Migrena: Silne, nawracające bóle głowy często towarzyszące nudnościom, światłowstrętowi i zaburzeniom widzenia. Ból głowy – przyczyny, rodzaje, objawy. Rodzaj bólu głowy

Migrena: Silne, nawracające bóle głowy często towarzyszące nudnościom, światłowstrętowi i zaburzeniom widzenia. Ból głowy – przyczyny, rodzaje, objawy. Rodzaj bólu głowy

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś silnego bólu głowy, który powtarza się regularnie? Jeśli tak, mogłeś mieć do czynienia z migreną. Migrena to choroba neurologiczna charakteryzująca się silnymi bólami głowy, które mogą towarzyszyć nudnościom, wymiotom, światłowstrętowi i zaburzeniom widzenia. W tym artykule dowiesz się, skąd bierze się migrena, jakie są jej objawy, oraz jakie są metody leczenia.

Skąd się bierze migrena i jakie są jej objawy?

Migrena jest spowodowana nieprawidłowym działaniem mózgu, które prowadzi do zakłóceń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Przyczyny migreny nie są w pełni poznane, ale istnieją czynniki, które mogą przyczynić się do jej wystąpienia.

Główne objawy migreny to:

 • Intensywny ból głowy - zwykle jednostronny, pulsujący i nasilający się przy codziennych czynnościach fizycznych.
 • Nudności i wymioty - często towarzyszące bólom głowy.
 • Światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki - osoby z migreną często odczuwają dyskomfort w obecności jasnego światła i głośnych dźwięków.
 • Zaburzenia widzenia - niektórzy mogą doświadczać migających świateł, rozmycia lub utraty ostrości wzroku.

Nietypowe objawy migreny

Migrena może również manifestować się nietypowymi objawami, które nie zawsze są związane z bólem głowy. Niektóre z tych objawów to:

 • Aurory migrenowej - występujące przed bólem głowy zaburzenia takie jak mrowienie, trudności z mówieniem, zawroty głowy.
 • Zaburzenia neurologiczne - takie jak drętwienie kończyn, trudności z koncentracją, problemy z koordynacją ruchową.

Migrena oczna - objawy

Migrena oczna, znana również jako migrena wzrokowa, jest szczególnym rodzajem migreny, który jest związany z objawami dotyczącymi wzroku. Objawy te mogą obejmować:

 • Utratę pola widzenia na jedno oko.
 • Migotanie błysków, widzenie falujących linii.
 • Zawroty głowy.
 • Trudności z mówieniem.
 • Mrowienie w okolicy twarzy i rąk.

Migrenowy ból głowy, a zwykły ból głowy - czym się różnią?

Migrenowy ból głowy różni się od zwykłego bólu głowy pod wieloma względami. Oto kilka cech, które mogą pomóc odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy:

 • Intensywność - migrena charakteryzuje się silnym, pulsującym bólem, który uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.
 • Czas trwania - migrena może trwać od kilku godzin do kilku dni, podczas gdy zwykły ból głowy zazwyczaj ustępuje po krótkim czasie lub po przyjęciu leków przeciwbólowych.
 • Pełzający ból - migrena często zaczyna się w jednym obszarze głowy, a następnie rozprzestrzenia się na inne części, podczas gdy zwykły ból głowy jest zazwyczaj skoncentrowany w jednym miejscu.

Przyczyny migreny

Przyczyny wystąpienia migreny nie są w pełni poznane, ale można wskazać niektóre czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do jej rozwoju. Czynniki te obejmują:

 • Genetykę - badania sugerują, że predyspozycje genetyczne mogą odgrywać rolę w wystąpieniu migreny.
 • Hormony - hormony żeńskie, takie jak estrogeny, mogą wpływać na wystąpienie migreny u niektórych kobiet.
 • Trigeminalny układ nerwowy - nieprawidłowości w układzie nerwowym odpowiedzialnym za odczuwanie bólu twarzy i głowy mogą przyczynić się do migreny.

Co na migrenę? Leczenie migreny

Leczenie migreny zależy od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia, które mogą pomóc w kontrolowaniu migreny. Oto kilka najczęściej stosowanych metod:

 • Leki przeciwbólowe - takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą pomóc złagodzić ból i inne objawy migreny.
 • Leki przeciwwymiotne - mogą być stosowane w celu złagodzenia nudności i wymiotów towarzyszących migrenie.
 • Triptany - leki te pomagają w zwężaniu rozszerzonych naczyń krwionośnych w mózgu, co redukuje objawy migreny.
 • Terapia nerwu trójdzielnego - może być stosowana w przypadkach ciężkich i nawracających migren.

Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia migreny, aby ustalić najlepszą metodę leczenia odpowiednią dla danej osoby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rodzaje bólu głowy – przyczyny i leczenie

Ból głowy jest bardzo powszechnym dolegliwością, która może mieć różne przyczyny. Wyróżnia się kilka rodzajów bólu głowy, zależnie od charakteru i nasilenia objawów. Jednym z najczęstszych rodzajów jest ból napięciowy, który może być spowodowany stresem, zmęczeniem czy niewłaściwym ułożeniem ciała. Drugim rodzajem jest migrena, która często towarzyszy osobom mającym skłonności genetyczne do tego schorzenia. Migrena charakteryzuje się pulsującym bólem, często jednostronnym, który może być nasilany przez inne czynniki, takie jak światło czy hałas. Innym rodzajem bólu głowy jest ból klasterowy, który występuje w formie ataków i jest bardzo intensywny. Leczenie bólu głowy może obejmować zarówno stosowanie leków przeciwbólowych, jak i zmianę stylu życia i unikanie czynników wywołujących ból. W przypadku migreny czasami konieczne jest stosowanie specjalnych leków przeciwmigrenowych. W każdym przypadku jednak zaleca się konsultację z lekarzem w celu ustalenia przyczyny bólu i odpowiedniego leczenia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca