Choroba Kawasaki - co to jest i jakie daje objawy u dzieci i dorosłych? Choroba Kawasaki u dzieci: objawy i przyczyny. Czym jest choroba Kawasakiego i jakie są przyczyny jej powstawania? 

Choroba Kawasaki - co to jest i jakie daje objawy u dzieci i dorosłych? Choroba Kawasaki u dzieci: objawy i przyczyny. Czym jest choroba Kawasakiego i jakie są przyczyny jej powstawania? 

Choroba Kawasaki to rzadka choroba o nieznanej przyczynie, która wpływa na ściany naczyń krwionośnych w całym ciele. Najczęściej diagnozuje się ją u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, ale czasami również u dorosłych. W większości przypadków, choroba Kawasaki przemija sama bez poważnych komplikacji, ale jeśli zostanie nieleczona, może prowadzić do problemów z sercem.

Choroba Kawasaki - Co to jest i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Choroba Kawasaki polega na zapaleniu naczyń krwionośnych w całym ciele, co prowadzi do gorączki, obrzęku węzłów chłonnych, rumienia, złuszczającej się skóry, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i języka oraz zaczerwienienia i pęcherzyków na dłoniach i podeszwach stóp. Jeszcze bardziej niebezpieczną cechą jest fakt, że choroba Kawasaki może prowadzić do poważnych chorób serca, takich jak choroba wieńcowa, zapalenie wsierdzia oraz miażdżyca tętnic.

Choroba Kawasaki u dzieci - Objawy, diagnoza i leczenie u najmłodszych pacjentów

Choroba Kawasaki występuje najczęściej u dzieci poniżej 5 roku życia. Jej objawy obejmują gorączkę ponad 39°C, czerwone, zaczerwienione oczy, zaczerwienione gardło, obrzęk węzłów chłonnych, zmiany w skórze, zmiany w języku oraz złuszczanie skóry dłoni i stóp.

Diagnoza choroby Kawasaki wymaga dokładnego badania klinicznego, analizy objawów oraz badania serca. Leczenie obejmuje ogólnoustrojowe podawanie immunoglobulin oraz aspiryny w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca. Dzieci z chorobą Kawasaki muszą być także pod opieką specjalisty ds. serca.

Objawy choroby Kawasaki - Rozpoznanie i charakterystyczne symptomy tej choroby

Rozpoznanie choroby Kawasaki może być trudne, ponieważ jej objawy są podobne do objawów wielu innych chorób. Charakterystyczne dla tej choroby są:

 • Gorączka powyżej 39 °C utrzymująca się przez ponad 5 dni.
 • Obwodowe obrzęki, szczególnie wokół oczu i na dłoniach i podeszwach stóp.
 • Zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej, takie jak pęknięcia warg i języka, a także zmiany w kolorze i kształcie języka.
 • Zaczerwienienie i bóle w stawach.
 • Zaczerwienione, wyłupiaste oczy (zapalenie spojówek).
 • Czerwone, zmiany skórne, które mogą się łuszczyć.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Choroba Kawasaki u dorosłych - Rzadkie przypadki i różnice w przebiegu choroby u dorosłych

Choroba Kawasaki jest rzadka u dorosłych, ale gdy występuje, może mieć bardziej poważne konsekwencje niż u dzieci. Różnice między przypadkami u dorosłych a u dzieci obejmują:

Choroba Kawasaki - Czy jest zaraźliwa? Rozważanie czynników transmisji i profilaktyki

Choroba Kawasaki nie jest uważana za zakaźną, ale istnieją dowody na to, że czynniki środowiskowe, takie jak wirusy, mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Nie ma znanych sposobów na zapobieganie chorobie Kawasaki, ale ważne jest, aby reagować na objawy, gdy się pojawią. Wczesna diagnoza i leczenie zwiększają szanse na uniknięcie poważniejszych powikłań.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca