Co to jest porfiria i jak się objawia? Ostra porfiria przerywana. Co to jest porfiria? Poznaj przyczyny i objawy tej choroby 

Co to jest porfiria i jak się objawia? Ostra porfiria przerywana. Co to jest porfiria? Poznaj przyczyny i objawy tej choroby 

Porfiria to rzadkie schorzenie dziedziczone genetycznie, które wpływa na produkcję hemu, składnika czerwonych krwinek. Porfiria może objawiać się różnymi objawami, takimi jak zmiany skórne, problemy z funkcjonowaniem wątroby i układu nerwowego. W tym artykule omówimy, czym jest porfiria oraz jakie są charakterystyczne objawy i konsekwencje tego schorzenia.

Porfiria - Co to jest i jakie są charakterystyczne objawy tego rzadkiego schorzenia?

Porfiria to grupa rzadkich zaburzeń metabolicznych związanych z produkcją hemu - składnika erytrocytów (czerwonych krwinek). W porfirii dochodzi do nieprawidłowej akumulacji porfiryn, substancji chemicznych, które są ważnymi składnikami hemu. Porfiria jest schorzeniem dziedziczonym, często związanym z mutacjami genów odpowiedzialnych za produkcję enzymów biorących udział w syntezie hemu.

Objawy porfirii mogą znacznie się różnić w zależności od rodzaju porfirii i stopnia nasilenia schorzenia. Niektóre z charakterystycznych objawów porfirii to:

 • Zmiany skórne - W przypadku niektórych typów porfirii (np. porfirii skórnej), występują zmiany skórne, takie jak światłowrażliwość, pęcherze, zaczerwienienie i bliznowacenie.
 • Problemy z funkcjonowaniem wątroby - Porfiria wątrobowa może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, takich jak żółtaczka, bóle brzucha, nudności i wymioty.
 • Objawy neurologiczne - W przypadku niektórych rodzajów porfirii (np. ostrej porfirii przerywanej), obserwuje się objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy, skurcze mięśni, osłabienie i problemy z układem nerwowym.

Porfiria skórna - Objawy i wpływ na skórę pacjenta

Porfiria skórna to rodzaj porfirii, który charakteryzuje się głównie zmianami skórnymi. Najbardziej powszechnym rodzajem porfirii skórnej jest porfiria skórna późna (PSP). Objawy tej porfirii obejmują:

 • Światłowrażliwość - Pacjenci z porfirią skórną są nadwrażliwi na światło słoneczne, co prowadzi do oparzeń słonecznych, pęcherzy, zaczerwienienia i bliznowacenia skóry.
 • Zmiany skórne - Na skórze mogą pojawić się pęcherze, zaczerwienienie, blizny i plamy. Najczęściej objęte obszary to eksponowane na światło miejsca, takie jak twarz, dłonie i szyja.
 • Ból i swędzenie - Pacjenci często doświadczają bólu i swędzenia skóry.

Porfiria skórna późna może wpływać na jakość życia pacjentów, ograniczając ich aktywność na zewnątrz i wymagając specjalnej ochrony przeciwsłonecznej.

Porfiria wątrobowa - Jakie są cechy tego typu porfirii i jak wpływa na funkcjonowanie wątroby?

Porfiria wątrobowa jest grupą porfirii, które wpływają na funkcjonowanie wątroby i prowadzą do zaburzeń metabolicznych. Objawy porfirii wątrobowej obejmują:

 • Żółtaczka - Pacjenci z porfirią wątrobową mogą doświadczać żółtaczki, co jest wynikiem narastającego stężenia bilirubiny w krwi.
 • Bóle brzucha - Często obserwowane są bóle brzucha, które mogą być nawracające i nasilające się pod wpływem czynników stresowych, takich jak zakażenia lub spożycie alkoholu.
 • Nudności i wymioty - Porfiria wątrobowa może prowadzić do częstych nudności i wymiotów.
 • Zaburzenie czynności wątroby - Porfirie wątrobowe mogą prowadzić do upośledzenia czynności wątroby, co może wymagać regularnej kontroli i specjalnej diety.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Porfiria - Objawy neurologiczne i jakie zmiany mogą wystąpić w układzie nerwowym

Niektóre rodzaje porfirii, takie jak ostra porfiria przerywana, mogą prowadzić do objawów neurologicznych i wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego. Objawy neurologiczne porfirii mogą obejmować:

 • Bóle głowy - Pacjenci często skarżą się na nawracające, intensywne bóle głowy.
 • Skurcze mięśni - W porfirii mogą wystąpić skurcze mięśni, które mogą prowadzić do bólu i osłabienia.
 • Problemy z układem nerwowym - Porfiria może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego, powodując objawy takie jak dezorientacja, zaburzenia nastroju, depresja i trudności w koncentracji.
 • Zmiany psychiczne - Niektórzy pacjenci doświadczają zmian w stanie psychicznym, takich jak lęki, psychozy i ataki paniki.

Ostra porfiria przerywana - Czym się charakteryzuje i jakie są jej specyficzne objawy?

Ostra porfiria przerywana to jedna z najrzadszych i najbardziej poważnych form porfirii. Charakteryzuje się ona ostrymi atakami, które mogą być wywołane przez czynniki takie jak światło słoneczne, niektóre leki, alkohol czy głód. Objawy ostrej porfirii przerywanej mogą obejmować:

 • Ból brzucha - Ataki ostrej porfirii przerywanej charakteryzują się silnym bólem brzucha, któremu często towarzyszą nudności i wymioty.
 • Skurcze mięśni - Pacjenci często doświadczają skurczów mięśni, które mogą prowadzić do bólu i osłabienia.
 • Uwrażliwienie na światło - Osoby z ostrą porfirią przerywaną są bardzo wrażliwe na światło słoneczne i inne źródła światła, co może prowadzić do poważnych oparzeń i zmian skórnych.
 • Objawy neurologiczne - Ataki mogą powodować różnego rodzaju objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy, osłabienie, dezorientacja i problemy z układem nerwowym.

Należy pamiętać, że ostre ataki porfirii przerywanej są stanami zagrożenia życia i w przypadku ich wystąpienia konieczna jest natychmiastowa opieka medyczna.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca