bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Co wykrywa badanie OCT oka i na czym polega? Na czym polega badanie OCT? Kiedy i jak zrobić badanie OCT? 

Blog healthcare

Co wykrywa badanie OCT oka i na czym polega? Na czym polega badanie OCT? Kiedy i jak zrobić badanie OCT? 

Badanie OCT (Optical Coherence Tomography) to metoda diagnostyczna umożliwiająca szczegółowe badanie tkanek oka. Technologia ta stosowana jest w okulistyce od ponad 20 lat i znacząco poprawiła możliwości diagnostyczne i lecznicze w chorobach oczu.

Spis treści

 1. Badanie OCT - jak przebiega i do czego służy?
 2. OCT oka - na czym polega i kiedy jest wykonywane?
 3. Badanie OCT oka - jakie informacje można uzyskać?
 4. Co może być wykrywane podczas badania OCT?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Na czym polega badanie OCT?
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Badanie OCT - czym dokładnie jest i jakie są jego zastosowania?

Badanie OCT - jak przebiega i do czego służy?

Badanie OCT to nieinwazyjna i bezbolesna procedura diagnostyczna, polegająca na obrazowaniu przestrzeni za siatkówką oka przy użyciu promieniowania świetlnego. Pacjent umieszczony jest przed urządzeniem OCT, które wysyła do oka pacjenta wiązkę światła i odbiera sygnał zwracający. Następnie, na podstawie tych informacji, tworzony jest precyzyjny, trójwymiarowy obraz struktur oka.

Badanie OCT oka służy przede wszystkim do diagnostyki chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Wykorzystywane jest także do planowania i monitorowania postępu leczenia, a także do kontroli stanu oka u pacjentów z genetycznie uwarunkowanymi chorobami oczu.

OCT oka - na czym polega i kiedy jest wykonywane?

Badanie OCT oka to nic innego jak stworzenie 3D profilu siatkówki i jej warstw. Dzięki niemu okulista może dokładnie obejrzeć każdą warstwę siatkówki, co umożliwia identyfikację uszkodzeń, zmian strukturalnych, a także odkrycie nowych elementów układu optycznego oka. Badanie OCT oka często jest pierwszym etapem diagnozy chorób siatkówki, dlatego często zaleca się jego wykonanie osobom z chorobami oczu w rodzinie, starszym pacjentom, a także osobom chorującym na cukrzycę lub inne choroby, które wpływają na stan siatkówki.

Przed badaniem OCT oka nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Zaleca się jedynie zaniechanie stosowania zwykłych kropel do oczu przed badaniem, ponieważ mogą one wpłynąć na wynik badania.

Badanie OCT oka - jakie informacje można uzyskać?

Badanie OCT oka umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych informacji o strukturach oka. Dzięki niemu można dokładnie określić grubość i strukturę każdej z warstw siatkówki, a także stwierdzić jej sposób ukrwienia. Badanie OCT oka umożliwia także identyfikację zmian patologicznych w siatkówce, takich jak pęknięcia śródbłonka, niewydolność naczyń lub zaniki, co pozwala określić rodzaj oraz stopień postępu choroby oczu.

Co może być wykrywane podczas badania OCT?

Badanie OCT oka umożliwia wykrycie i monitorowanie chorób siatkówki, takich jak:

 • jaskra
 • degeneracja plamki
 • uszkodzenia śródbłonka
 • zatorowość naczyniowa
 • niedokrwienie nerwu wzrokowego
 • zmiany wypadkowe
 • choroby genetyczne, takie jak dystrofia siatkówki

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Na czym polega badanie OCT?

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia (ang. Optical Coherence Tomography), to zaawansowana technika obrazowania medycznego, która umożliwia nieinwazyjne i precyzyjne obserwowanie struktur wewnątrz ciała, takich jak oczy, skóra, naczynia krwionośne czy narządy wewnętrzne. Najbardziej znane jest badanie OCT oka, wykorzystywane do diagnostyki różnych schorzeń siatkówki i tkanek oczu. Oto jak działa badanie OCT:

 1. Zasada działania: OCT wykorzystuje falę świetlną o krótkiej długości fali (zakres widma światła bliskiego podczerwieni) do uzyskiwania wysokiej rozdzielczości obrazów tkanek. Technika ta opiera się na interferometrii koherentnej, która pozwala na pomiar różnicy czasu podróży i intensywności odbitego światła od różnych warstw tkanek.

 2. Skomplikowana analiza fal: Badanie OCT porównuje falę świetlną wysłaną do tkanek z falą świetlną odbitą. Analiza tych fal pozwala na tworzenie precyzyjnych obrazów struktur tkanek na różnych głębokościach.

 3. Szybkość i precyzja: Technika OCT jest niezwykle precyzyjna i umożliwia uzyskanie obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Badanie jest również stosunkowo szybkie i nieinwazyjne, co sprawia, że jest wygodne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

 4. Zastosowanie: Badanie OCT jest szeroko stosowane w dziedzinie medycyny, szczególnie w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, obrzęk siatkówki czy choroby rogówki. Poza oftalmologią, technika OCT jest również wykorzystywana w dermatologii, kardiologii i innych dziedzinach medycyny.

 5. Przygotowanie do badania: Pacjent zazwyczaj musi usunąć kontaktologię przed badaniem OCT oka. Czasami może być wymagane rozszerzenie źrenic kroplami do oczu, aby lekarz mógł dokładnie ocenić struktury wewnętrzne oka.

 6. Interpretacja wyników: Lekarz analizuje uzyskane obrazy OCT, aby ocenić stan tkanek, diagnozować choroby i opracować plan leczenia.

Badanie OCT - czym dokładnie jest i jakie są jego zastosowania?

Badanie OCT ma szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób oczu, a także w monitorowaniu i ocenie skutków terapii. Z uwagi na to, że jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, często wykorzystywane jest u dzieci, osób starszych, a także przy kontroli stanu pochodzących z genetycznych chorób oczu. W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

Podsumowując, badanie OCT jest bezinwazyjną i bezpieczną procedurą diagnostyczną, pozwalającą na dokładne określenie stanu siatkówki i nerwu wzrokowego. Metoda ta jest wykorzystywana w diagnostyce i monitorowaniu chorób oczu, a także w dziedzinach takich jak dermatologia, kardiologia czy neurologia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz