bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Bieganie na czczo - czy jest lepsze od biegania po posiłku? Rozwiewamy wątpliwości! Czy warto jeść przed treningiem? Czy ciało potrzebuje energii do biegania? Suplementacja do biegania. Czy warto biegać na czczo?

Blog healthcare

Bieganie na czczo - czy jest lepsze od biegania po posiłku? Rozwiewamy wątpliwości! Czy warto jeść przed treningiem? Czy ciało potrzebuje energii do biegania? Suplementacja do biegania. Czy warto biegać na czczo?

Bieganie na czczo stało się popularną metodą treningową wśród biegaczy, którzy poszukują skutecznych sposobów na spalenie tkanki tłuszczowej. Ale czy bieganie na czczo naprawdę przynosi lepsze rezultaty niż bieganie po posiłku? W tym artykule przeanalizujemy zalety i przeciwwskazania dla biegania rano na czczo, a także porównamy je z innymi porami treningu.

Spis treści

 1. Bieganie rano na czczo - jakie są plusy i minusy? Trening na czczo 
 2. Bieganie na czczo - efekty
 3. Bieganie na czczo czy po jedzeniu?
 4. Czy bieganie na czczo jest zdrowe?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Bieganie na czczo - ile minut powinien trwać taki trening?
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Posiłek przed treningiem - tak czy nie?

Bieganie rano na czczo - jakie są plusy i minusy? Trening na czczo 

Plusy biegania rano na czczo:

Bieganie rano na czczo ma swoje unikalne korzyści. Oto niektóre z nich:

 • Spalanie tkanki tłuszczowej: Bieganie na czczo pobudza organizm do wykorzystania zgromadzonej energii z tkanki tłuszczowej jako głównego źródła paliwa. Brak niedawno spożytych węglowodanów sprawia, że organizm potrzebuje więcej energii do działania, wykorzystując przy tym gromadzone zapasy tłuszczu.
 • Regulacja poziomu insuliny: Bieganie rano na czczo pozwala na kontrolowanie poziomu insuliny we krwi. Skoki poziomu insuliny mogą prowadzić do skłonności do gromadzenia się tłuszczu, a bieganie na czczo pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu tej substancji.
 • Podniesienie metabolizmu: Trening na czczo pobudza metabolizm, co pozwala organizmowi spalać więcej kalorii w ciągu dnia. To może wpływać na utratę wagi i ogólną sylwetkę.

Przeciwwskazania do biegania rano na czczo:

Niestety, bieganie rano na czczo nie jest dla wszystkich. W niektórych przypadkach może być niebezpieczne i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Oto niektóre z przeciwwskazań do tej formy treningu:

 • Problemy żołądkowe: Osoby cierpiące na problemy żołądkowe, takie jak choroba wrzodowa lub refluks kwasu żołądkowego, mogą doświadczać nasilonych objawów po bieganiu na czczo. Zaleca się, aby osoby z tego rodzaju schorzeniami unikały trenowania na czczo.
 • Niski poziom glukozy: Osoby z niskim poziomem glukozy we krwi (hipoglikemia) mogą odczuwać zawroty głowy, uczucie słabości i inne objawy niedoboru energii, gdy biegają na czczo. W takich przypadkach zaleca się spożycie małego posiłku przed treningiem.
 • Problemy hormonalne: Kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak PCOS (zespół policystycznych jajników) lub problemy z tarczycą, mogą lepiej radzić sobie z bieganiem po jedzeniu, aby zapewnić odpowiedni poziom energii i regulację hormonów.

Bieganie na czczo - efekty

Efekty Biegania na czczo mogą zależeć od indywidualnych cech organizmu.Oto niektóre z potencjalnych efektów biegania na czczo:

 • Spalanie tłuszczu: Bieganie na czczo może przyspieszyć utratę tłuszczu i poprawić sylwetkę poprzez wykorzystanie tkanki tłuszczowej jako głównego źródła energii.
 • Poprawa wydolności: Regularne bieganie na czczo może prowadzić do poprawy wydolności organizmu, zarówno krótko-, jak i długotrwałej.
 • Lepsza kontrola wagi: Bieganie na czczo może pomóc utrzymać wagę na odpowiednim poziomie lub schudnąć, szczególnie w połączeniu z odpowiednią dietą.

Bieganie na czczo czy po jedzeniu?

Wybór pory treningu jest indywidualny i zależy od preferencji, celów i indywidualnych potrzeb. Bieganie po posiłku ma również swoje korzyści:

 • Więcej energii: Bieganie po posiłku pozwala na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości energii, co może poprawić wydajność podczas treningu.
 • Mniej ryzyka hipoglikemii: Spożycie posiłku przed treningiem zapewnia stabilny poziom glukozy we krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów niedoboru energii.

Należy jednak pamiętać, że bieganie po posiłku może nie być korzystne dla osób chcących spalić tkankę tłuszczową, a także dla tych z problemami żołądkowymi.

Czy bieganie na czczo jest zdrowe?

Bieganie na czczo może być zdrowe dla wielu osób, jeśli jest odpowiednio dostosowane do indywidualnych potrzeb i zdrowego stylu życia. Jednak nie jest to odpowiedni sposób treningu dla wszystkich. Przed rozpoczęciem treningu na czczo, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie jeśli istnieją jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bieganie na czczo - ile minut powinien trwać taki trening?

Czas trwania biegu na czczo zależy od poziomu kondycji, celów treningowych i ogólnego stanu zdrowia. Osoby początkujące mogą rozpoczynać od krótszych biegów, zwiększając stopniowo czas trwania treningu. Zaleca się zaczynanie od 20-30 minut treningu na czczo i stopniowe zwiększanie go do 45-60 minut, jeśli organizm na to pozwala.

Podsumowując, bieganie na czczo może być skutecznym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej i poprawę wydolności organizmu. Jednak nie każdy jest odpowiedni do tego rodzaju treningu. Przed rozpoczęciem biegania na czczo warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest ono bezpieczne i zdrowe dla naszego organizmu.

Posiłek przed treningiem - tak czy nie?

Posiłek przed treningiem to temat, który budzi wiele kontrowersji. Część osób uważa, że przed wysiłkiem fizycznym powinno się jeść, aby dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze i zapewnić energię. Inni natomiast są przekonani, że trening na czczo przynosi lepsze efekty, ponieważ organizm spala wtedy większą ilość tkanki tłuszczowej. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i celów treningowych. Jeśli naszym celem jest zwiększenie wydolności i siły, warto spożyć lekki posiłek przed treningiem, składający się z białka i węglowodanów. Dzięki temu dostarczymy organizmowi niezbędnych substancji, które zapewnią optymalne funkcjonowanie mięśni i pozwolą na efektywny trening. Natomiast jeśli naszym priorytetem jest spalanie tkanki tłuszczowej, możliwe jest również trening na czczo. Ostatecznie, ważne jest nasze samopoczucie i indywidualne preferencje. Najlepiej eksperymentować i sprawdzić, jak nasz organizm reaguje na różne podejścia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz