Czy suplementy diety szkodzą wątrobie?

Czy suplementy diety szkodzą wątrobie?

Suplementy diety a wątroba. Czy mogą zaszkodzić temu narządowi? Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tabletki mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Czy jest to jednak prawda? Leki oraz suplementy są metabolizowane w wątrobie, a to może stanowić dla niej pewne obciążenie. Szkodliwość suplementów w przypadku wątroby jest jednak skrótem myślowym.

Suplementy diety to środki spożywcze, które mogą stanowić uzupełnienie racjonalnej oraz zbilansowanej diety. W ich składzie znajdują się witaminy, minerały, czy popularne substancje korzystne dla zdrowia. Informacje na temat zawartości, a także stężenia składników są umieszczone na opakowaniu produktu. Ponadto jeśli podejrzewamy u siebie m.in zapalenie wątroby albo nie jesteśmy pewni czy dany suplement wpłynie prawidłowo na nasze zdrowie należy skonsultować się z lekarzem.

Czy suplementy diety obciążają wątrobę?

Niezależnie od formy podania i przyjmowania suplementów diety (mogą być dostępne np. w formie kapsułki), należy zwrócić uwagę na ich skład. Nie powinny zawierać sztucznych, czy szkodliwych substancji, które mogą stanowić zagrożenie i być toksyczne dla wątroby. Powinno się wybierać sprawdzone suplementy, w których znajdują się składniki pochodzenia naturalnego i nie szkodzą wątrobie. Należy mieć na uwadze fakt, że niektórzy producenci niestety dodają do suplementów diety substancje chemiczne. Bardzo ważne jest, więc aby sprawdzać informacje, które znajdują się na opakowaniu. W sytuacji, kiedy w składzie nie znajdują się chemiczne wspomagacze, możemy mieć pewność, że będą bezpieczne dla wątroby. Warto jednak wykonywać regularnie badania, takie jak np. próba wątrobowa i wiedzieć, w jakim jest ona stanie, czy nawet te naturalne suplementy są dla niej wskazane oraz bezpieczne. Należy również wiedzieć, że inne preparaty są wskazane dla osób zmagających się z marskością wątroby, a jeszcze inne dla osób chcących poprawić wyłącznie jej funkcjonowanie. Ponadto oddzielną kwestią jest ich dawkowanie. Nadmiar składników odżywczych, nawet tych pochodzenia naturalnego, może okazać się szkodliwy dla zdrowia, a tym samym dla wątroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Wątroba – co jej pomaga?

Zauważyć można, że na rynku dostępnych jest wiele suplementów, mających na celu wspomożenie pracy wątroby. Dostępne są zioła i suplementy w formie tabletek, kapsułek, czy syropów. Ich celem jest regeneracja i zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia wątroby, czy usprawnienie funkcji wątroby. Ponadto charakteryzują się korzystnym wpływem na organizm, a to jest istotnym argumentem na rzecz działania prozdrowotnego dla tego narządu. Posiadają naturalne wyciągi roślinne oraz kompleksy witamin, które poprawiają funkcjonowanie wątroby. Należy do nich cholina, witaminy z grupy B, L-asparaginian L-ornityny, wyciąg z korzenia cykorii, ekstrakt z ostropestu plamistego (Silybum marianum), fosfolipidy, wyciąg z liści karczocha (Cynara scolymus) i kurkumy długiej (Curcuma longa). Warto wiedzieć, że nie tylko leki mogą przyczynić się do obciążenia pracy wątroby, ale także przetworzona żywność, tłuste pokarmy, czy alkohol. Jeśli nie chcemy niszczyć wątroby warto z nich zrezygnować z nich.

A co w przypadku spożycia alkoholu a suplementów diety ? Przy suplementacji, generalnie nie zabrania się spożywania alkoholu jednak zalecamy zawsze sprawdzić etykietę danego produktu.

Po czym poznać, że suplement szkodzi naszej wątrobie?

Jak poznać, czy suplement diety szkodzi wątrobie? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ choroby wątroby bardzo często nie dają objawów. W momencie kiedy już jakieś występują, często są dość nieswoiste. Należy do nich np. zmęczenie, ból pod prawym żebrem, osłabienie, świąd skóry, czy bóle mięśni. W bardzo skrajnych sytuacjach pojawia się zażółcenie białek oczu, a także skóry oraz ciemniejszy mocz, czy zmiany w kolorze stolca. Pojawienie się widocznych objawy najczęściej oznacza, że nastąpiło zaawansowane uszkodzenie tego narządu.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyciągów roślinnych i kompleksów witamin wpływających korzystnie na pracę wątroby, zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdobądź najnowszą wiedzę o ludzkim organizmie i poszerz swoją wiedzę o profilaktyce zdrowia. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat suplementacji ?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki, odchudzania czy prawidłowej suplementacji to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp


Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca