bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Choroba białych włókien w mięsie kurczaka

Blog healthcare

Choroba białych włókien w mięsie kurczaka

Co to jest choroba białych włókien? Czy mięso piersi z kurczaka nosi ślady choroby białych włókien? Badanie przeprowadzone w pięciu największych sieciach handlowych, znajdujących się w 13 miastach w całej Polsce, przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki ujawniło, obecność choroby białych włókien w prawie wszystkich pobranych próbkach, jednego z najczęściej kupowanych produktów. Badanie to dotyczyło zarówno filetów z kurczaka jak całego drobiu. Czym jest ta choroba i czy może być zagrożeniem dla zdrowia? Czy dotyczy ona tylko określonych opakowań filetów z kurczaka marki własnej danego producenta?

Spis treści

 1. Choroba białych włókien w mięsie
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Czy choroba białych włókien może być groźna dla zdrowia?
 4. Czy mięso z kurczaka jest zdrowe?
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Choroba białych włókien w mięsie

Choroba białych włókien to inaczej miopatia mięśni, czyli rodzaj degradacji albo miejscowej martwicy, która występuje u brojlerów (drobiu ras mięsnych). Schorzenie pojawia się w momencie, kiedy zwierzęta osiągają szybki przyrost masy (nagłe tempo wzrostu) w stosunkowo krótkim czasie. Pojawiające się białe włókna można zauważyć na mięśniach drobiu, które nie były w stanie nadążyć ze zbyt szybkim wzrostem. W wyniku tego tkanka mięśniowa zostaje zastąpiona tkanką włóknistą oraz tkanką tłuszczową. Ciężko zobaczyć to gołym okiem, dlatego osoby kupujące kurczaka mogą nie być świadome zaistniałego problemu.

Według raportu sporządzonego przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki, aż w 99,1% przebadanych próbek mięsa kurczaków (niemal wszystkich filetach z kurczaka w 5 sieciach handlowych w Polsce) została zaobserwowana choroba białych włókien. Metodologia badania mięsa z kurczaka opierała się przede wszystkim na wyszczególnieniu trzech poziomów zaawansowania wady (0 brak oznak choroby do 3, czyli wada bardzo zaawansowana). Największa ilość filetów piersi z kurczaka, czyli 34,6% odznaczała się najwyższym możliwym stadium choroby.

751 zdjęć opakowań filetów z kurczaka sprzedawanych w znanych supermarketach szybko trafiły do internetu i spotkały się z niemałym zainteresowaniem opinii publicznej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy choroba białych włókien może być groźna dla zdrowia?

Należy wiedzieć, że chociaż choroba białych włókien zmniejsza wartość odżywczą mięsa (np. wzrost poziomu tłuszczu o 224% przy spadku białka o 9%) to spożycie mięsa chorego zwierzęcia nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Obniżają się natomiast jego walory smakowe i ma ono mniejszą zdolność zatrzymywania wody.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że przemysłowa hodowla drobiu jest niekorzystna dla środowiska, a także w pełni nie zabezpiecza dobrostanu zwierząt. Taka ferma ma przynosić jak największe korzyści finansowe, jednocześnie zużywając jak najmniejszą liczbę zasobów. W wyniku tego hoduje się tam kury ras szybko rosnących. Zbyt szybki wzrost masy ciała zwierząt doprowadza do licznych choroby, a to z kolei wpływa na jakość mięsa.

Kupując mięso należy, więc wybierać pochodzące z hodowli o wyższym standardzie, gdzie są respektowane odpowiednie przepisy dotyczące pozyskiwania mięsa. Najlepiej wybierać piersi z kurczaka sprzedawane w sprawdzonych sklepach mięsnych.

Czy mięso z kurczaka jest zdrowe?

Mięso drobiowe w porównaniu do mięsa czerwonego wieprzowego albo wołowego jest dużo chudsze. Ponadto charakteryzuje się dużo niższą zawartością tłuszczu oraz mniejszą wartością energetyczną. W 100 g mięsa z piersi indyka bez skóry znajduje się 0,7 g tłuszczu (84 kcal). Mięso drobiowe charakteryzuje się również niższym udziałem kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu.

W mięsie drobiowym znajduje się także dużo witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12), witamina A, D oraz E. To źródło dobrze przyswajalnego żelaza hemowego, chociaż zawiera go mniej niż mięso czerwone. W mięsie drobiowym znajduje również mangan, cynk, miedź i naturalne przeciwutleniacze, do których należy: glutation, karnozyna czy tauryna. 

Kupując kurczaka należy, więc pamiętać, żeby nigdy nie wybierać egzemplarzy niewiadomego pochodzenia. Mogą one nosić ślady choroby białych włókien. Ponadto zawsze czytaj etykiety oraz zwracaj uwagę na pochodzenie mięsa, nawet jeśli to znana marka własna każdego ze sklepów. Czasami może się nawet okazać, że mięso "z rodzinnego, domowego chowu" pochodzi z zamkniętych ferm.

Jeśli interesuje Cię tematyka związana ze zdrowiem, ale nie masz czasu dojeżdżać na szkolenia zapraszamy, do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. To źródło najnowszej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej, a dzięki formule online możesz zdobywać wiedzę z każdego miejsca. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowego żywienia ?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki czy odchudzania to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z marchwi – warto go pić ze względu na składniki odżywcze

Sok z marchwi – warto go pić ze względu na składniki odżywcze

Sok z marchwi poprawia funkcjonowanie całego organizmu i zawiera wiele wartości odżywczych i polecany jest profilaktyce chorób.Sprawdź w czym pomoże picie soku z tego warzywa ?Sok z marchwi – dlaczego warto go pić ?Sok z marchwi to doskonały wybór dla tych, którzy pragną zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Marchew jest bogata w witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na organizm. Wystarczy wypić szklankę soku dziennie, aby zauważyć pozytywne efekty dla zdrowia.

Sok z brzozy - właściwości i zastosowanie

Sok z brzozy - właściwości i zastosowanie

Sok z brzozy określany eliksirem życia posiadający właściwości prozdrowotne używany często w medycynie naturalnej.Sok z brzozyto napój, który zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Sok brzozowy to naturalne źródło witamin i minerałów, które może wspomagać zdrowie na różne sposoby. W tym artykule przedstawimy cztery ważne korzyści płynące z regularnego spożywania soku z brzozy.

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Jeśli zaciekawił cię specjalny odcinek milionerów i chcesz sprawdzić co to facetektomia kręgosłupa to zapraszamy cię do tego artykułu.Facetektomia - wszystko, co musisz wiedzieć o zabieguFacetektomia to jedna z metod leczenia bólu kręgosłupa, która polega na usunięciu części stawów międzykręgowych. Często stosowana u pacjentów z bólami pleców, szyi lub karku, facetektomia może pomóc złagodzić ból i poprawić jakość życia.Fraza ta stała się popularna po wyemitowaniu odcinka specjalnego w tvn programu milionerzy gdzie Magdalena Cielecka i Marta Kuligowska grały o milion złotych.W tym artykule omówimy dokładnie, czym jest facetektomia, jakie są jej wskazania i przeciwwskazania, jak przebiega zabieg i jakie są możliwe skutki uboczne.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Zapłać raz - uzyskaj dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

194PLN

jednorazowa płatność

Cena regularna: 1188

Dołącz i wygraj Mezator M1

01Dni
11Godzin
52Minut
31Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Uzyskaj dostęp do platformy dzięki niskiej miesięcznej opłacie.Rezygnujesz kiedy chcesz

  10PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierz subskrypcję z coroczną płatnością

  95PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz