Badanie ostrości wzroku. Badanie ostrości wzroku do dali. Wady wzroku – jakie badania są wykonywane? Podstawowe badanie okulistyczne

Badanie ostrości wzroku. Badanie ostrości wzroku do dali. Wady wzroku – jakie badania są wykonywane? Podstawowe badanie okulistyczne

Dobra jakość widzenia to jedna z podstawowych umiejętności, które pozwalają nam na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Badanie ostrości wzroku jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych okulistycznych, które pozwala na ocenę sprawności i jakości widzenia. W poniższym artykule dowiesz się, kiedy warto wykonać badanie wzroku, jakie są jego metody, normy oraz jak odczytywać wyniki badania.

Badanie wzroku - kiedy warto je wykonać?

Badanie wzroku powinno być wykonywane regularnie przynajmniej raz w roku, szczególnie u dzieci oraz osób powyżej 40 roku życia. Wczesne wykrycie chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej, pozwala na skuteczną interwencję i uniknięcie trwałego uszkodzenia wzroku.

Warto również pamiętać o wykonywaniu badania wzroku w przypadku pojawienia się objawów takich jak:

 • bóle oczu,
 • suchość, pieczenie lub łzawienie oczu,
 • zaburzenia widzenia (np. mgła),
 • przemijające plamy przed oczami,
 • skurcze mięśni gałek ocznych,
 • trudności w skupianiu wzroku.

Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, w którym okulista zbiera informacje o dolegliwościach pacjenta oraz o jego historii chorób i schorzeń. Następnie badany poddawany jest testom, które pozwalają na ocenę ostrości, pola widzenia oraz pracy mięśni oczu.

Metody badania ostrości wzroku

Tablica do badania ostrości wzroku

Jednym z najbardziej popularnych testów wykorzystywanych w badaniu ostrości wzroku jest tablica do badania ostrości wzroku. W trakcie testu badany patrzy na umiejscowione na tablicy litery, litery te są różnej wielkości i stopniowo maleją. Badany ma za zadanie przeczytać jak najwięcej liter.

Komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku to innowacyjna metoda, która umożliwia kompleksowe badanie oka, takie jak: pomiar ostrości wzroku, badanie pola widzenia, analizę zmian w obrębie plamki żółtej czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dzięki niwemu możliwe jest uzyskanie dokładniejszych oraz o wiele bardziej precyzyjnych rezultatów.

Badanie wzroku - normy

Badanie wzroku pozwala na ocenę stanu i jakości widzenia. Normy ostrości wzroku zależą od poziomu wady wzroku. W okulistycznej praktyce stosuje się skale opracowane przez Snellena lub Metrię, które pozwalają określić jaka jest ostrość wzroku w danym przypadku. Normalna wartość ostrości wzroku wynosi 1,0.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Badanie wzroku - jak odczytać wyniki?

Wyniki badania wzroku zapisywane są w formie ułamka (np. 1/10). Wartość licznika określa odległość, z jakiej pacjent jest w stanie dojrzeć badany obiekt, a wartość mianownika to odległość, z jakiej powinien go widzieć człowiek o normie wzroku. Dzięki temu można odczytać, jak bardzo pacjent ma zaburzoną ostrość wzroku i z jakakolwiek wadą musi się zmierzyć, a także przewidzieć jakie korekcje wzrokowe będą potrzebne.

Przeczytaj również nasz artykuł o jaskra Objawy, diagnoza i skuteczne metody leczenia. Leczenie jaskry. Profilaktyka jaskry

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca