Ashtanga Joga - odważ się na intensywną formę jogi! Sprawdź jak dbać o oddech i jak ważna jest moc oddechu 

Ashtanga Joga - odważ się na intensywną formę jogi! Sprawdź jak dbać o oddech i jak ważna jest moc oddechu 

Czy słyszałeś kiedyś o Ashtanga jogi? To jedna z najintensywniejszych form jogi, która składa się z szeregu specjalnych pozycji i sekwencji. Ta forma jogi oferuje nie tylko wyciszenie umysłu, ale także fizyczne wyzwania i możliwość poprawy ogólnej kondycji fizycznej. W tym artykule omówimy, czym tak naprawdę jest Ashtanga joga, na czym polega i jakie są jej najważniejsze zasady.

Ashtanga joga co to - na czym polega? Przede wszystki oddech 

Ashtanga joga jest jedną z bardziej wymagających form jogi, która składa się z szeregu specjalnych pozycji zwanych asanami, które łączą się w sekwencje. Praktyka jest oparta na stałym, powtarzalnym porządku sekwencji, co oznacza, że w każdej klasie uczniowie wykonują te same pozycje w tym samym porządku. Każda pozycja ma swoją nazwę i jej wykonanie ma określone zasady techniczne.

Podczas praktykowania Ashtanga jogi, zazwyczaj wykonywana jest seria pozycji, którą nazywamy Vinyasa. Seria ta jest połączeniem dynamicznych i statycznych asan i składa się z trzech podstawowych elementów: pozycji stojących, ugięć i pozycji końcowych. Każdej asanie towarzyszy oddech i specjalne sekwencje ruchów.

Ashtanga joga bez tajemnic - jakie są jej najważniejsze zasady? Moc oddechu

 1. Regularność praktyki
 2. Ashtanga joga wymaga systematyczności, a więc regularnego wykonywania serii asan i praktykowania jogi. Rekomendowane jest praktykowanie jogi co najmniej trzy razy w tygodniu.
 3. Konsystencja w praktyce
 4. Ważne jest, abyś pozostał konsystentny w swojej praktyce, a więc wybierał odpowiednią klasę, dostosowaną do Twojego poziomu. Wszyscy zaczynają od początku serii i stopniowo jej postępują.
 5. Oddychanie
 6. Podczas praktykowania Ashtanga jogi, oddech jest równie ważny, jak pozycje asan. Oddychaj równomiernie i głęboko, w tym samym tempie, co ruchy ciała.
 7. Medytacja
 8. Medytacja jest ważnym elementem jogi i pomaga w koncentracji i uspokojeniu umysłu.
 9. Asysta nauczyciela
 10. Osoby praktykujące Ashtanga jogę powinny korzystać z pomocy nauczyciela jogi, który może pomóc w uzyskaniu poprawnej techniki i prawidłowym wykonaniu pozycji.

Joga Ashtanga - czym się wyróżnia ta praktyka? Transformacja yogi

Ashtanga joga wyróżnia się nie tylko dynamiczną, intensywną formą, ale także stałym, powtarzalnym porządkiem sekwencji asan. Oprócz poprawy siły, zwinności i koordynacji, praktyka Ashtanga jogi ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pomaga w usprawnieniu pracy układu krążenia, oddechowego, a także układu trawiennego. Ashtanga joga ma także pozytywny wpływ na naszą psychikę i emocjonalne samopoczucie.

Ashtanga joga - sekwencje - rozkład i porządek praktyki krok po kroku

Sekwencje Ashtanga jogi składają się z określonych pozycji asan, ułożonych w specjalny sposób. Wszystkie sekwencje składają się z pozycji stojących, ugięć ciała, obrotów, odwróconych pozycji oraz pozycji końcowych, takich jak Salamba Sarvangasana (pozycja ramion podpartych na stojaku) i Padmasana (pozycja lotosu).

Oto rozkład sekwencji Ashtanga jogi:

 • Seria stojąca: składa się z dziesięciu pozycji asan. Wszystkie pozycje są wykonywane z oddechem Ujjayi.
 • Seria szczególna: składa się z pozycji ugięcia ciała i wykonywane jest z techniką oddechu Uddiyana Bandha i Mula Bandha.
 • Seria stojąca: to powtórzenie serii stojącej, ale tym razem z pozycjami odwróconymi.
 • Seria posiadaczy: joga ashtanga składa się z dwóch serii posiadaczy. W każdej z nich jest trzynaście pozycji.
 • Pozycje końcowe: to pozycje wykonywane w pozycji siedzącej lub leżącej, które zakończą twój trening.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ashtanga joga - odkryj, czym tak naprawdę jest ta intensywna forma jogi

Ashtanga joga to rewolucyjna forma jogi, która ma pozytywny wpływ na cały organizm. Oprócz poprawy siły i zwinności, praktyka Ashtanga jogi ma również pozytywny wpływ na układ krążenia, układ oddechowy i układ trawienny. Ta intensywna forma jogi pozwala na wyciszenie umysłu i poprawę samopoczucia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca