Czy suplementy diety obciążają wątrobę?
Niezależnie od formy podania i przyjmowania suplementów diety (mogą być dostępne np. w formie kapsułki), należy zwrócić uwagę na ich skład. Nie powinny zawierać sztucznych, czy szkodliwych substancji, które mogą stanowić zagrożenie i być toksyczne dla wątroby. Powinno się wybierać sprawdzone suplementy, w których znajdują się składniki pochodzenia naturalnego i nie szkodzą wątrobie. Należy mieć na uwadze fakt, że niektórzy producenci niestety dodają do suplementów diety substancje chemiczne. Bardzo ważne jest, więc aby sprawdzać informacje, które znajdują się na opakowaniu. W sytuacji, kiedy w składzie nie znajdują się chemiczne wspomagacze, możemy mieć pewność, że będą bezpieczne dla wątroby. Warto jednak wykonywać regularnie badania, takie jak np. próba wątrobowa i wiedzieć, w jakim jest ona stanie, czy nawet te naturalne suplementy są dla niej wskazane oraz bezpieczne. Należy również wiedzieć, że inne preparaty są wskazane dla osób zmagających się z marskością wątroby, a jeszcze inne dla osób chcących poprawić wyłącznie jej funkcjonowanie. Ponadto oddzielną kwestią jest ich dawkowanie. Nadmiar składników odżywczych, nawet tych pochodzenia naturalnego, może okazać się szkodliwy dla zdrowia, a tym samym dla wątroby.
Wątroba – co jej pomaga?
Zauważyć można, że na rynku dostępnych jest wiele suplementów, mających na celu wspomożenie pracy wątroby. Dostępne są zioła i suplementy w formie tabletek, kapsułek, czy syropów. Ich celem jest regeneracja i zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia wątroby, czy usprawnienie funkcji wątroby. Ponadto charakteryzują się korzystnym wpływem na organizm, a to jest istotnym argumentem na rzecz działania prozdrowotnego dla tego narządu. Posiadają naturalne wyciągi roślinne oraz kompleksy witamin, które poprawiają funkcjonowanie wątroby. Należy do nich cholina, witaminy z grupy B, L-asparaginian L-ornityny, wyciąg z korzenia cykorii, ekstrakt z ostropestu plamistego (Silybum marianum), fosfolipidy, wyciąg z liści karczocha (Cynara scolymus) i kurkumy długiej (Curcuma longa). Warto wiedzieć, że nie tylko leki mogą przyczynić się do obciążenia pracy wątroby, ale także przetworzona żywność, tłuste pokarmy, czy alkohol. Jeśli nie chcemy niszczyć wątroby warto z nich zrezygnować z nich.
A co w przypadku spożycia alkoholu a suplementów diety ? Przy suplementacji, generalnie nie zabrania się spożywania alkoholu jednak zalecamy zawsze sprawdzić etykietę danego produktu.
Po czym poznać, że suplement szkodzi naszej wątrobie?
Jak poznać, czy suplement diety szkodzi wątrobie? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ choroby wątroby bardzo często nie dają objawów. W momencie kiedy już jakieś występują, często są dość nieswoiste. Należy do nich np. zmęczenie, ból pod prawym żebrem, osłabienie, świąd skóry, czy bóle mięśni. W bardzo skrajnych sytuacjach pojawia się zażółcenie białek oczu, a także skóry oraz ciemniejszy mocz, czy zmiany w kolorze stolca. Pojawienie się widocznych objawy najczęściej oznacza, że nastąpiło zaawansowane uszkodzenie tego narządu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyciągów roślinnych i kompleksów witamin wpływających korzystnie na pracę wątroby, zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdobądź najnowszą wiedzę o ludzkim organizmie i poszerz swoją wiedzę o profilaktyce zdrowia. Jedna płatność = dożywotni dostęp.