bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Badanie EEG (elektroencefalografia) - na czym polega i kiedy się je wykonuje? EEG – na czym polega badanie? Elektroencefalografia (EEG) – jak przebiega badanie? Badanie EEG – co wykrywa?

Blog healthcare

Badanie EEG (elektroencefalografia) - na czym polega i kiedy się je wykonuje? EEG – na czym polega badanie? Elektroencefalografia (EEG) – jak przebiega badanie? Badanie EEG – co wykrywa?

Czy słyszałeś kiedyś o badaniu EEG? Jest to jeden z najważniejszych sposób oceny pracy mózgu. Dzięki temu badaniu można zaobserwować aktywność mózgu w czasie rzeczywistym. Sprawdźmy, na czym polega badanie EEG, kiedy się je wykonuje, co jest wykrywane oraz jak się do niego przygotować.

Spis treści

 1. Badanie EEG - co to jest? Na czym polega badanie EEG?
 2. Kiedy wykonuje się badanie EEG?
 3. Badanie EEG - co wykrywa?
 4. Jak wygląda badanie EEG?
 5. Ile trwa badanie EEG?
 6. Badanie EEG - jak się przygotować?
 7. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 8. EEG głowy – jaka jest cena badania?
 9. Badanie EEG u dzieci
 10. Wskazania do wykonania EEG
 11. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Badanie EEG - co to jest? Na czym polega badanie EEG?

EEG (elektroencefalografia) to badanie, które polega na mierzeniu aktywności mózgu dzięki pomiarom fal mózgowych. W czasie badania na skórze głowy umieszczane są elektrody, które rejestrują bioelektryczną aktywność mózgu. Jest to nieinwazyjne badanie, które nie wymaga przedwcześnie zakończenia diety czy nałożenia ograniczeń na życie pacjenta.

Kiedy wykonuje się badanie EEG?

Badanie EEG jest wykonywane w celu wykrycia zaburzeń pracy mózgu spowodowanych np. padaczką czy chorobami neurologicznymi. Badanie pomaga również w diagnostyce chorób układu nerwowego, takich jak migrena czy stwardnienie rozsiane. EEG jest również stosowane w monitorowaniu mózgu w czasie operacji klinicznych.

Badanie EEG - co wykrywa?

Badanie EEG umożliwia wykrycie zaburzeń w pracy mózgu. W zależności od sygnałów otrzymywanych podczas badania, lekarz może zdiagnozować wiele schorzeń, między innymi:

 • padaczka,
 • migrena,
 • choroby neurologiczne,
 • stwardnienie rozsiane,
 • stany pourazowe

Jak wygląda badanie EEG?

Badanie EEG jest wykonywane w specjalnie przystosowanej sali. Pacjent siedzi w fotelu lub leży na łóżku, a na jego głowie umieszcza się elektrody. Elektrody są przytwierdzane do skóry poprzez specjalne płaty lub pasty, co nie jest bolesne ani nie wywołuje dyskomfortu. Badanie trwa zwykle około 20 - 40 minut, w zależności od celu i jakości sygnału.

Ile trwa badanie EEG?

Badanie EEG zwykle trwa około 20-40 minut, w zależności od celu badania. Czas trwania badania jest uzależniony między innymi od ilości odpoczynku przed badaniem, ogólnego samopoczucia pacjenta oraz właściwej aplikacji elektrod.

Badanie EEG - jak się przygotować?

Przygotowanie do badania EEG jest proste i nie wymaga specjalnych czynności. Wskazane jednak jest, aby unikać spożywania kofeiny oraz innych pobudzających substancji przynajmniej na 12 godzin przed planowanym badaniem. W dniu badania zaleca się noszenie wygodnych, luźnych ubrań, które nie będą ograniczać ruchów pacjenta. Dobrze jest wiesz, że przed badaniem należy umyć włosy, ale nie stosować balsamów, lakierów lub innych kosmetyków do włosów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

EEG głowy – jaka jest cena badania?

Cena badania EEG głowy może się różnić w zależności od wielu czynników. Pierwszym czynnikiem jest lokalizacja i renomowany ośrodek medyczny, w którym badanie jest przeprowadzane. W większych miastach ceny mogą być wyższe, podczas gdy w mniejszych miejscowościach mogą być tańsze. Kolejnym czynnikiem jest doświadczenie i kwalifikacje personelu medycznego, który przeprowadza badanie. Badanie EEG powinno być wykonane przez wykwalifikowanego technika, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności. Inne czynniki, które mogą wpływać na cenę badania, to również czas trwania badania oraz dodatkowe usługi, takie jak interpretacja wyników. Zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub placówką medyczną, aby uzyskać informacje na temat konkretnej ceny badania EEG głowy. Ważne jest również pamiętać, że badanie to może być częściowo lub całkowicie refundowane przez ubezpieczyciela zdrowotnego, w zależności od konkretnych warunków polisy. 

Badanie EEG u dzieci

Badanie EEG u dzieci jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która polega na rejestrowaniu aktywności elektrycznej mózgu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu ich układu nerwowego. Badanie EEG może dostarczyć informacji na temat napadów padaczkowych, które często występują u dzieci. Dodatkowo, może również pomóc w diagnozowaniu innych zaburzeń neurologicznych, takich jak nieepileptyczne napady drgawkowe. Zazwyczaj badanie EEG u dzieci przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że dziecko nie musi być hospitalizowane. Proces ten ma na celu minimalizację stresu i dyskomfortu związanego z badaniem. W trakcie badania EEG, elektrody są umieszczane na skórze głowy dziecka, które rejestrują aktywność elektryczną mózgu. Następnie, dane są analizowane przez specjalistów w celu postawienia diagnozy i proponowania odpowiedniego leczenia. Badanie EEG u dzieci jest niezwykle użyteczne i bezpieczne, dzięki czemu może być stosowane w celu monitorowania stanu zdrowia dziecka oraz reagowania na ewentualne zagrożenia lub zmiany. 

Wskazania do wykonania EEG

Elektroencefalografia (EEG) jest badaniem, które jest wykonywane w celu monitorowania aktywności elektrycznej mózgu. Wskazaniami do wykonania EEG mogą być różne problemy neurologiczne, takie jak drgawki, nawracające bóle głowy, utrata przytomności, zaburzenia snu, zaburzenia pamięci czy zmiany nastroju. Badanie może być również wykonywane w celu monitorowania leczenia epilepsji, oceny funkcjonowania mózgu u pacjentów z otępieniem czy diagnozowania nieprawidłowości w aktywności elektrycznej mózgu u noworodków. EEG jest nieinwazyjne i nieszkodliwe dla pacjenta. Polega na umieszczeniu elektrod na skórze głowy pacjenta, które rejestrują impulsy elektryczne w różnych obszarach mózgu. Badanie trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do kilku godzin i jest przeprowadzane w specjalistycznych ośrodkach medycznych. Wyniki EEG mogą dostarczyć ważnych informacji na temat działania mózgu, co umożliwia postawienie trafnej diagnozy i zaplanowanie odpowiedniego leczenia lub terapii. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz