporodowa 

Po urodzeniu dziecka większość kobiet odczuwa spełnienie i szczęście. Jednak dla niektórych kobiet wystąpienie depresji poporodowej jest rzeczywistością

Spis treści

 1. Czym jest depresja poporodowa?
 2. Przyczyny depresji poporodowej
 3. Objawy depresji poporodowej
 4. Metody leczenia depresji poporodowej
 5. Depresja poporodowa u mężczyzn: Rzadki, ale istniejący problem
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Depresja poporodowa po 2 latach: Czy objawy mogą wystąpić później Ile trwa depresja poporodowa??
 8. Męska depresja poporodowa
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa, znana również jako depresja po porodzie, to rodzaj depresji występującej u kobiet po urodzeniu dziecka. Jest to stan emocjonalny, który może objawiać się uczuciami smutku, bezradności, utraty zainteresowań lub radości życia. Kobieta dotknięta depresją poporodową może również odczuwać silne uczucie winy i wątpliwości w swojej zdolności do bycia matką. Nieleczona depresja poporodowa może wpływać negatywnie na funkcjonowanie matki i jej relacje z dzieckiem oraz partnerem. Często prowadzi również do zaniedbywania podstawowych domowych obowiązków lub prowadzi do izolacji społecznej. Przyczyny depresji poporodowej nie są całkowicie zrozumiane, ale mogą obejmować zmiany hormonalne, stres związany z opieką nad noworodkiem, brak wsparcia społecznego oraz czynniki genetyczne. Ważne jest, aby zauważyć objawy depresji poporodowej i szukać pomocy specjalisty, takiego jak lekarz lub terapeuta, w celu zdiagnozowania i leczenia tego stanu emocjonalnego. 

Przyczyny depresji poporodowej

Depresja poporodowa jest skomplikowanym problemem, a jej przyczyny są różne dla każdej kobiety. Najczęściej wynikają one z mieszanki czynników biologicznych, społecznych i psychologicznych. Niski poziom hormonów, takich jak estrogen i progesteron, może wpływać na stan emocjonalny kobiety i w niektórych przypadkach prowadzić do depresji poporodowej.

Objawy depresji poporodowej

Objawy depresji poporodowej mogą się różnić w zależności od osoby i stopnia choroby, ale mogą obejmować:

 • uczucie beznadziei i smutku
 • brak energii
 • utrata zainteresowania dla niemowlęcia
 • problemy z koncentracją, pamięcią i podejmowaniem decyzji
 • problemy ze snem
 • myśli samobójcze

Metody leczenia depresji poporodowej

Leczenie depresji poporodowej może polegać na terapii poznawczo-behawioralnej, lekach lub kombinacji obu metod. Terapia poznawczo-behawioralna polega na pomaganiu kobietom zmienić negatywne myśli i zachowania, które mogą przyczyniać się do depresji. Leki, takie jak leki przeciwdepresyjne, mogą pomóc zwiększyć poziom serotoniny w mózgu, co może pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć objawy depresji.

Depresja poporodowa - test. Jak ocenić swój stan emocjonalny po porodzie

Jeśli kobieta odczuwa objawy depresji poporodowej i chce ocenić swoje samopoczucie, może wykonać test. Test ten nie diagnozuje depresji, ale może pomóc kobiecie określić, czy jej objawy są podobne do tych, które występują u kobiet z depresją poporodową.

Test znajduje się na stronie internetowej Poradnika dla Rodziców na tej stronie: (tutaj wstawić link do testu)

Ile może trwać depresja poporodowa?

Depresja poporodowa zazwyczaj ustępuje sama w ciągu kilku tygodni, ale w niektórych przypadkach może trwać dłużej. W przypadkach, gdy objawy nasilają się lub utrzymują dłużej niż dwa tygodnie, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Depresja poporodowa u mężczyzn: Rzadki, ale istniejący problem

Depresja poporodowa nie dotyka tylko kobiet. Mężczyźni, którzy zostają ojcami, również mogą doświadczyć objawów depresji poporodowej. Objawy te obejmują drażliwość, wycofanie, problemy ze snem i brak zainteresowania dla niemowlęcia. W przypadku podejrzenia depresji poporodowej u mężczyzn, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Depresja poporodowa po 2 latach: Czy objawy mogą wystąpić później Ile trwa depresja poporodowa??

Depresja poporodowa nie musi wystąpić tylko w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Czasami może rozwinąć się nawet po kilku miesiącach lub latach. W przypadku wystąpienia objawów depresji poporodowej po dłuższym czasie, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Męska depresja poporodowa

Męska depresja poporodowa to rzadki, ale ważny problem zdrowotny dotykający ojców po narodzinach dziecka. Depresja poporodowa jest zwykle kojarzona z matkami, jednak badania wykazały, że również mężczyźni mogą cierpieć z powodu tego stanu. Objawy męskiej depresji poporodowej mogą obejmować: zmniejszone zainteresowanie noworodkiem, problemy ze snem, gniew, nerwowość, zmiany apetytu, nadmierną kontrolę i podejmowanie ryzykownych zachowań. Często ojcowie nie zdają sobie sprawy z tego, co się z nimi dzieje, ponieważ społeczeństwo ma tendencję do bagatelizowania takich problemów u mężczyzn. Męska depresja poporodowa może mieć negatywny wpływ na całą rodzinę, dlatego ważne jest, aby mężczyźni zwracali uwagę na swoje emocje i szukali pomocy, jeśli czują się przygnębieni i przytłoczeni. Dobre wsparcie rodzinne, terapia indywidualna i grupowa oraz uznawanie, że ta choroba może dotyczyć każdego, to kluczowe elementy w radzeniu sobie z męską depresją poporodową. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz