Badanie ostrości wzroku. Badanie ostrości wzroku do dali. Wady wzroku – jakie badania są wykonywane? Podstawowe badanie okulistyczne

Badanie ostrości wzroku. Badanie ostrości wzroku do dali. Wady wzroku – jakie badania są wykonywane? Podstawowe badanie okulistyczne

Dobra jakość widzenia to jedna z podstawowych umiejętności, które pozwalają nam na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Badanie ostrości wzroku jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych okulistycznych, które pozwala na ocenę sprawności i jakości widzenia. W poniższym artykule dowiesz się, kiedy warto wykonać badanie wzroku, jakie są jego metody, normy oraz jak odczytywać wyniki badania.

Badanie wzroku - kiedy warto je wykonać?

Badanie wzroku powinno być wykonywane regularnie przynajmniej raz w roku, szczególnie u dzieci oraz osób powyżej 40 roku życia. Wczesne wykrycie chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej, pozwala na skuteczną interwencję i uniknięcie trwałego uszkodzenia wzroku.

Warto również pamiętać o wykonywaniu badania wzroku w przypadku pojawienia się objawów takich jak:

 • bóle oczu,
 • suchość, pieczenie lub łzawienie oczu,
 • zaburzenia widzenia (np. mgła),
 • przemijające plamy przed oczami,
 • skurcze mięśni gałek ocznych,
 • trudności w skupianiu wzroku.

Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, w którym okulista zbiera informacje o dolegliwościach pacjenta oraz o jego historii chorób i schorzeń. Następnie badany poddawany jest testom, które pozwalają na ocenę ostrości, pola widzenia oraz pracy mięśni oczu.

Metody badania ostrości wzroku

Tablica do badania ostrości wzroku

Jednym z najbardziej popularnych testów wykorzystywanych w badaniu ostrości wzroku jest tablica do badania ostrości wzroku. W trakcie testu badany patrzy na umiejscowione na tablicy litery, litery te są różnej wielkości i stopniowo maleją. Badany ma za zadanie przeczytać jak najwięcej liter.

Komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku to innowacyjna metoda, która umożliwia kompleksowe badanie oka, takie jak: pomiar ostrości wzroku, badanie pola widzenia, analizę zmian w obrębie plamki żółtej czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki niwemu możliwe jest uzyskanie dokładniejszych oraz o wiele bardziej precyzyjnych rezultatów.

Badanie wzroku - normy

Badanie wzroku pozwala na ocenę stanu i jakości widzenia. Normy ostrości wzroku zależą od poziomu wady wzroku. W okulistycznej praktyce stosuje się skale opracowane przez Snellena lub Metrię, które pozwalają określić jaka jest ostrość wzroku w danym przypadku. Normalna wartość ostrości wzroku wynosi 1,0.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Badanie wzroku - jak odczytać wyniki?

Wyniki badania wzroku zapisywane są w formie ułamka (np. 1/10). Wartość licznika określa odległość, z jakiej pacjent jest w stanie dojrzeć badany obiekt, a wartość mianownika to odległość, z jakiej powinien go widzieć człowiek o normie wzroku. Dzięki temu można odczytać, jak bardzo pacjent ma zaburzoną ostrość wzroku i z jakakolwiek wadą musi się zmierzyć, a także przewidzieć jakie korekcje wzrokowe będą potrzebne.

Przeczytaj również nasz artykuł o jaskra Objawy, diagnoza i skuteczne metody leczenia. Leczenie jaskry. Profilaktyka jaskry

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca