Choroba białych włókien w mięsie kurczaka

Choroba białych włókien w mięsie kurczaka

Co to jest choroba białych włókien? Czy mięso piersi z kurczaka nosi ślady choroby białych włókien? Badanie przeprowadzone w pięciu największych sieciach handlowych, znajdujących się w 13 miastach w całej Polsce, przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki ujawniło, obecność choroby białych włókien w prawie wszystkich pobranych próbkach, jednego z najczęściej kupowanych produktów. Badanie to dotyczyło zarówno filetów z kurczaka jak całego drobiu. Czym jest ta choroba i czy może być zagrożeniem dla zdrowia? Czy dotyczy ona tylko określonych opakowań filetów z kurczaka marki własnej danego producenta?

Choroba białych włókien w mięsie

Choroba białych włókien to inaczej miopatia mięśni, czyli rodzaj degradacji albo miejscowej martwicy, która występuje u brojlerów (drobiu ras mięsnych). Schorzenie pojawia się w momencie, kiedy zwierzęta osiągają szybki przyrost masy (nagłe tempo wzrostu) w stosunkowo krótkim czasie. Pojawiające się białe włókna można zauważyć na mięśniach drobiu, które nie były w stanie nadążyć ze zbyt szybkim wzrostem. W wyniku tego tkanka mięśniowa zostaje zastąpiona tkanką włóknistą oraz tkanką tłuszczową. Ciężko zobaczyć to gołym okiem, dlatego osoby kupujące kurczaka mogą nie być świadome zaistniałego problemu.

Według raportu sporządzonego przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki, aż w 99,1% przebadanych próbek mięsa kurczaków (niemal wszystkich filetach z kurczaka w 5 sieciach handlowych w Polsce) została zaobserwowana choroba białych włókien. Metodologia badania mięsa z kurczaka opierała się przede wszystkim na wyszczególnieniu trzech poziomów zaawansowania wady (0 brak oznak choroby do 3, czyli wada bardzo zaawansowana). Największa ilość filetów piersi z kurczaka, czyli 34,6% odznaczała się najwyższym możliwym stadium choroby.

751 zdjęć opakowań filetów z kurczaka sprzedawanych w znanych supermarketach szybko trafiły do internetu i spotkały się z niemałym zainteresowaniem opinii publicznej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy choroba białych włókien może być groźna dla zdrowia?

Należy wiedzieć, że chociaż choroba białych włókien zmniejsza wartość odżywczą mięsa (np. wzrost poziomu tłuszczu o 224% przy spadku białka o 9%) to spożycie mięsa chorego zwierzęcia nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Obniżają się natomiast jego walory smakowe i ma ono mniejszą zdolność zatrzymywania wody.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że przemysłowa hodowla drobiu jest niekorzystna dla środowiska, a także w pełni nie zabezpiecza dobrostanu zwierząt. Taka ferma ma przynosić jak największe korzyści finansowe, jednocześnie zużywając jak najmniejszą liczbę zasobów. W wyniku tego hoduje się tam kury ras szybko rosnących. Zbyt szybki wzrost masy ciała zwierząt doprowadza do licznych choroby, a to z kolei wpływa na jakość mięsa.

Kupując mięso należy, więc wybierać pochodzące z hodowli o wyższym standardzie, gdzie są respektowane odpowiednie przepisy dotyczące pozyskiwania mięsa. Najlepiej wybierać piersi z kurczaka sprzedawane w sprawdzonych sklepach mięsnych.

Czy mięso z kurczaka jest zdrowe?

Mięso drobiowe w porównaniu do mięsa czerwonego wieprzowego albo wołowego jest dużo chudsze. Ponadto charakteryzuje się dużo niższą zawartością tłuszczu oraz mniejszą wartością energetyczną. W 100 g mięsa z piersi indyka bez skóry znajduje się 0,7 g tłuszczu (84 kcal). Mięso drobiowe charakteryzuje się również niższym udziałem kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu.

W mięsie drobiowym znajduje się także dużo witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12), witamina A, D oraz E. To źródło dobrze przyswajalnego żelaza hemowego, chociaż zawiera go mniej niż mięso czerwone. W mięsie drobiowym znajduje również mangan, cynk, miedź i naturalne przeciwutleniacze, do których należy: glutation, karnozyna czy tauryna. 

Kupując kurczaka należy, więc pamiętać, żeby nigdy nie wybierać egzemplarzy niewiadomego pochodzenia. Mogą one nosić ślady choroby białych włókien. Ponadto zawsze czytaj etykiety oraz zwracaj uwagę na pochodzenie mięsa, nawet jeśli to znana marka własna każdego ze sklepów. Czasami może się nawet okazać, że mięso "z rodzinnego, domowego chowu" pochodzi z zamkniętych ferm.

Jeśli interesuje Cię tematyka związana ze zdrowiem, ale nie masz czasu dojeżdżać na szkolenia zapraszamy, do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. To źródło najnowszej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej, a dzięki formule online możesz zdobywać wiedzę z każdego miejsca. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowego żywienia ?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki czy odchudzania to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kawa po operacji – kiedy i jak ją pić po usunięciu woreczka żółciowego ?

Kawa po operacji – kiedy i jak ją pić po usunięciu woreczka żółciowego ?

Dowiedz się, jak pić kawę po operacji, by cieszyć się jej smakiem bez dyskomfortu, oraz na co zwracać uwagę, aby wspierać proces regeneracji i dobre samopoczucie.

Najlepsze zioła na poprawę krążenia – jak je stosować?

Najlepsze zioła na poprawę krążenia – jak je stosować?

Dobre krążenie krwi to podstawa zdrowia całego organizmu – wspomaga dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek, a także usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Problemy z krążeniem mogą prowadzić do dolegliwości takich jak zimne dłonie i stopy, zmęczenie czy obrzęki. Istnieją naturalne zioła, które mogą wspierać krążenie krwi i poprawiać funkcjonowanie układu krążenia. Oto **najlepsze zioła na poprawę krążenia** oraz wskazówki, jak je stosować.

Zabłocka mgiełka solankowa - naturalne wsparcie dla dróg oddechowych

Zabłocka mgiełka solankowa - naturalne wsparcie dla dróg oddechowych

Czy wiesz, czym jest mgiełka solankowa? Z tego artykułu dowiesz się, na co pomaga, w jakich sytuacjach warto po nią sięgnąć oraz jak może wspierać codzienną pielęgnację i zdrowie!

Węgiel aktywny w kosmetyce – jak stosować na skórę i włosy?

Węgiel aktywny w kosmetyce – jak stosować na skórę i włosy?

Węgiel aktywny, znany ze swoich właściwości detoksykacyjnych i oczyszczających, zyskuje coraz większą popularność w kosmetyce. Jego porowata struktura sprawia, że jest doskonałym adsorbentem, co oznacza, że może wyciągać zanieczyszczenia, toksyny i nadmiar sebum z powierzchni skóry i włosów. Dzięki tym właściwościom węgiel aktywny jest szeroko stosowany w kosmetykach takich jak maseczki, peelingi, szampony czy pasty do zębów. W tym artykule omówimy, jak stosować węgiel aktywny, aby uzyskać najlepsze efekty dla skóry i włosów.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

27Dni
07Godzin
29Minut
36Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca