Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Morfina - Czym jest i jak działa ten lek przeciwbólowy?

Morfina jest organicznym związkiem chemicznym, który pochodzi z opium - żywicy wydobywanej z maku lekarskiego. Morfina jest jednym z najsilniejszych leków przeciwbólowych, a także działa uspokajająco oraz łagodzi objawy kaszlu.

Głównym mechanizmem działania morfiny jest interakcja z receptorami opioidowymi w centralnym układzie nerwowym. Przyłączanie morfiny do receptorów opioidowych włącza szereg reakcji chemicznych, które prowadzą do zmniejszenia bodźców bólowych oraz wpływają na percepcję bólu.

Działanie morfiny - Wpływ na organizm i mechanizm przeciwbólowy

Morfina ma szereg działań przeciwbólowych. Działa na różne poziomy mózgu, w tym na szpik kręgowy oraz korę mózgową. Hamuje receptory bólowe w mózgu, zmniejszając tym samym odczuwanie bólu.

Mimo skutecznego działania morfina może powodować skutki uboczne. Jednym z najbardziej powszechnych skutków ubocznych jest uczucie senności oraz osłabienie. Inne skutki uboczne to:

 • wzrost ryzyka ataków padaczki,
 • trudności z oddychaniem,
 • nudności i wymioty,
 • zaparcia i suchość w ustach,
 • skurcze żółciowo-jelitowe,
 • nadmierne pocenie się.

Morfina - Dawkowanie i sposoby podawania

Morfina jest dostępna w różnych formach, takich jak tabletki, syropy, roztwory do wstrzykiwań oraz plastry transdermalne. Dawkowanie i sposób podawania wykorzystywanej formy morfiny zależy od stopnia bólu oraz od stanu pacjenta.

Podanie morfiny w postaci tabletki stosowane jest w przypadku przewlekłego bólu o niskim nasileniu. Syropy do stosowania doustnego są przeznaczone dla dzieci lub pacjentów, którzy nie tolerują tabletek. Roztwory do podawania domięśniowego lub dożylnego są stosowane w przypadku ostrego i zintensyfikowanego bólu.

Plastry transdermalne z morfiną stosowane są w przypadku przewlekłych bólów o umiarkowanym i ciężkim nasileniu. Jest to dobra metoda długoterminowego łagodzenia bólu, ponieważ zapewnia stałą ilość leku przez kilka dni.

Dawkowanie morfiny zależy od stopnia bólu, wieku pacjenta, chorób współistniejących oraz innych czynników. U pacjentów dorosłych zwykle stosuje się dawkę początkową wynoszącą 5-10 mg na 4 godziny.

Czy morfina przyspiesza śmierć? - Mit czy rzeczywistość

Istnieje powszechne przekonanie, że stosowanie morfiny może przyspieszać śmierć pacjenta. Jednakże to nie jest prawda. Odpowiednie dawkowanie morfiny nie prowadzi do skrócenia życia pacjenta.

Morfina stosowana jest w celu złagodzenia bólu i innych niemiłych objawów, a nie do przyśpieszenia procesu śmierci. W rzeczywistości kontrolowanie bólu i innych objawów może przyczynić się do wydłużenia życia pacjenta, poprawy jego jakości oraz do redukcji stresu i niepokoju.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

W jakich sytuacjach podaje się morfinę? - Zastosowania w medycynie

Morfina stosowana jest w przypadku silnych bólów pourazowych, nowotworowych oraz samoistnych. Morfina jest również stosowana podczas okresu pooperacyjnego, w celu złagodzenia bólu po zabiegu.

W dzisiejszych czasach morfina jest również stosowana do leczenia pacjentów z zespołem niewydolności oddechowej lub duszności, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Podsumowanie

Morfina jest silnym lekiem przeciwbólowym wykorzystywanym w medycynie w celu łagodzenia silnego bólu. Morfina ma skuteczne działanie, jednak może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Dawkowanie i sposób podawania morfiny zależą od wielu różnych czynników i zwykle dostosowuje je lekarz. Ważne jest, aby pamiętać, że morfina jest bezpiecznym lekiem, gdy jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza, a nie prowadzi do przyśpieszenia procesu śmierci pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca