bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Czy suplementy diety szkodzą wątrobie?

Blog healthcare

Czy suplementy diety szkodzą wątrobie?

Suplementy diety a wątroba. Czy mogą zaszkodzić temu narządowi? Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tabletki mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Czy jest to jednak prawda? Leki oraz suplementy są metabolizowane w wątrobie, a to może stanowić dla niej pewne obciążenie. Szkodliwość suplementów w przypadku wątroby jest jednak skrótem myślowym.

Suplementy diety to środki spożywcze, które mogą stanowić uzupełnienie racjonalnej oraz zbilansowanej diety. W ich składzie znajdują się witaminy, minerały, czy popularne substancje korzystne dla zdrowia. Informacje na temat zawartości, a także stężenia składników są umieszczone na opakowaniu produktu. Ponadto jeśli podejrzewamy u siebie m.in zapalenie wątroby albo nie jesteśmy pewni czy dany suplement wpłynie prawidłowo na nasze zdrowie należy skonsultować się z lekarzem.

Spis treści

 1. Czy suplementy diety obciążają wątrobę?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Wątroba – co jej pomaga?
 4. Po czym poznać, że suplement szkodzi naszej wątrobie?
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czy suplementy diety obciążają wątrobę?

Niezależnie od formy podania i przyjmowania suplementów diety (mogą być dostępne np. w formie kapsułki), należy zwrócić uwagę na ich skład. Nie powinny zawierać sztucznych, czy szkodliwych substancji, które mogą stanowić zagrożenie i być toksyczne dla wątroby. Powinno się wybierać sprawdzone suplementy, w których znajdują się składniki pochodzenia naturalnego i nie szkodzą wątrobie. Należy mieć na uwadze fakt, że niektórzy producenci niestety dodają do suplementów diety substancje chemiczne. Bardzo ważne jest, więc aby sprawdzać informacje, które znajdują się na opakowaniu. W sytuacji, kiedy w składzie nie znajdują się chemiczne wspomagacze, możemy mieć pewność, że będą bezpieczne dla wątroby. Warto jednak wykonywać regularnie badania, takie jak np. próba wątrobowa i wiedzieć, w jakim jest ona stanie, czy nawet te naturalne suplementy są dla niej wskazane oraz bezpieczne. Należy również wiedzieć, że inne preparaty są wskazane dla osób zmagających się z marskością wątroby, a jeszcze inne dla osób chcących poprawić wyłącznie jej funkcjonowanie. Ponadto oddzielną kwestią jest ich dawkowanie. Nadmiar składników odżywczych, nawet tych pochodzenia naturalnego, może okazać się szkodliwy dla zdrowia, a tym samym dla wątroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wątroba – co jej pomaga?

Zauważyć można, że na rynku dostępnych jest wiele suplementów, mających na celu wspomożenie pracy wątroby. Dostępne są zioła i suplementy w formie tabletek, kapsułek, czy syropów. Ich celem jest regeneracja i zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia wątroby, czy usprawnienie funkcji wątroby. Ponadto charakteryzują się korzystnym wpływem na organizm, a to jest istotnym argumentem na rzecz działania prozdrowotnego dla tego narządu. Posiadają naturalne wyciągi roślinne oraz kompleksy witamin, które poprawiają funkcjonowanie wątroby. Należy do nich cholina, witaminy z grupy B, L-asparaginian L-ornityny, wyciąg z korzenia cykorii, ekstrakt z ostropestu plamistego (Silybum marianum), fosfolipidy, wyciąg z liści karczocha (Cynara scolymus) i kurkumy długiej (Curcuma longa). Warto wiedzieć, że nie tylko leki mogą przyczynić się do obciążenia pracy wątroby, ale także przetworzona żywność, tłuste pokarmy, czy alkohol. Jeśli nie chcemy niszczyć wątroby warto z nich zrezygnować z nich.

A co w przypadku spożycia alkoholu a suplementów diety ? Przy suplementacji, generalnie nie zabrania się spożywania alkoholu jednak zalecamy zawsze sprawdzić etykietę danego produktu.

Po czym poznać, że suplement szkodzi naszej wątrobie?

Jak poznać, czy suplement diety szkodzi wątrobie? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ choroby wątroby bardzo często nie dają objawów. W momencie kiedy już jakieś występują, często są dość nieswoiste. Należy do nich np. zmęczenie, ból pod prawym żebrem, osłabienie, świąd skóry, czy bóle mięśni. W bardzo skrajnych sytuacjach pojawia się zażółcenie białek oczu, a także skóry oraz ciemniejszy mocz, czy zmiany w kolorze stolca. Pojawienie się widocznych objawy najczęściej oznacza, że nastąpiło zaawansowane uszkodzenie tego narządu.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyciągów roślinnych i kompleksów witamin wpływających korzystnie na pracę wątroby, zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdobądź najnowszą wiedzę o ludzkim organizmie i poszerz swoją wiedzę o profilaktyce zdrowia. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat suplementacji ?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki, odchudzania czy prawidłowej suplementacji to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp


Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN