Ashtanga Joga - odważ się na intensywną formę jogi! Sprawdź jak dbać o oddech i jak ważna jest moc oddechu 

Ashtanga Joga - odważ się na intensywną formę jogi! Sprawdź jak dbać o oddech i jak ważna jest moc oddechu 

Czy słyszałeś kiedyś o Ashtanga jogi? To jedna z najintensywniejszych form jogi, która składa się z szeregu specjalnych pozycji i sekwencji. Ta forma jogi oferuje nie tylko wyciszenie umysłu, ale także fizyczne wyzwania i możliwość poprawy ogólnej kondycji fizycznej. W tym artykule omówimy, czym tak naprawdę jest Ashtanga joga, na czym polega i jakie są jej najważniejsze zasady.

Ashtanga joga co to - na czym polega? Przede wszystki oddech 

Ashtanga joga jest jedną z bardziej wymagających form jogi, która składa się z szeregu specjalnych pozycji zwanych asanami, które łączą się w sekwencje. Praktyka jest oparta na stałym, powtarzalnym porządku sekwencji, co oznacza, że w każdej klasie uczniowie wykonują te same pozycje w tym samym porządku. Każda pozycja ma swoją nazwę i jej wykonanie ma określone zasady techniczne.

Podczas praktykowania Ashtanga jogi, zazwyczaj wykonywana jest seria pozycji, którą nazywamy Vinyasa. Seria ta jest połączeniem dynamicznych i statycznych asan i składa się z trzech podstawowych elementów: pozycji stojących, ugięć i pozycji końcowych. Każdej asanie towarzyszy oddech i specjalne sekwencje ruchów.

Ashtanga joga bez tajemnic - jakie są jej najważniejsze zasady? Moc oddechu

  1. Regularność praktyki
  2. Ashtanga joga wymaga systematyczności, a więc regularnego wykonywania serii asan i praktykowania jogi. Rekomendowane jest praktykowanie jogi co najmniej trzy razy w tygodniu.
  3. Konsystencja w praktyce
  4. Ważne jest, abyś pozostał konsystentny w swojej praktyce, a więc wybierał odpowiednią klasę, dostosowaną do Twojego poziomu. Wszyscy zaczynają od początku serii i stopniowo jej postępują.
  5. Oddychanie
  6. Podczas praktykowania Ashtanga jogi, oddech jest równie ważny, jak pozycje asan. Oddychaj równomiernie i głęboko, w tym samym tempie, co ruchy ciała.
  7. Medytacja
  8. Medytacja jest ważnym elementem jogi i pomaga w koncentracji i uspokojeniu umysłu.
  9. Asysta nauczyciela
  10. Osoby praktykujące Ashtanga jogę powinny korzystać z pomocy nauczyciela jogi, który może pomóc w uzyskaniu poprawnej techniki i prawidłowym wykonaniu pozycji.

Joga Ashtanga - czym się wyróżnia ta praktyka? Transformacja yogi

Ashtanga joga wyróżnia się nie tylko dynamiczną, intensywną formą, ale także stałym, powtarzalnym porządkiem sekwencji asan. Oprócz poprawy siły, zwinności i koordynacji, praktyka Ashtanga jogi ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pomaga w usprawnieniu pracy układu krążenia, oddechowego, a także układu trawiennego. Ashtanga joga ma także pozytywny wpływ na naszą psychikę i emocjonalne samopoczucie.

Ashtanga joga - sekwencje - rozkład i porządek praktyki krok po kroku

Sekwencje Ashtanga jogi składają się z określonych pozycji asan, ułożonych w specjalny sposób. Wszystkie sekwencje składają się z pozycji stojących, ugięć ciała, obrotów, odwróconych pozycji oraz pozycji końcowych, takich jak Salamba Sarvangasana (pozycja ramion podpartych na stojaku) i Padmasana (pozycja lotosu).

Oto rozkład sekwencji Ashtanga jogi:

  • Seria stojąca: składa się z dziesięciu pozycji asan. Wszystkie pozycje są wykonywane z oddechem Ujjayi.
  • Seria szczególna: składa się z pozycji ugięcia ciała i wykonywane jest z techniką oddechu Uddiyana Bandha i Mula Bandha.
  • Seria stojąca: to powtórzenie serii stojącej, ale tym razem z pozycjami odwróconymi.
  • Seria posiadaczy: joga ashtanga składa się z dwóch serii posiadaczy. W każdej z nich jest trzynaście pozycji.
  • Pozycje końcowe: to pozycje wykonywane w pozycji siedzącej lub leżącej, które zakończą twój trening.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Ashtanga joga - odkryj, czym tak naprawdę jest ta intensywna forma jogi

Ashtanga joga to rewolucyjna forma jogi, która ma pozytywny wpływ na cały organizm. Oprócz poprawy siły i zwinności, praktyka Ashtanga jogi ma również pozytywny wpływ na układ krążenia, układ oddechowy i układ trawienny. Ta intensywna forma jogi pozwala na wyciszenie umysłu i poprawę samopoczucia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

07Dni
03Godzin
01Minut
34Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca