bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Bieganie dla początkujących - jak zacząć i wytrwać w postanowieniu? Jak zacząć biegać? Wskazówki dla początkujących. Jak zacząć biegać od zera?

Blog healthcare

Bieganie dla początkujących - jak zacząć i wytrwać w postanowieniu? Jak zacząć biegać? Wskazówki dla początkujących. Jak zacząć biegać od zera?

Sprawdź jak zacząć biegać by się szybko nie zrazić

Spis treści

 1. Bieganie dla początkujących - jak zacząć przygodę z bieganiem?
 2. Strój i buty do biegania dla początkujących
 3. Bieganie dla początkujących - plan treningowy
 4. Plan treningowy bieganie dla początkujących - jak korzystać z planu?
 5. Jak zacząć biegać od zera?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Bieganie na bieżni - plan treningowy dla początkujących
 8. Bieganie dla początkujących: Praktyczne porady i wskazówki
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Bieganie dla początkujących - jak zacząć przygodę z bieganiem?

Bieganie jest jedną z najprostszych i najefektywniejszych form aktywności fizycznej. To doskonały sposób na poprawę ogólnej kondycji, zdrowia i samopoczucia. Jeśli jesteś początkującym biegaczem i chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z bieganiem lub powrócić do tego sportu po dłuższej przerwie, ten poradnik jest dla Ciebie.

Wybierz odpowiedni plan

Jednym z kluczowych elementów sukcesu dla początkujących biegaczy jest odpowiedni plan treningowy. Dobrze zorganizowany i stopniowo rozwijający się plan pomoże Ci uniknąć kontuzji i utraty motywacji. Przed rozpoczęciem treningu consult z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakieś wyjątkowe warunki medyczne.

Strój i buty do biegania dla początkujących

Strój i buty do biegania są niezwykle ważne, szczególnie dla początkujących. Odpowiedni strój i obuwie mogą zapewnić komfort i poprawić wyniki treningowe. Dobra jakość i odpowiedni rozmiar butów to podstawa. Niezależnie od tego, czy biegamy po asfalcie czy w terenie, nasze buty powinny zapewniać odpowiednią amortyzację, stabilność i przyczepność. Ważne jest, aby but był odpowiednio dopasowany do stopy, aby uniknąć otarć i odcisków. Dodatkowo, warto wybierać buty o wysokiej oddychalności, które zapewnią wentylację i utrzymanie odpowiedniego klimatu wewnątrz buta. W przypadku ubioru, najlepiej wybierać specjalistyczne tkaniny, które odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają odpowiednią termoregulację. Należy również pamiętać o warstwowym ubieraniu się, aby w razie potrzeby móc dostosować odzież do temperatury otoczenia. Warto przeznaczyć trochę czasu i pieniędzy na zakup odpowiedniego stroju i butów, ponieważ bezpieczeństwo i wygoda są kluczowe dla efektywnej i przyjemnej sesji biegowej. 

Bieganie dla początkujących - plan treningowy

Etap 1: Rozgrzewka

Rozpocznij każdy trening od 5 do 10 minut lekkiego marszu lub biegu. Rozgrzewka jest ważna, aby przygotować mięśnie i stawy na większe obciążenie.

Etap 2: Intermitten Bieganie

Na początek zaleca się interwalowe bieganie. Zaczynaj od 1 minuty biegu, a następnie przejdź na 1-2 minuty spaceru lub marszu. Powtarzaj ten cykl przez 20-30 minut. Stopniowo zwiększaj czas biegu i zmniejszaj czas spaceru, aż będziesz w stanie biegać przez cały trening bez przerw.

Etap 3: Przyrosty

W tym etapie dodajmy do treningu kilka przyrostów. Wybierz obszar o równym gruncie i na około 100 metrów zwiększaj stopniowo swoje tempo. Wróć do tempa biegu lub marszu na kolejne 100 metrów. Powtarzaj to 6-8 razy. Przyrosty są doskonałym sposobem na rozwinięcie szybkości i wytrzymałości.

Etap 4: Długie biegi

Co tydzień dodaj do swojego planu treningowego jeden długi bieg. Rozpocznij od 20-30 minut biegu i stopniowo zwiększaj czas o 5-10 minut co tydzień. Długie biegi pomagają wzmocnić wytrzymałość i przygotowują Cię do pokonywania większych dystansów.

Plan treningowy bieganie dla początkujących - jak korzystać z planu?

Ustal realistyczne cele

Na początek ważne jest, aby ustalić sobie realistyczne cele. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele na początku. Staraj się stopniowo zwiększać swoje umiejętności i dystanse. Motywacja jest kluczem do sukcesu.

Słuchaj swojego ciała

Podczas treningu ważne jest, aby słuchać swojego ciała. Jeśli odczuwasz ból, zmęczenie lub jakiekolwiek inne niepożądane objawy, zatrzymaj się i daj swojemu ciału czas na regenerację. Pamiętaj, że bieganie powinno być przyjemnością, a nie źródłem cierpienia.

Wprowadź różnorodność

Aby utrzymać motywację, wprowadź różnorodność do swojego planu treningowego. Nie biegaj w jednym miejscu lub w ten sam sposób za każdym razem. Wypróbuj różne trasy, biegaj na bieżni albo po prostu zmieniaj tempo biegu. To pomoże Ci uniknąć rutyny i utrzymać entuzjazm.

Jak zacząć biegać od zera?

Jeśli chcesz zacząć biegać od zera, ważne jest, aby zrobić to stopniowo i uważać na swoje ciało. Pamiętaj, że bieganie to wysiłek fizyczny, który może przysparzać bólu i kontuzji, jeśli zaczynasz od razu zbyt intensywnie. Pierwszym krokiem powinno być rozgrzewka, która pozwoli Ci rozluźnić mięśnie i przygotować je do wysiłku. Pamiętaj również o odpowiednim obuwiu, które zapewni odpowiednie wsparcie dla stóp i zapobiegnie urazom. Jeśli dopiero zaczynasz, zalecamy rozpoczęcie od krótkich dystansów, na przykład 1-2 km, i stopniowe zwiększanie odległości. Warto też ustalić sobie konkretny plan treningowy i trzymać się go, aby osiągać postępy i unikać przeciążenia. Nie zapominaj o regeneracji po treningu, na przykład poprzez rozciąganie i masaż mięśni. W miarę upływu czasu, będziesz mógł zwiększać swoje wyzwania i osiągać coraz większe cele w bieganiu. Pamiętaj, że regularność i determinacja są kluczowe. Powodzenia! 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bieganie na bieżni - plan treningowy dla początkujących

Bieganie na bieżni jest doskonałą alternatywą dla biegania na zewnątrz, szczególnie w przypadku złej pogody lub braku bezpiecznych tras. Oto plan treningowy dla początkujących biegaczy na bieżni:

 1. Rozgrzewka: Przejdź na bieżnię i rozpocznij bieg na niskim poziomie intensywności przez 5-10 minut.
 2. Intermitten Bieganie: Przejdź do średniego poziomu intensywności i biegnij przez 1-2 minuty, a następnie złóż na chwilę ramiona, sprowadź stopę na boczną krawędź bieżni i chwilowo weź oddech przez 30-60 sekund. Powtórz ten cykl przez 20-30 minut.
 3. Schłodzenie: Zakończ trening 5-10 minutami lżejszego biegu lub spaceru, aby stopniowo obniżyć intensywność.

Bieganie dla początkujących: Praktyczne porady i wskazówki

 • Pamiętaj o ubraniu i obuwiu odpowiednim do biegania. Wybierz dobrej jakości buty i lekkie, oddychające ubrania.
 • Pij dużo wody przed, w trakcie i po treningu. Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
 • Zadbaj o właściwą technikę biegu. Skonsultuj się z trenerem biegania lub obejrzyj poradniki na ten temat, aby poprawnie wykonywać ruchy.
 • Nie zapominaj o regeneracji. Daj swojemu ciału czas na odpoczynek i regenerację mięśni po treningu.
 • Biegaj regularnie, ale nie przesadzaj. Dwa do trzech treningów biegowych w tygodniu to wystarczające i bezpieczne tempo dla początkujących.

Bieganie dla początkujących może być fascynującą i satysfakcjonującą przygodą. Pamiętaj o cierpliwości, postępuj zgodnie z planem treningowym i ciesz się każdym krokiem naprzód. Powodzenia!

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz