Czy suplementy diety szkodzą wątrobie?

Czy suplementy diety szkodzą wątrobie?

Suplementy diety a wątroba. Czy mogą zaszkodzić temu narządowi? Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tabletki mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Czy jest to jednak prawda? Leki oraz suplementy są metabolizowane w wątrobie, a to może stanowić dla niej pewne obciążenie. Szkodliwość suplementów w przypadku wątroby jest jednak skrótem myślowym.

Suplementy diety to środki spożywcze, które mogą stanowić uzupełnienie racjonalnej oraz zbilansowanej diety. W ich składzie znajdują się witaminy, minerały, czy popularne substancje korzystne dla zdrowia. Informacje na temat zawartości, a także stężenia składników są umieszczone na opakowaniu produktu. Ponadto jeśli podejrzewamy u siebie m.in zapalenie wątroby albo nie jesteśmy pewni czy dany suplement wpłynie prawidłowo na nasze zdrowie należy skonsultować się z lekarzem.

Czy suplementy diety obciążają wątrobę?

Niezależnie od formy podania i przyjmowania suplementów diety (mogą być dostępne np. w formie kapsułki), należy zwrócić uwagę na ich skład. Nie powinny zawierać sztucznych, czy szkodliwych substancji, które mogą stanowić zagrożenie i być toksyczne dla wątroby. Powinno się wybierać sprawdzone suplementy, w których znajdują się składniki pochodzenia naturalnego i nie szkodzą wątrobie. Należy mieć na uwadze fakt, że niektórzy producenci niestety dodają do suplementów diety substancje chemiczne. Bardzo ważne jest, więc aby sprawdzać informacje, które znajdują się na opakowaniu. W sytuacji, kiedy w składzie nie znajdują się chemiczne wspomagacze, możemy mieć pewność, że będą bezpieczne dla wątroby. Warto jednak wykonywać regularnie badania, takie jak np. próba wątrobowa i wiedzieć, w jakim jest ona stanie, czy nawet te naturalne suplementy są dla niej wskazane oraz bezpieczne. Należy również wiedzieć, że inne preparaty są wskazane dla osób zmagających się z marskością wątroby, a jeszcze inne dla osób chcących poprawić wyłącznie jej funkcjonowanie. Ponadto oddzielną kwestią jest ich dawkowanie. Nadmiar składników odżywczych, nawet tych pochodzenia naturalnego, może okazać się szkodliwy dla zdrowia, a tym samym dla wątroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Wątroba – co jej pomaga?

Zauważyć można, że na rynku dostępnych jest wiele suplementów, mających na celu wspomożenie pracy wątroby. Dostępne są zioła i suplementy w formie tabletek, kapsułek, czy syropów. Ich celem jest regeneracja i zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia wątroby, czy usprawnienie funkcji wątroby. Ponadto charakteryzują się korzystnym wpływem na organizm, a to jest istotnym argumentem na rzecz działania prozdrowotnego dla tego narządu. Posiadają naturalne wyciągi roślinne oraz kompleksy witamin, które poprawiają funkcjonowanie wątroby. Należy do nich cholina, witaminy z grupy B, L-asparaginian L-ornityny, wyciąg z korzenia cykorii, ekstrakt z ostropestu plamistego (Silybum marianum), fosfolipidy, wyciąg z liści karczocha (Cynara scolymus) i kurkumy długiej (Curcuma longa). Warto wiedzieć, że nie tylko leki mogą przyczynić się do obciążenia pracy wątroby, ale także przetworzona żywność, tłuste pokarmy, czy alkohol. Jeśli nie chcemy niszczyć wątroby warto z nich zrezygnować z nich.

A co w przypadku spożycia alkoholu a suplementów diety ? Przy suplementacji, generalnie nie zabrania się spożywania alkoholu jednak zalecamy zawsze sprawdzić etykietę danego produktu.

Po czym poznać, że suplement szkodzi naszej wątrobie?

Jak poznać, czy suplement diety szkodzi wątrobie? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ choroby wątroby bardzo często nie dają objawów. W momencie kiedy już jakieś występują, często są dość nieswoiste. Należy do nich np. zmęczenie, ból pod prawym żebrem, osłabienie, świąd skóry, czy bóle mięśni. W bardzo skrajnych sytuacjach pojawia się zażółcenie białek oczu, a także skóry oraz ciemniejszy mocz, czy zmiany w kolorze stolca. Pojawienie się widocznych objawy najczęściej oznacza, że nastąpiło zaawansowane uszkodzenie tego narządu.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyciągów roślinnych i kompleksów witamin wpływających korzystnie na pracę wątroby, zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdobądź najnowszą wiedzę o ludzkim organizmie i poszerz swoją wiedzę o profilaktyce zdrowia. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat suplementacji ?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki, odchudzania czy prawidłowej suplementacji to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp


Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca