Co się dzieje, gdy tracisz przytomność? Przyczyny, objawy i co robić w przypadku utraty przytomności. Utrata przytomności – jak reagować i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu? 

Co się dzieje, gdy tracisz przytomność? Przyczyny, objawy i co robić w przypadku utraty przytomności. Utrata przytomności – jak reagować i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu? 

Czy zastanawiałeś się, co się dzieje w momencie, gdy tracisz przytomność? To niezwykle niepokojący stan, który może wywołać stres i lęk. W poniższym artykule dowiesz się, dlaczego może dojść do utraty przytomności, jakie są objawy tego stanu oraz jak postępować w przypadku zasłabnięcia.

Przyczyny utraty przytomności - Jakie czynniki mogą prowadzić do utraty świadomości?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do utraty przytomności. Wśród nich można wyróżnić:

Chwilowa utrata przytomności - Jakie sytuacje mogą powodować krótkotrwałą utratę świadomości?

Krótkotrwała utrata przytomności może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak:

 • Nagłe spadki ciśnienia krwi, np. w wyniku nagłego wstawania z pozycji leżącej
 • Nagłe emocjonalne reakcje, np. strach, stres
 • Przesilenie cieplne lub odwodnienie
 • Skutek stosowania niektórych leków, np. przeciwhistaminowych
 • Reakcje alergiczne, w tym układowe wstrząsy anafilaktyczne
 • Wysoka temperatura otoczenia

Nagła utrata przytomności - Czy to poważny problem i jak reagować w takiej sytuacji?

Nagła utrata przytomności może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym i wymaga natychmiastowej reakcji. Może być spowodowana takimi przyczynami jak:

 • Niewydolność serca lub zawał serca
 • Udar mózgu
 • Niedotlenienie mózgu
 • Nagły spadek poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą
 • Nagłe zaburzenia rytmu serca, np. migotanie przedsionków
 • Zasłabnięcie związane z nagłym brakiem krwi w mózgu, np. w wyniku krwotoku

Jeśli obserwujesz czyjąś nagłą utratę przytomności, niezwłocznie wezwij pomoc medyczną.

Utrata przytomności z otwartymi oczami - Co może się kryć za tym zjawiskiem?

Czasami zdarza się, że osoba straci przytomność, ale nadal ma otwarte oczy. To zjawisko nazywane jest utratą przytomności z otwartymi oczami i może być spowodowane tzw. automatyzmem ruchowym. Osoba w tym stanie może wykonywać proste czynności, jak chodzenie czy jedzenie, ale jest pozbawiona świadomości. Ta sytuacja jest niezwykle rzadka i wiąże się z pewnymi zaburzeniami neurologicznymi.

Objawy utraty przytomności - Jak rozpoznać, że osoba straciła przytomność?

Rozpoznanie utraty przytomności może być stosunkowo proste, gdy osoba nie reaguje na otoczenie, nie odpowiada na bodźce i nie jest w stanie utrzymać postawy ciała. Inne objawy, które mogą towarzyszyć utracie przytomności, to:

 • Bladość lub sinica skóry
 • Osłabienie lub brak tętna
 • Spowolnienie lub brak oddechu
 • Zaburzenie źrenic
 • Upośledzone lub brak reakcji na bodźce, np. ból lub dotyk

W przypadku utraty przytomności osoby z zahamowanym oddechem lub bez tętna, należy bezzwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową oraz wezwać pomoc medyczną.

Utrata przytomności - Pierwsza pomoc i jak postępować w przypadku zasłabnięcia

Jeśli ktoś stracił przytomność, pamiętaj o poniższych krokach pierwszej pomocy:

 1. Bezpieczeństwo: Upewnij się, że zarówno ty, jak i osoba z utratą przytomności jesteście w bezpiecznym miejscu, a otoczenie nie stwarza dodatkowego ryzyka.
 2. Przywołanie pomocy: Wezwij pomoc medyczną pod numerem alarmowym odpowiednim dla twojego regionu. Pamiętaj, że czas ma tu ogromne znaczenie.
 3. Utrzymanie drożności dróg oddechowych: Sprawdź, czy u osoby występuje swobodne oddychanie. Jeśli nie, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
 4. Kontrola parametrów życiowych: Oceń tętno i oddech osoby, jeśli potrafisz. Zapisz te informacje i przekaż je ratownikom medycznym, gdy przybędą.
 5. Stabilizacja: Jeśli to możliwe, umieść osobę w pozycji bocznej bezpiecznej, aby zapobiec zadławieniu przez wymioczki.

Nie próbuj samodzielnie podnosić osoby z utratą przytomności, gdyż może to prowadzić do dalszych obrażeń.

Utrata przytomności a omdlenie - Różnice i podobieństwa między tymi stanami

Omdlenie jest stanem krótkotrwałej utraty przytomności, zazwyczaj spowodowanym nagłym spadkiem ciśnienia krwi. Jest to reakcja organizmu na różne czynniki, takie jak stres, nagłe emocje, ból czy stanie w jednym miejscu przez długi czas. Istnieją pewne różnice między utratą przytomności a omdleniem, np. w przypadku omdlenia osoba szybko odzyskuje świadomość, podczas gdy utrata przytomności może być dłuższa i wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Długotrwała utrata przytomności - Co może być przyczyną i jakie są skutki takiego stanu?

Długotrwała utrata przytomności jest stanem niebezpiecznym, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy mózgu, udar, niewydolność serca, czy też zatrucia. Przy braku natychmiastowej pomocy medycznej, długotrwała utrata przytomności może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu i innych poważnych powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest, aby jak najszybciej uzyskać pomoc medyczną w przypadku osoby z tą postacią utraty przytomności.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca