bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji. Jak wygląda anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny? Anoreksja bulimiczna objawy i leczenie

Blog healthcare

Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji. Jak wygląda anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny? Anoreksja bulimiczna objawy i leczenie

Anoreksja, zwana również anoreksją psychiczną, to poważne zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się obsesyjnym lękiem przed przybieraniem na wadze i chronicznym ograniczaniem spożycia pokarmów. Osoby cierpiące na anoreksję mają zaburzone postrzeganie swojego ciała i często starają się kontrolować wagę i kształt poprzez niezdrowe praktyki żywieniowe.

Spis treści

 1. Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) – objawy, przyczyny i leczenie
 2. Anoreksja bulimiczna - objawy - test: Czy da się zdiagnozować anoreksję za pomocą testu? Objawy anoreksji – na co zwrócić uwagę?
 3. Anoreksja - objawy psychiczne. Przyczyny anoreksji
 4. Anoreksja - objawy fizyczne. Rozpoznanie anoreksji
 5. Anoreksja u mężczyzn - objawy. Czy anoreksja u mężczyzn się różni, leczenie anoreksji.
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Jak wyjść z anoreksji? Jakie są niepokojące objawy?
 8. Zachowania żywieniowe a zaburzenia odżywiania
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Leczenie anoreksji - terapia

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) – objawy, przyczyny i leczenie

Rozpoznanie anoreksji może być trudne, ponieważ objawy mogą być różnorodne i zróżnicowane. Jednakże istnieją pewne znaki i symptomy, na które należy zwrócić uwagę. Oto niektóre z najczęstszych objawów anoreksji:

 1. Nagła i znacząca utrata masy ciała: Osoby z anoreksją często mają wyraźną utratę masy ciała, często przekraczającą 15% swojej normy.

 2. Obsesja na punkcie wyglądu i wagi: Osoby z anoreksją często mają obsesję na punkcie swojego wyglądu i wagi. Mogą być niezadowolone ze swojego ciała, nawet jeśli są bardzo szczupłe.

 3. Ograniczanie spożycia pokarmów: Osoby z anoreksją często drastycznie ograniczają ilość spożywanego jedzenia. Mogą wybierać tylko żywność o niskiej kaloryczności lub rezygnować z pokarmów szczególnie bogatych w tłuszcze lub węglowodany.

 4. Niezdrowe nawyki żywieniowe: Osoby z anoreksją mogą unikać spożywania pokarmów w towarzystwie, jedzenia w restauracjach lub publicznie, jak również wymyślać wymówki dla uniknięcia posiłków.

 5. Zaburzenia postrzegania ciała: Osoby z anoreksją często mają zaburzone postrzeganie swojego ciała. Mogą uważać się za grube, mimo że są niezwykle szczupłe.

 6. Zwiększona aktywność fizyczna: Osoby z anoreksją mogą nadmiernie angażować się w ćwiczenia fizyczne jako sposób na spalenie kalorii i kontrolę wagi.

 7. Zmiany m.in. w nawykach snu, nastroju czy relacjach interpersonalnych.

Anoreksja bulimiczna - objawy - test: Czy da się zdiagnozować anoreksję za pomocą testu? Objawy anoreksji – na co zwrócić uwagę?

Nie ma jednego prostego testu, który mógłby jednoznacznie zdiagnozować anoreksję. Jednak istnieją kwestionariusze, które mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych objawów i problemów związanych z zaburzeniami odżywiania.

Jeśli masz podejrzenie, że ty lub ktoś bliski może cierpieć na anoreksję, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i przeprowadzi ocenę objawów, aby zdiagnozować anoreksję i zalecić odpowiednie leczenie.

Anoreksja - objawy psychiczne. Przyczyny anoreksji

Anoreksja nie dotyka tylko ciała, ale także psychiki. Osoby z anoreksją mogą doświadczać różnych objawów psychicznych, takich jak:

 • Niska samoocena: Osoby z anoreksją często mają niską samoocenę i negatywne myśli o sobie. Często czują się nieatrakcyjne i niewartościowe.

 • Perfekcjonizm: Osoby z anoreksją często dążą do perfekcji, zarówno w odniesieniu do ciała, jak i innych aspektów swojego życia.

 • Depresja: Anoreksja może być często towarzyszyć depresja. Osoby z anoreksją mogą być smutne, tracić zainteresowanie swoimi dotychczasowymi zainteresowaniami i odczuwać ogólne przygnębienie.

 • Lęk i niepokój: Osoby z anoreksją często doświadczają lęku i niepokoju, zwłaszcza związanych z jedzeniem i kontrolą wagi.

 • Trudności emocjonalne: Anoreksja może wpływać na zdolność do radzenia sobie ze stresem i wywoływać trudności w regulowaniu emocji.

Anoreksja - objawy fizyczne. Rozpoznanie anoreksji

Anoreksja ma również szereg konkretnych objawów fizycznych. Oto niektóre z nich:

 • Nadmierna utrata masy ciała: Osoby z anoreksją często wyglądają na bardzo szczupłe, a utrata masy ciała jest wyraźnie widoczna.
 • Zimne kończyny: Osoby z anoreksją mogą często odczuwać zimno w dłoniach i nogach ze względu na niski poziom tkanki tłuszczowej.
 • Wyłysienia: Anoreksja może prowadzić do stopniowego wypadania włosów i utraty kondycji skóry.
 • Osłabienie mięśni: Osoby z anoreksją mogą odczuwać osłabienie mięśni, które wynika z niedoboru składników odżywczych.
 • Zaburzenia miesiączkowania: U kobiet z anoreksją może wystąpić brak miesiączki lub nieregularne cykle menstruacyjne.

Anoreksja u mężczyzn - objawy. Czy anoreksja u mężczyzn się różni, leczenie anoreksji.

Anoreksja nie jest jedynie przypisana do kobiet. Coraz więcej mężczyzn cierpi również na to zaburzenie. Anoreksja u mężczyzn może mieć podobne objawy jak u kobiet, jednak niektóre różnice mogą występować. Oto kilka aspektów, które można zauważyć przy anoreksji u mężczyzn:

 • Niski wskaźnik masy ciała (BMI): U mężczyzn anoreksja może prowadzić do jeszcze niższego wskaźnika masy ciała niż u kobiet o podobnym wieku.

 • Zakłócone postrzeganie ciała: Zarówno kobiety, jak i mężczyźni z anoreksją mogą mieć nieprawidłowe postrzeganie swojego ciała, ale u mężczyzn to często skupia się na niskiej masie mięśniowej.

 • Skrępowanie związane z odżywianiem: Mężczyźni z anoreksją mogą doświadczać wstydu czy skrępowania związanych z jedzeniem i kontrolą wagi.

Jeśli masz podejrzenie, że ty lub ktoś bliski cierpi na anoreksję, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego. Tylko odpowiednia diagnoza i leczenie mogą pomóc w odzyskaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wyjść z anoreksji? Jakie są niepokojące objawy?

Anoreksja jest poważnym zaburzeniem odżywiania, które wymaga profesjonalnej pomocy i wsparcia. Wyjście z anoreksji może być trudne, ale możliwe. Pierwszym krokiem jest uznanie, że istnieje problem i chęć podjęcia działań. Terapia indywidualna, terapia rodzinna i wsparcie psychologiczne są kluczowe w procesie wyjścia z anoreksji. Terapeuci i dietetycy mogą pomóc w ustaleniu zdrowej diety i wprowadzeniu stopniowego zwiększania ilości spożywanego jedzenia. Ważne jest również rozwiązanie problemów emocjonalnych, które mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania. Niepokojącymi objawami anoreksji są m.in. drastyczna utrata wagi, obsesyjne liczenie kalorii, ekstremalne unikanie jedzenia, nadmierna aktywność fizyczna, izolowanie się społecznie i problemy z koncentracją. Jeśli zauważysz te objawy u siebie lub u kogoś bliskiego, ważne jest, aby jak najszybciej zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Anoreksja jest chorobą, która może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia, dlatego ważne jest podjęcie działań jak najszybciej. 

Zachowania żywieniowe a zaburzenia odżywiania

Zachowania żywieniowe mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Świadome i zrównoważone odżywianie jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu energii i składników odżywczych. Niestety, niektórzy ludzie mogą wykształcić zaburzenia odżywiania, które prowadzą do niezdrowych zachowań żywieniowych. Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia, często wynikają z niskiej samooceny, presji społecznej lub traumy emocjonalnej. Osoby z tymi zaburzeniami często mają obsesję na punkcie wagi i wyglądu ciała, co może prowadzić do ekstremalnych restrykcji żywieniowych lub nadmiernego spożycia i wymiotów. Zaburzenia odżywiania mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, takie jak niedobory składników odżywczych, osłabienie mięśni, problemy hormonalne i problemy z układem trawiennym. Dlatego tak ważne jest zdrowe podejście do żywienia i dbanie o równowagę żywieniową, unikając ekstremalnych zachowań żywieniowych. 

Leczenie anoreksji - terapia

Leczenie anoreksji jest procesem skomplikowanym i trudnym, ale terapia może być niezwykle skuteczna w powrocie do zdrowia. Podstawą leczenia anoreksji jest terapia poznawczo-behawioralna, której celem jest zmiana myślenia i zachowań związanych z jedzeniem. Terapeuta pomaga pacjentowi identyfikować i rozwiązywać negatywne myśli i przekonania związane z jedzeniem oraz pomaga w nawiązywaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Ważnym elementem terapii jest także wsparcie emocjonalne pacjenta, które pomaga w radzeniu sobie ze stresem i emocjonalnymi trudnościami. Często terapię uzupełnia leczenie farmakologiczne, które ma na celu złagodzenie objawów depresji lub lęków, które mogą towarzyszyć anoreksji. Kluczowym czynnikiem powodzenia terapii jest zaangażowanie pacjenta oraz wsparcie rodziny i bliskich, którzy mogą wspomagać i monitorować postępy pacjenta. Długotrwałe leczenie i regularne kontrole są niezbędne w celu utrzymania zdrowia i zapobiegania nawrotom choroby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz