Czym jest arginina i jak wpływa na organizm? Jakie są źródła argininy? Arginina - przeciwwskazania 

Czym jest arginina i jak wpływa na organizm? Jakie są źródła argininy? Arginina - przeciwwskazania 

Chociaż może nie jest to tak popularne jak witaminy czy minerały, arginina jest jednym z ważnych aminokwasów obecnych w naszym organizmie. Pełni różnorodne funkcje, które mają wpływ na nasze zdrowie i ogólną kondycję. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest arginina, jakie ma zastosowanie i jakie korzyści dla organizmu przynosi jej suplementacja.

L-arginina - Co to jest i jakie ma zastosowanie?

Arginina, znana również jako L-arginina, jest jednym z aminokwasów budujących białka, które występują w naszym organizmie. Jest to związek organiczny, który może być wytwarzany przez organizm samodzielnie, ale jest również dostępny jako suplement diety.

Podstawowym zadaniem argininy jest stymulowanie produkcji tlenku azotu (NO) w organizmie. Tlenek azotu jest kluczowym związkiem, który pełni ważną rolę w regulacji krążenia krwi, rozszerzaniu naczyń krwionośnych i utrzymaniu zdrowej funkcji układu sercowo-naczyniowego.

Arginina jest szeroko stosowana jako suplement diety w celu poprawy funkcji układu sercowo-naczyniowego oraz zwiększenia wydolności fizycznej. Może być również stosowana w leczeniu niektórych schorzeń, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia erekcji czy schorzenia nerek.

Działanie argininy - Jak wpływa na organizm i zdrowie?

Arginina działa głównie poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu (NO) w organizmie. Tlenek azotu jest substancją, która rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi i dostarczenia większej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek i narządów.

Dzięki temu działaniu, arginina może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. Wspomaga rozkurcz naczyń krwionośnych, co może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poprawie funkcjonowania serca. Dodatkowo, arginina może również wpływać na regulację poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą.

Ponadto, arginina jest niezbędna do produkcji białek w organizmie, co stanowi podstawę do budowy mięśni i regeneracji tkanek. Suplementacja argininą może pomóc w zwiększeniu wydolności fizycznej, redukcji zmęczenia oraz poprawie regeneracji mięśni po intensywnych treningach.

L-arginina - Na co może pomóc w organizmie?

Arginina może mieć korzystny wpływ na różne obszary funkcjonowania organizmu. Poniżej przedstawiamy niektóre z jej potencjalnych korzyści:

 1. Poprawa zdrowia serca: Arginina może pomóc w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, obniżeniu ciśnienia krwi i poprawie funkcji układu sercowo-naczyniowego.
 2. Wzmocnienie odporności: Arginina wpływa na układ immunologiczny, wspomagając produkcję komórek immunologicznych i przeciwciał, które są niezbędne do walki z infekcjami i chorobami.
 3. Regulacja poziomu cukru we krwi: Arginina może wpływać na metabolizm glukozy, pomagając w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi.
 4. Poprawa funkcji seksualnych: Suplementacja argininą może pomóc w poprawie erekcji u mężczyzn z zaburzeniami erekcji oraz zwiększeniu libido u kobiet.
 5. Wspomaganie procesu gojenia się ran: Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne, arginina może przyspieszać proces gojenia się ran i wspomagać regenerację tkanek.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

L-arginina przed seksem - Czy może wpływać na sprawność seksualną?

Arginina jest często stosowana jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla osób z zaburzeniami erekcji. Jest to związane z jej zdolnością do zwiększania przepływu krwi i rozszerzania naczyń krwionośnych.

Mechanizm działania polega na tym, że arginina zwiększa produkcję tlenku azotu, który wpływa na rozkurcz naczyń krwionośnych w prąciu, umożliwiając większy przepływ krwi i poprawę erekcji.

Warto jednak zaznaczyć, że skuteczność argininy w poprawie sprawności seksualnej może być zróżnicowana w zależności od indywidualnego organizmu i przyczyn zaburzeń erekcji. Konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji argininą jest zalecana.

Skutki uboczne L-argininy - Czy istnieją potencjalne negatywne skutki stosowania?

Suplementacja argininą jest ogólnie uważana za bezpieczną, ale może powodować pewne skutki uboczne u niektórych osób. Poniżej wymieniono niektóre z możliwych skutków ubocznych:

 1. Problemy żołądkowo-jelitowe: W niektórych przypadkach suplementacja argininą może prowadzić do wystąpienia bólów brzucha, wzdęć, nudności lub biegunki.
 2. Obniżenie ciśnienia krwi: Ze względu na zdolność argininy do rozszerzania naczyń krwionośnych, może powodować obniżenie ciśnienia krwi. Dlatego osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny uważać przy suplementacji argininą.
 3. Interakcje z lekami: Arginina może mieć interakcje z niektórymi lekami, w tym z lekami na nadciśnienie tętnicze, lekami przeciwzakrzepowymi czy lekami obniżającymi poziom cukru we krwi. Przed rozpoczęciem suplementacji argininą zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, arginina jest aminokwasem o szerokim zakresie zastosowań dla naszego organizmu. Może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca, układ immunologiczny, funkcje seksualne oraz procesy regeneracyjne. Suplementacja argininą może stanowić wartościowe wsparcie dla osób z odpowiednimi wskaźnikami i zaleceniem lekarskim, jednak należy mieć na uwadze potencjalne skutki uboczne oraz konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca