Choroba Alzheimera: Przewlekła neurodegeneracyjna choroba prowadząca do utraty funkcji poznawczych. Pierwsze objawy

Choroba Alzheimera: Przewlekła neurodegeneracyjna choroba prowadząca do utraty funkcji poznawczych. Pierwsze objawy

Choroba Alzheimera (CA) to choroba neurodegeneracyjna o charakterze przewlekłym, która prowadzi do stopniowej utraty funkcji poznawczych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta stanowi jedną z głównych przyczyn demencji u osób starszych. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa choroba ta stanowi poważny problem zdrowotny i społeczny.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, której przyczyna wciąż jest słabo zrozumiana przez naukowców. Najprawdopodobniej choroba ta spowodowana jest przez odkładanie się nieprawidłowych białek (amyloidów) w mózgu, co prowadzi do śmierci neuronów. W wyniku tych zmian w mózgu, osoby chore na chorobę Alzheimera stopniowo tracą zdolność do przetwarzania i pamiętania informacji oraz do wykonywania codziennych czynności.

Choroba Alzheimera – fazy, jakie są pierwsze objawy? Alzheimer - etapy i objawy na poszczególnych etapach. Rozwój choroby alzheimera 

Choroba Alzheimera rozwija się stopniowo i zwykle można ją podzielić na trzy etapy:

 1. wczesny,
 2. średni
 3. późny.

Etap wczesny

Wczesny etap choroby Alzheimera charakteryzuje się łagodnymi objawami, w tym trudnościami w zapamiętywaniu nowych informacji, powtarzaniem pytań i zmianami nastroju. Osoby chore na chorobę Alzheimera w tym stadium zwykle nadal prowadzą samodzielne życie, ale z czasem zaczynają potrzebować pomocy w wykonywaniu codziennych czynności.

Etap średni

W średnim stadium choroba Alzheimera jest już bardziej zaawansowana. Osoby chore w tym stadium zaczynają mieć trudności z codziennymi czynnościami, takimi jak gotowanie i zakupy. Mogą też mieć problemy z orientacją oraz z utrzymywaniem czystości. W tym stadium mogą pojawić się też problemy ze zdrowiem fizycznym, takie jak utrata masy mięśniowej i problemy z chódem.

Etap późny

W późnym stadium choroby Alzheimera osoby chore tracą zdolność do porozumiewania się i utrzymywania kontaktu z innymi ludźmi. Mogą też tracić kontrolę nad wydalaniem i innych funkcjach ciała. W tym stadium choroby osoby chore wymagają opieki i pomocy w codziennych czynnościach.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny chorób są różnorodne i zależą od konkretnej choroby. Wiele chorób wynika z infekcji, które mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty. Często zaburzenia immunologiczne prowadzą do wystąpienia chorób, gdy układ odpornościowy atakuje własne komórki organizmu. Niezdrowy tryb życia, obejmujący niewłaściwą dietę, brak aktywności fizycznej, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów, również zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Wrodzone wady genetyczne mogą również przyczyniać się do wystąpienia niektórych chorób. Ponadto, czynniki środowiskowe, takie jak skażenie powietrza, woda i żywność, mogą również wpływać na rozwój chorób. Często właściwa diagnoza i szybkie leczenie pomagają w zwalczaniu chorób. Jednak zapobieganie chorobom jest równie ważne jak ich leczenie. Stosowanie się do zasad higieny, zdrowego stylu życia i regularnych badań może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. 

Jak wyglądają początki choroby Alzheimera?

Początki choroby Alzheimera są trudne do zauważenia, ponieważ objawy rozwijają się stopniowo i są w początkowej fazie stosunkowo łagodne. Jednak z czasem stają się coraz bardziej intensywne i widoczne. Osoby, które zauważają u siebie lub u bliskich członków rodziny objawy, takie jak problemy z pamięcią, dezorientacja i utrata zdolności do wykonywania czynności dnia codziennego, powinny natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Profilaktyka - co możesz robić, aby zapobiec chorobie Alzheimera?

Chociaż nie ma sposobu na całkowite zapobieganie chorobie Alzheimera, to istnieją pewne nawyki i czynniki, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby lub jej przebieg:

 1. Prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej.
 2. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym badań krwi i badania neurologicznych.
 3. Aktywność umysłowa, takie jak czytanie, rozwiązywanie krzyżówek i nauka nowych umiejętności.
 4. Monitorowanie stanu emocjonalnego i unikanie stresów.

Jak wygląda leczenie choroby Alzheimera?

Leczenie choroby Alzheimera skupia się głównie na łagodzeniu objawów i zwalczaniu powikłań. Istnieją pewne leki, które mogą pomóc w redukcji objawów, takich jak problemy z pamięcią i orientacją. Leki te nie leczą choroby, ale pomagają w łagodzeniu objawów i spowalnianiu postępu choroby.

Pacjenci z chorobą Alzheimera wymagają często opieki i pomocy w codziennych czynnościach. W przypadku zaawansowanej choroby pacjenci wymagają opieki w specjalizowanych ośrodkach, które zapewnią im wysoki poziom opieki oraz pielęgnacji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca