Ablacja serca - na czym polega i ile trwa zabieg? Życie po ablacji – co się zmienia i jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu. Ablacja podłoża arytmii 

Ablacja serca - na czym polega i ile trwa zabieg? Życie po ablacji – co się zmienia i jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu. Ablacja podłoża arytmii 

Ablacja serca to specjalistyczny zabieg, który może być stosowany w leczeniu różnych zaburzeń rytmu serca. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, ale nie masz dużej wiedzy medycznej, ten artykuł jest dla ciebie. Dowiedz się, czym jest ablacja serca, dlaczego się ją wykonuje, jak przebiega i czego można się po niej spodziewać.

Na czym polega ablacja serca?

Ablacja serca to procedura, która polega na niszczeniu lub izolowaniu małych obszarów tkanki w sercu, które są odpowiedzialne za nieprawidłowe impulsy elektryczne. W trakcie zabiegu, lekarz kardiolog wprowadza cienką sondę elektrofizjologiczną do żyły lub tętnicy i przeprowadza ją do serca. Następnie, za pomocą specjalnego narzędzia, jakim jest kateter ablacyjny, niszczy bądź izoluje obszary tkanki serca, które powodują zaburzenia rytmu serca. Działanie to ma na celu przywrócenie równowagi w pracy serca.

Dlaczego wykonuje się ablację serca?

Ablacja serca jest stosowana w przypadku osób cierpiących na różne rodzaje zaburzeń rytmu serca, w tym częstoskurcz komorowy, migotanie przedsionków czy nadkomorowe zaburzenia rytmu. Osoby, które odczuwają objawy takie jak zawroty głowy, duszność, utrata przytomności lub niestabilne tętno, mogą być kandydatami do przeprowadzenia ablacji serca. Zabieg może pomóc w kontrolowaniu objawów i zapobieganiu potencjalnie poważnym powikłaniom zdrowotnym.

Co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem?

Przed przystąpieniem do zabiegu ablacji serca istnieje kilka rzeczy, które warto wiedzieć. Po pierwsze, rozważ wizytę u lekarza kardiologa, który przeprowadzi wywiad medyczny i zleci odpowiednie badania. Będzie on oceniał twoje ryzyko i decydował, czy ablację serca można przeprowadzić u ciebie. Przed zabiegiem konieczne jest również poddanie się badaniom, takim jak elektrokardiogram, test wysiłkowy lub echokardiogram, aby określić dokładnie rodzaj zaburzenia rytmu serca.

W przypadku planowanej ablacji serca, ważne jest, abyś poinformował lekarza o wszystkich zażywanych lekach, suplementach diety i alergiach. Przez określony czas przed zabiegiem, może być konieczne zaprzestanie stosowania niektórych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe. Lekarz także poinstruuje cię odnośnie przygotowań do operacji, takich jak ograniczenie jedzenia i picia przez określony czas przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu ablacji serca

Sam zabieg ablacji serca przeprowadzany jest w specjalnym laboratorium elektrofizjologii, zwykle podczas niewielkiego znieczulenia miejscowego. Procedura trwa zwykle od 2 do 4 godzin, ale czas może się również różnić w zależności od rodzaju zaburzenia rytmu serca i stopnia trudności.

W trakcie zabiegu, będziesz leżał na stole operacyjnym, a lekarz wprowadzi cienki kateter przez naczynie krwionośne w okolicy pachy, ingwinalnej lub szyi. Pod kontrolą aparatu radiologicznego, który tworzy obraz serca i układu naczyniowego, kateter zostanie przeprowadzony przez naczynia krwionośne do serca. W odpowiednich miejscach, kateter zostanie użyty do niszczenia bądź izolowania małych obszarów tkanki serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czego można oczekiwać po ablacji serca?

Po zakończeniu zabiegu ablacji serca, będziesz pod opieką personelu medycznego przez kilka godzin. W tym czasie monitorowany będzie twój stan zdrowia, tętno i ciśnienie krwi. Może wystąpić lekkie skurcze bólowe w okolicy miejsca, przez który włożony został kateter, ale zazwyczaj nie są one silne i ustępują samoistnie. Należy zauważyć, że każdy pacjent może mieć różne doświadczenia po ablacj i czas powrotu do codziennej aktywności może się różnić.

Wielu pacjentów doświadcza poprawy swojego stanu zdrowia po ablacjach serca, takiej jak zmniejszenie objawów, mniej częste epizody nieregularnego rytmu serca i większa stabilność tętna. Jednak w niektórych przypadkach, zabieg może wymagać powtórzenia lub zastosowania innych terapii w celu osiągnięcia optymalnych wyników.

Kluczowe punkty do zapamiętania o ablacji serca

 • Ablacja serca to procedura, w której niszczy się lub izoluje małe obszary tkanki serca odpowiedzialne za nieprawidłowy rytm serca.
 • Zabieg ten jest stosowany w celu leczenia różnego rodzaju zaburzeń rytmu serca.
 • Przed ablacją serca, pacjent powinien poddać się odpowiednim badaniom i skonsultować z lekarzem kardiologiem.
 • Procedura ablacji serca odbywa się w specjalnym laboratorium elektrofizjologii pod kontrolą aparatu radiologicznego.
 • Po zabiegu pacjent jest monitorowany przez kilka godzin, a ostateczne wyniki mogą różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca