Co wykrywa badanie OCT oka i na czym polega? Na czym polega badanie OCT? Kiedy i jak zrobić badanie OCT? 

Co wykrywa badanie OCT oka i na czym polega? Na czym polega badanie OCT? Kiedy i jak zrobić badanie OCT? 

Badanie OCT (Optical Coherence Tomography) to metoda diagnostyczna umożliwiająca szczegółowe badanie tkanek oka. Technologia ta stosowana jest w okulistyce od ponad 20 lat i znacząco poprawiła możliwości diagnostyczne i lecznicze w chorobach oczu.

Badanie OCT - jak przebiega i do czego służy?

Badanie OCT to nieinwazyjna i bezbolesna procedura diagnostyczna, polegająca na obrazowaniu przestrzeni za siatkówką oka przy użyciu promieniowania świetlnego. Pacjent umieszczony jest przed urządzeniem OCT, które wysyła do oka pacjenta wiązkę światła i odbiera sygnał zwracający. Następnie, na podstawie tych informacji, tworzony jest precyzyjny, trójwymiarowy obraz struktur oka.

Badanie OCT oka służy przede wszystkim do diagnostyki chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Wykorzystywane jest także do planowania i monitorowania postępu leczenia, a także do kontroli stanu oka u pacjentów z genetycznie uwarunkowanymi chorobami oczu.

OCT oka - na czym polega i kiedy jest wykonywane?

Badanie OCT oka to nic innego jak stworzenie 3D profilu siatkówki i jej warstw. Dzięki niemu okulista może dokładnie obejrzeć każdą warstwę siatkówki, co umożliwia identyfikację uszkodzeń, zmian strukturalnych, a także odkrycie nowych elementów układu optycznego oka. Badanie OCT oka często jest pierwszym etapem diagnozy chorób siatkówki, dlatego często zaleca się jego wykonanie osobom z chorobami oczu w rodzinie, starszym pacjentom, a także osobom chorującym na cukrzycę lub inne choroby, które wpływają na stan siatkówki.

Przed badaniem OCT oka nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Zaleca się jedynie zaniechanie stosowania zwykłych kropel do oczu przed badaniem, ponieważ mogą one wpłynąć na wynik badania.

Badanie OCT oka - jakie informacje można uzyskać?

Badanie OCT oka umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych informacji o strukturach oka. Dzięki niemu można dokładnie określić grubość i strukturę każdej z warstw siatkówki, a także stwierdzić jej sposób ukrwienia. Badanie OCT oka umożliwia także identyfikację zmian patologicznych w siatkówce, takich jak pęknięcia śródbłonka, niewydolność naczyń lub zaniki, co pozwala określić rodzaj oraz stopień postępu choroby oczu.

Co może być wykrywane podczas badania OCT?

Badanie OCT oka umożliwia wykrycie i monitorowanie chorób siatkówki, takich jak:

 • jaskra
 • degeneracja plamki
 • uszkodzenia śródbłonka
 • zatorowość naczyniowa
 • niedokrwienie nerwu wzrokowego
 • zmiany wypadkowe
 • choroby genetyczne, takie jak dystrofia siatkówki

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Na czym polega badanie OCT?

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia (ang. Optical Coherence Tomography), to zaawansowana technika obrazowania medycznego, która umożliwia nieinwazyjne i precyzyjne obserwowanie struktur wewnątrz ciała, takich jak oczy, skóra, naczynia krwionośne czy narządy wewnętrzne. Najbardziej znane jest badanie OCT oka, wykorzystywane do diagnostyki różnych schorzeń siatkówki i tkanek oczu. Oto jak działa badanie OCT:

 1. Zasada działania: OCT wykorzystuje falę świetlną o krótkiej długości fali (zakres widma światła bliskiego podczerwieni) do uzyskiwania wysokiej rozdzielczości obrazów tkanek. Technika ta opiera się na interferometrii koherentnej, która pozwala na pomiar różnicy czasu podróży i intensywności odbitego światła od różnych warstw tkanek.

 2. Skomplikowana analiza fal: Badanie OCT porównuje falę świetlną wysłaną do tkanek z falą świetlną odbitą. Analiza tych fal pozwala na tworzenie precyzyjnych obrazów struktur tkanek na różnych głębokościach.

 3. Szybkość i precyzja: Technika OCT jest niezwykle precyzyjna i umożliwia uzyskanie obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Badanie jest również stosunkowo szybkie i nieinwazyjne, co sprawia, że jest wygodne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

 4. Zastosowanie: Badanie OCT jest szeroko stosowane w dziedzinie medycyny, szczególnie w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk siatkówki czy choroby rogówki. Poza oftalmologią, technika OCT jest również wykorzystywana w dermatologii, kardiologii i innych dziedzinach medycyny.

 5. Przygotowanie do badania: Pacjent zazwyczaj musi usunąć kontaktologię przed badaniem OCT oka. Czasami może być wymagane rozszerzenie źrenic kroplami do oczu, aby lekarz mógł dokładnie ocenić struktury wewnętrzne oka.

 6. Interpretacja wyników: Lekarz analizuje uzyskane obrazy OCT, aby ocenić stan tkanek, diagnozować choroby i opracować plan leczenia.

Badanie OCT - czym dokładnie jest i jakie są jego zastosowania?

Badanie OCT ma szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób oczu, a także w monitorowaniu i ocenie skutków terapii. Z uwagi na to, że jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, często wykorzystywane jest u dzieci, osób starszych, a także przy kontroli stanu pochodzących z genetycznych chorób oczu. W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

Podsumowując, badanie OCT jest bezinwazyjną i bezpieczną procedurą diagnostyczną, pozwalającą na dokładne określenie stanu siatkówki i nerwu wzrokowego. Metoda ta jest wykorzystywana w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu, a także w dziedzinach takich jak dermatologia, kardiologia czy neurologia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca