Bieganie dla początkujących - jak zacząć i wytrwać w postanowieniu? Jak zacząć biegać? Wskazówki dla początkujących. Jak zacząć biegać od zera?

Bieganie dla początkujących - jak zacząć i wytrwać w postanowieniu? Jak zacząć biegać? Wskazówki dla początkujących. Jak zacząć biegać od zera?

Sprawdź jak zacząć biegać by się szybko nie zrazić

Bieganie dla początkujących - jak zacząć przygodę z bieganiem?

Bieganie jest jedną z najprostszych i najefektywniejszych form aktywności fizycznej. To doskonały sposób na poprawę ogólnej kondycji, zdrowia i samopoczucia. Jeśli jesteś początkującym biegaczem i chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z bieganiem lub powrócić do tego sportu po dłuższej przerwie, ten poradnik jest dla Ciebie.

Wybierz odpowiedni plan

Jednym z kluczowych elementów sukcesu dla początkujących biegaczy jest odpowiedni plan treningowy. Dobrze zorganizowany i stopniowo rozwijający się plan pomoże Ci uniknąć kontuzji i utraty motywacji. Przed rozpoczęciem treningu consult z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakieś wyjątkowe warunki medyczne.

Strój i buty do biegania dla początkujących

Strój i buty do biegania są niezwykle ważne, szczególnie dla początkujących. Odpowiedni strój i obuwie mogą zapewnić komfort i poprawić wyniki treningowe. Dobra jakość i odpowiedni rozmiar butów to podstawa. Niezależnie od tego, czy biegamy po asfalcie czy w terenie, nasze buty powinny zapewniać odpowiednią amortyzację, stabilność i przyczepność. Ważne jest, aby but był odpowiednio dopasowany do stopy, aby uniknąć otarć i odcisków. Dodatkowo, warto wybierać buty o wysokiej oddychalności, które zapewnią wentylację i utrzymanie odpowiedniego klimatu wewnątrz buta. W przypadku ubioru, najlepiej wybierać specjalistyczne tkaniny, które odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają odpowiednią termoregulację. Należy również pamiętać o warstwowym ubieraniu się, aby w razie potrzeby móc dostosować odzież do temperatury otoczenia. Warto przeznaczyć trochę czasu i pieniędzy na zakup odpowiedniego stroju i butów, ponieważ bezpieczeństwo i wygoda są kluczowe dla efektywnej i przyjemnej sesji biegowej. 

Bieganie dla początkujących - plan treningowy

Etap 1: Rozgrzewka

Rozpocznij każdy trening od 5 do 10 minut lekkiego marszu lub biegu. Rozgrzewka jest ważna, aby przygotować mięśnie i stawy na większe obciążenie.

Etap 2: Intermitten Bieganie

Na początek zaleca się interwalowe bieganie. Zaczynaj od 1 minuty biegu, a następnie przejdź na 1-2 minuty spaceru lub marszu. Powtarzaj ten cykl przez 20-30 minut. Stopniowo zwiększaj czas biegu i zmniejszaj czas spaceru, aż będziesz w stanie biegać przez cały trening bez przerw.

Etap 3: Przyrosty

W tym etapie dodajmy do treningu kilka przyrostów. Wybierz obszar o równym gruncie i na około 100 metrów zwiększaj stopniowo swoje tempo. Wróć do tempa biegu lub marszu na kolejne 100 metrów. Powtarzaj to 6-8 razy. Przyrosty są doskonałym sposobem na rozwinięcie szybkości i wytrzymałości.

Etap 4: Długie biegi

Co tydzień dodaj do swojego planu treningowego jeden długi bieg. Rozpocznij od 20-30 minut biegu i stopniowo zwiększaj czas o 5-10 minut co tydzień. Długie biegi pomagają wzmocnić wytrzymałość i przygotowują Cię do pokonywania większych dystansów.

Plan treningowy bieganie dla początkujących - jak korzystać z planu?

Ustal realistyczne cele

Na początek ważne jest, aby ustalić sobie realistyczne cele. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele na początku. Staraj się stopniowo zwiększać swoje umiejętności i dystanse. Motywacja jest kluczem do sukcesu.

Słuchaj swojego ciała

Podczas treningu ważne jest, aby słuchać swojego ciała. Jeśli odczuwasz ból, zmęczenie lub jakiekolwiek inne niepożądane objawy, zatrzymaj się i daj swojemu ciału czas na regenerację. Pamiętaj, że bieganie powinno być przyjemnością, a nie źródłem cierpienia.

Wprowadź różnorodność

Aby utrzymać motywację, wprowadź różnorodność do swojego planu treningowego. Nie biegaj w jednym miejscu lub w ten sam sposób za każdym razem. Wypróbuj różne trasy, biegaj na bieżni albo po prostu zmieniaj tempo biegu. To pomoże Ci uniknąć rutyny i utrzymać entuzjazm.

Jak zacząć biegać od zera?

Jeśli chcesz zacząć biegać od zera, ważne jest, aby zrobić to stopniowo i uważać na swoje ciało. Pamiętaj, że bieganie to wysiłek fizyczny, który może przysparzać bólu i kontuzji, jeśli zaczynasz od razu zbyt intensywnie. Pierwszym krokiem powinno być rozgrzewka, która pozwoli Ci rozluźnić mięśnie i przygotować je do wysiłku. Pamiętaj również o odpowiednim obuwiu, które zapewni odpowiednie wsparcie dla stóp i zapobiegnie urazom. Jeśli dopiero zaczynasz, zalecamy rozpoczęcie od krótkich dystansów, na przykład 1-2 km, i stopniowe zwiększanie odległości. Warto też ustalić sobie konkretny plan treningowy i trzymać się go, aby osiągać postępy i unikać przeciążenia. Nie zapominaj o regeneracji po treningu, na przykład poprzez rozciąganie i masaż mięśni. W miarę upływu czasu, będziesz mógł zwiększać swoje wyzwania i osiągać coraz większe cele w bieganiu. Pamiętaj, że regularność i determinacja są kluczowe. Powodzenia! 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bieganie na bieżni - plan treningowy dla początkujących

Bieganie na bieżni jest doskonałą alternatywą dla biegania na zewnątrz, szczególnie w przypadku złej pogody lub braku bezpiecznych tras. Oto plan treningowy dla początkujących biegaczy na bieżni:

 1. Rozgrzewka: Przejdź na bieżnię i rozpocznij bieg na niskim poziomie intensywności przez 5-10 minut.
 2. Intermitten Bieganie: Przejdź do średniego poziomu intensywności i biegnij przez 1-2 minuty, a następnie złóż na chwilę ramiona, sprowadź stopę na boczną krawędź bieżni i chwilowo weź oddech przez 30-60 sekund. Powtórz ten cykl przez 20-30 minut.
 3. Schłodzenie: Zakończ trening 5-10 minutami lżejszego biegu lub spaceru, aby stopniowo obniżyć intensywność.

Bieganie dla początkujących: Praktyczne porady i wskazówki

 • Pamiętaj o ubraniu i obuwiu odpowiednim do biegania. Wybierz dobrej jakości buty i lekkie, oddychające ubrania.
 • Pij dużo wody przed, w trakcie i po treningu. Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
 • Zadbaj o właściwą technikę biegu. Skonsultuj się z trenerem biegania lub obejrzyj poradniki na ten temat, aby poprawnie wykonywać ruchy.
 • Nie zapominaj o regeneracji. Daj swojemu ciału czas na odpoczynek i regenerację mięśni po treningu.
 • Biegaj regularnie, ale nie przesadzaj. Dwa do trzech treningów biegowych w tygodniu to wystarczające i bezpieczne tempo dla początkujących.

Bieganie dla początkujących może być fascynującą i satysfakcjonującą przygodą. Pamiętaj o cierpliwości, postępuj zgodnie z planem treningowym i ciesz się każdym krokiem naprzód. Powodzenia!

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca