bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Biegi przełajowe - co to za biegi i jak powinien wyglądać przygotowawczy trening do biegów? Sprawdź jak trenować i jak stworzyć dobry plan teningowy?

Blog healthcare

Biegi przełajowe - co to za biegi i jak powinien wyglądać przygotowawczy trening do biegów? Sprawdź jak trenować i jak stworzyć dobry plan teningowy?

Sprawdź jak biegać i jak tworzyć trening biegowy. Przeczytaj jak trenować do biegów przełajowych.

Spis treści

 1. Czym są biegi przełajowe? Podstawowe informacje o tym jak trenować?
 2. Biegi przełajowe dla dzieci - jak je organizować i dlaczego są wartościowe?
 3. Biegi przełajowe - dystans. Jakie dystanse występują na przełajach?
 4. Biegi przełajowe - co to dokładnie oznacza?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Biegi przełajowe - trening - jak się do niego przygotować? Trening do biegów 
 7. Trening wytrzymałościowy w weekendy
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Plan treningowy pod 1000 metrów

Czym są biegi przełajowe? Podstawowe informacje o tym jak trenować?

Biegi przełajowe są to biegi terenowe, które odbywają się na różnorodnych nawierzchniach, takich jak trawa, piasek, błoto czy nierówny teren. Charakteryzują się one naturalnymi przeszkodami, które należy pokonać podczas trasy, takimi jak wzgórza, kałuże lub niewielkie przeszkody.

Biegi przełajowe są zazwyczaj organizowane w sezonach jesienno-zimowych, gdy warunki terenowe są bardziej wymagające. Popularne są zarówno wśród amatorów, jak i w środowisku zawodowych biegaczy. Ten rodzaj biegów oferuje odmienność i większe wyzwania w porównaniu do typowych biegów na stadionie czy asfalcie.

Biegi przełajowe dla dzieci - jak je organizować i dlaczego są wartościowe?

Organizowanie biegów przełajowych dla dzieci ma wiele korzyści. Przede wszystkim pomagają rozwijać ich umiejętności motoryczne, równoważne i siłę całego ciała. Dzieci uczestniczące w takich zawodach mają szansę doświadczyć przygody i zabawy na świeżym powietrzu, co sprzyja również poprawie ich kondycji fizycznej.

Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią oprawę i bezpieczeństwo podczas biegów przełajowych dla dzieci. Trasy powinny być odpowiednio oznaczone, a teren przygotowany tak, aby zapobiec ewentualnym urazom. Dzieci powinny również mieć odpowiednią odzież i obuwie, które zapewnią im komfort i ochronę podczas biegu.

Biegi przełajowe - dystans. Jakie dystanse występują na przełajach?

Dystanse biegów przełajowych zależą od kategorii wiekowej i poziomu zaawansowania zawodnika. Oto kilka przykładów dystansów, które mogą występować na przełajach:

 • Dzieci w wieku przedszkolnym biegają zazwyczaj na krótkich dystansach od 100 do 400 metrów.
 • Dla dzieci w wieku szkolnym, dystanse mogą wynosić od 800 metrów do kilku kilometrów, w zależności od wieku i umiejętności.
 • Dla młodzieży i dorosłych, długość biegu może wynosić od 3 do 10 kilometrów, choć czasami również organizowane są biegi o większych dystansach.

Biegi przełajowe - co to dokładnie oznacza?

Termin "przełaj" odnosi się do charakteru tych biegów, gdzie zawodnicy przechodzą przez różnego rodzaju przeszkody terenowe. W przeciwieństwie do biegów asfaltowych, biegi przełajowe wymagają większego zaangażowania nie tylko mięśni nóg, ale również całego ciała. Musimy mieć elastyczność i umiejętność adaptacji do zmieniających się warunków podczas trasy.

Biegi przełajowe są specyficznym rodzajem treningu, który pozwala na rozwijanie wytrzymałości, siły i koordynacji ruchowej. Oprócz korzyści dla organizmu, uczestnictwo w takich biegach może stanowić również wyzwanie mentalne, rozwijając wytrwałość i determinację.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Biegi przełajowe - trening - jak się do niego przygotować? Trening do biegów 

Przygotowanie do biegów przełajowych wymaga zarówno specjalistycznego treningu, jak i odpowiedniej kondycji ogólnej. Oto kilka zasad i sugestii dotyczących treningu przygotowawczego:

 1. Wytrzymałość: Biegi przełajowe są wymagające pod względem wytrzymałości. Warto skupić się na treningu długodystansowym, wykonując regularne biegi o różnej intensywności i dystansie. Na treningu można łączyć biegi o różnym terenie i przeszkodach, aby przygotować się do zmieniających się warunków na trasie.
 2. Trening siły: Wzmacnianie mięśni nóg i korpusu jest kluczowe, aby pokonać przeszkody na trasie. Różne ćwiczenia siłowe, takie jak przysiady, wykroki, pajacyki czy skoki, pomogą w wzmocnieniu kluczowych mięśni.
 3. Praca nad płynnością ruchu: Biegi przełajowe wymagają płynnych i zrównoważonych ruchów. Ćwiczenia takie jak skipping czy dynamiczne skoki pomogą poprawić koordynację ruchową i elastyczność.
 4. Odpowiednie obuwie: Wybór odpowiedniego obuwia jest kluczowy podczas treningu i samego biegu przełajowego. Powinno ono zapewniać odpowiednią amortyzację, przyczepność i ochronę stóp na różnych nawierzchniach.

Przed przystąpieniem do treningu przełajowego warto skonsultować się z trenerem lub specjalistą, którzy mogą dostosować plan treningowy do indywidualnych potrzeb i umiejętności.

Na zakończenie warto podkreślić, że regularny i zrównoważony trening, połączony z odpowiednią dietą i właściwym przygotowaniem psychicznym, jest kluczem do uzyskania dobrych wyników w biegach przełajowych. Ważne jest również uważne słuchanie swojego ciała i unikanie przepracowania, aby uniknąć kontuzji i zachować przyjemność z biegania.

Trening wytrzymałościowy w weekendy

Trening wytrzymałościowy jest istotnym elementem regularnej aktywności fizycznej. W weekendy, kiedy większość osób ma więcej czasu wolnego, warto poświęcić go na tego typu aktywność. Trening wytrzymałościowy ma wiele pozytywnych efektów dla naszego organizmu. Przede wszystkim wzmacnia serce i układ krążenia, co przekłada się na lepszą kondycję oraz wydolność organizmu. Ponadto, trening tego rodzaju pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

W weekendy możemy sobie pozwolić na dłuższe treningi, takie jak długie biegi, jazda na rowerze czy pływanie. Dzięki temu możemy nie tylko poprawić naszą wytrzymałość, ale także wzmocnić mięśnie całego ciała. Trening wytrzymałościowy jest również doskonałym sposobem na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Aktywność fizyczna w weekendy może stać się nie tylko formą relaksu, ale także zapewnić nam energię na cały tydzień. Dlatego warto wykorzystać wolne weekendowe dni na treningi wytrzymałościowe i zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. 

Plan treningowy pod 1000 metrów

Plan treningowy pod 1000 metrów może wyglądać następująco:

1. Dzień 1:

- 10-minutowe rozgrzewanie: rozciąganie, bieg w miejscu, skoki

- 4 x 400 metrów z przerwą 2 minuty między seriami

- 3 x 200 metrów z przerwą 1 minutę między seriami

- 10-minutowe schładzanie: spacer, rozciąganie

2. Dzień 2:

- 10-minutowe rozgrzewanie: rozciąganie, bieg w miejscu, skoki

- 6 x 300 metrów z przerwą 1,5 minuty między seriami

- 3 x 200 metrów z przerwą 1 minutę między seriami

- 5-minutowe schładzanie: spacer, rozciąganie

3. Dzień 3:

- 10-minutowe rozgrzewanie: rozciąganie, bieg w miejscu, skoki

- 8 x 200 metrów z przerwą 1 minutę między seriami

- 4 x 100 metrów z przerwą 30 sekund między seriami

- 10-minutowe schładzanie: spacer, rozciąganie

4. Dzień 4: odpoczynek

5. Dzień 5:

- 10-minutowe rozgrzewanie: rozciąganie, bieg w miejscu, skoki

- 5 x 400 metrów z przerwą 2 minuty między seriami

- 4 x 200 metrów z przerwą 1 minutę między seriami

- 10-minutowe schładzanie: spacer, rozciąganie

6. Dzień 6:

- 10-minutowe rozgrzewanie: rozciąganie, bieg w miejscu, skoki

- 4 x 800 metrów z przerwą 3 minuty między seriami

- 3 x 200 metrów z przerwą 1 minutę między seriami

- 10-minutowe schładzanie: spacer, rozciąganie

7. Dzień 7: odpoczynek

Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem treningu warto skonsultować się z trenerem, aby odpowiednio dostosować plan do indywidualnych możliwości.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz