Bieganie dla początkujących - jak zacząć i wytrwać w postanowieniu? Jak zacząć biegać od zera? Poradnik i wskazówki dla początkujących 

Bieganie dla początkujących - jak zacząć i wytrwać w postanowieniu? Jak zacząć biegać od zera? Poradnik i wskazówki dla początkujących 

Sprawdź jak zacząć biegać i dlaczego warto to robić.

Bieganie dla początkujących - jak zacząć przygodę z bieganiem?

Bieganie to aktywność fizyczna, która może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Jeśli jesteś początkującym, ważne jest, aby rozpocząć treningi stopniowo i dostosować intensywność do swojego poziomu zaawansowania.

Przed rozpoczęciem treningów należy zasięgnąć porady lekarza, zwłaszcza jeśli wcześniej nie był wykonywany żaden wysiłek fizyczny. Jeśli nie masz chorób serca lub problemów z układem oddechowym, bieganie może być dla Ciebie doskonałą formą aktywności fizycznej.

Zacznij od krótkiego biegu lub szybkiego marszu przez kilka minut, a następnie stopniowo zwiększaj czas trwania i intensywność treningu, aby uniknąć kontuzji.

Bieganie dla początkujących - plan treningowy

Zanim rozpoczniesz trening, ważne jest, aby wyznaczyć sobie cele, na przykład chcesz biegać określony dystans, poprawić czas swojego biegu, czy po prostu biegać dla zdrowia.

Plan treningowy powinien składać się z ćwiczeń ogólnorozwojowych, treningu mięśni i elastyczności, a także biegania. Zaleca się, aby trening trwał około 30-60 minut, 2-3 razy w tygodniu na początku, a następnie stopniowo zwiększał się do 4-5 razy w tygodniu.

Plan treningowy bieganie dla początkujących - jak korzystać z planu? Gotowy plan

Plan treningowy dla początkujących powinien uwzględniać różne rodzaje treningu, takie jak bieganie interwałowe, czy bieganie na dystansie, z krótkimi przerwami na chwilę odpoczynku. Ważne jest, aby plan dostosować do swojego poziomu zaawansowania.

Bieganie można łączyć z innymi formami aktywności fizycznej, na przykład z jazdą na rowerze, pływaniem lub siłownią.

Bieganie na bieżni - plan treningowy dla początkujących. Porady dla początkujących 

Bieganie na bieżni może być dobrym sposobem na rozpoczęcie treningu, zwłaszcza jeśli nie masz dostępu do terenu zróżnicowanego pod względem wysokości.

Podobnie jak w przypadku biegania na zewnątrz, plan treningowy powinien uwzględniać różne rodzaje treningów i stopniowe zwiększanie intensywności i czasu trwania treningu.

Bieganie dla początkujących: Praktyczne porady i wskazówki dla początkujących 

Oto kilka praktycznych wskazówek dla początkujących biegaczy:

 • Pamiętaj, aby zawsze rozgrzać się przed rozpoczęciem treningu, a po jego zakończeniu, wykonać odpowiednie ćwiczenia rozciągające.
 • Miej na sobie wygodne buty do biegania.
 • Pij odpowiednią ilość wody przed, w czasie i po treningu.
 • Planuj biegi na różnych trasach, aby uniknąć nudy i powtarzalności.
 • Używaj aplikacji na telefonie, aby śledzić swoje postępy i cele.
 • Nie zapominaj, że radzenie sobie z kontuzjami jest naturalną częścią biegania. Dlatego warto mieć pod ręką apteczkę.

Bieganie na czczo ? Sprawdź co sądzą o tym nasi specjaliści.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Buty do biegania dla początkujących

Buty do biegania są niezwykle ważne dla każdego początkującego biegacza. Wybierając odpowiednią parę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj podłoża, na którym będziemy biegać. Jeśli głównie biegamy po twardym asfalcie, powinniśmy zdecydować się na buty z dobrą amortyzacją. Jeśli preferujemy biegi w terenie, warto wybrać buty trailowe, które mają bardziej agresywną podeszwę i zapewniają lepszą przyczepność na nierównym podłożu. Innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj naszej stopy. Jeśli mamy płaską stopę, powinniśmy wybrać buty z mocniejszym podparciem pod łukiem stopy. Jeśli natomiast mamy wysoki łuk stopy, powinniśmy wybierać buty z bardziej elastyczną podeszwą. Ważnym aspektem jest również rozmiar buta. Powinien on być dobrze dopasowany do naszej stopy, nie może być ani za mały, ani za duży. Pamiętajmy, że buty do biegania dla początkujących powinny być wygodne, dobrze przylegać do stopy i chronić ją przed kontuzjami. 

Jak nie stracić motywacji do biegania?

Bieganie może być fantastycznym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Jednak często osoby z czasem tracą motywację do kontynuowania tego zdrowego nawyku. Istnieje kilka sposobów, jak uniknąć utraty motywacji i utrzymanie regularności w bieganiu. Po pierwsze, ważne jest określenie sobie celów. Mogą to być zarówno krótko-, jak i długoterminowe cele. W dobrym planie treningowym powinny znaleźć się konkretne daty i odległości, które należy osiągnąć. Kolejnym sposobem jest znalezienie towarzysza do biegania. Motywacja wzrasta, kiedy wykonuje się aktywność fizyczną razem z innymi osobami. Motywację można także utrzymać biegając w różnych miejscach. Dzięki temu można odkryć nowe trasy, widoki i motywy do biegania. Warto również doceniać każdy postęp, nawet ten najmniejszy. Motywacja rośnie, gdy widzimy efekty naszych wysiłków. Dlatego warto prowadzić dziennik treningowy i śledzić swoje postępy. Wnioskiem jest, że potrzebna jest stała determinacja i odpowiednie strategie, aby nie stracić motywacji do biegania. 

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jedno z podstawowych pojęć, które warto zrozumieć jako początkujący biegacz. Oznacza ono szybkość, z jaką poruszamy się w trakcie biegu. Jest wyrażane w minutach na kilometr lub kilometrach na godzinę. Dobre tempo biegu jest kluczowe dla efektywnego treningu i osiągania lepszych wyników. Jednak dla początkujących najważniejsze jest znalezienie swojego naturalnego tempa. Nie warto zaczynać od razu od mocnego tempa, które może prowadzić do nadwyrężenia mięśni i kontuzji. Początkujący biegacze powinni zacząć od spokojnego tempa, w którym są w stanie utrzymać rozmowę. Stopniowo można je zwiększać, ale zawsze w granicach własnych możliwości. Ważne jest również zwracanie uwagi na tempo w trakcie treningu. Bieganie zbyt szybko może prowadzić do wyczerpania, a zbyt wolne tempo może nie przynosić pożądanych rezultatów. Dlatego warto korzystać z zegarka lub aplikacji do monitorowania tempa. Pamiętajmy, że tempo biegu to indywidualna kwestia i każdy biegacz ma swoje własne optymalne tempo. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca