Bieganie na czczo - czy jest lepsze od biegania po posiłku? Rozwiewamy wątpliwości! 5 pytań do… trenera personalnego #2. Zapotrzebowanie kaloryczne w diecie biegacza i harmonogram posiłków. Bieganie potrzebuje energii, ale zawsze oddaje równowagę i wyższe wibracje

Bieganie na czczo - czy jest lepsze od biegania po posiłku? Rozwiewamy wątpliwości! 5 pytań do… trenera personalnego #2. Zapotrzebowanie kaloryczne w diecie biegacza i harmonogram posiłków. Bieganie potrzebuje energii, ale zawsze oddaje równowagę i wyższe wibracje

Wielu biegaczy wciąż zastanawia się, czy bieganie na czczo jest lepsze od biegania po posiłku. To temat, który budzi wiele kontrowersji. Czy rzeczywiście warto wstać wcześnie i wyruszyć na trening na pusty żołądek? W tym artykule rozwiejemy wątpliwości i przyjrzymy się plusom i minusom biegania rano na czczo.

Bieganie rano na czczo - jakie są plusy i minusy?

Plusy biegania rano na czczo:

 1. Wzrost spalania tłuszczu: Biegając na czczo, organizm ma ograniczoną ilość glikogenu, co zmusza go do spalania zgromadzonych tłuszczów jako źródła energii. To może przyczynić się do utraty wagi i poprawy wydolności.
 2. Poprawa zdrowia serca: Regularne bieganie na czczo może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenia poziomu cholesterolu i poprawy ogólnego zdrowia serca.
 3. Dobre dla kontroli glukozy: Bieganie na czczo może pomóc w regulowaniu poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą.

Przeciwwskazania do biegania rano na czczo:

 1. Problemy żołądkowe: Osoby z wrażliwym żołądkiem lub chorobami układu pokarmowego mogą doświadczać dolegliwości, takich jak zgaga, nudności i bóle brzucha podczas biegania na czczo.
 2. Niski poziom energii: Niektórzy ludzie mogą odczuwać brak energii i osłabienie podczas treningu na czczo, co może ograniczać osiągnięcie maksymalnej wydajności.
 3. Zwiększone ryzyko urazów: Bieganie na czczo może zwiększać ryzyko urazów, zwłaszcza jeśli organizm jest osłabiony i nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych.

Bieganie na czczo - efekty

Bieganie na czczo może przynieść wiele korzyści, ale należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i reaguje inaczej na określone metody treningowe. Ważne jest znalezienie takiego rozwiązania, które pasuje do indywidualnych potrzeb i celów.

Bieganie na czczo czy po jedzeniu?

Wiele zależy od preferencji i indywidualnej reakcji organizmu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bieganie na czczo jest lepsze od biegania po jedzeniu. Pewne badania sugerują, że bieganie na czczo może przynieść korzyści w zakresie spalania tłuszczu, podczas gdy inne badania wskazują, że spożywanie lekkiego posiłku przed treningiem może poprawić wydajność i komfort.

Najlepiej jest wypróbować oba podejścia i zobaczyć, które z nich pasuje do naszego organizmu i daje nam najlepsze rezultaty. Warto również skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać indywidualną poradę.

Posiłek przed treningiem

Posiłek przed treningiem odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu energii i siły potrzebnej do efektywnego treningu. Ważne jest, aby spożyć posiłek odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. W zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb organizmu, posiłek powinien być spożywany około 1-2 godziny przed treningiem, aby umożliwić organizmowi trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Idealnym posiłkiem przed treningiem jest lekkostrawne połączenie białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczy. Białka zapewniają odpowiednie budowanie i naprawę mięśni, węglowodany dostarczają energii, a zdrowe tłuszcze są długotrwałym źródłem energii. Przykładem takiego posiłku jest sałatka z grillowanym kurczakiem lub tuńczykiem, mieszanką warzyw i oliwą z oliwek. Ważne jest także pamiętanie o odpowiednim nawodnieniu przed treningiem, dlatego warto spożyć także odpowiednią ilość wody przed aktywnością fizyczną. Dbałość o odpowiednie odżywianie przed treningiem pozwoli nam czerpać większe korzyści z naszych treningów i osiągnąć lepsze wyniki. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy bieganie na czczo jest zdrowe?

Bieganie na czczo może być zdrowe i efektywne dla wielu osób, ale nie jest odpowiednie dla wszystkich. Warto pamiętać, że nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować podczas wysiłku fizycznego. Dlatego ważne jest, aby spersonalizować plan ćwiczeń i diety, uwzględniając indywidualne potrzeby organizmu.

Bieganie na czczo - ile minut powinien trwać taki trening?

Czas trwania treningu na czczo jest indywidualną kwestią i zależy od wielu czynników, takich jak poziom fitnessu, cel treningowy i zdrowie ogólne. Zaleca się rozpoczęcie od krótszych sesji treningowych, np. 15-30 minut, a następnie stopniowe zwiększanie czasu w miarę poprawy kondycji. Ważne jest również słuchanie swojego ciała i dostosowywanie intensywności treningu.

Każda osoba powinna dostosować czas treningu na czczo do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości, aby uniknąć nadmiernego stresu dla organizmu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca