bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zrozumienie zespołu Turnera: Diagnoza, objawy i wsparcie dla dziewcząt i kobiet. Rozpoznanie zespołu u pacjentki 

Blog healthcare

Zrozumienie zespołu Turnera: Diagnoza, objawy i wsparcie dla dziewcząt i kobiet. Rozpoznanie zespołu u pacjentki 

Zespół Turnera to rzadka choroba genetyczna, która dotyka tylko dziewcząt i kobiet. Może wpłynąć na wiele aspektów zdrowia, w tym na wygląd fizyczny, rozwój intelektualny i płodność. Zrozumienie objawów i sposobów diagnozowania zespołu Turnera może pomóc w zminimalizowaniu wpływu choroby na życie.

Spis treści

 1. Zespół Turnera - co to za choroba?
 2. Zespół Turnera - kariotyp. Kto choruje na tą genetyczną chorobę?
 3. Zespół Turnera - wygląd
 4. Objawy ze strony narządów wewnętrznych
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Zespół Turnera - długość życia
 7. Charakterystyka zespołu
 8. Podsumowanie
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Zespół Turnera - co to za choroba?

Zespół Turnera jest genetyczną chorobą, która wynika z braku części lub całkowitej nieobecności jednej z dwóch chromosomów X u dziewczyn. To, jak wpływa na dziewczyny i kobiety, zależy od tego, które części chromosomu X są brakujące. W niektórych przypadkach, kobiety mogą mieć częściowe braki chromosomów X, co oznacza, że mała część chromosomu X jest obecna, ale nie w pełni.

Zespół Turnera - kariotyp. Kto choruje na tą genetyczną chorobę?

Zespół Turnera dotyczy dziewcząt i kobiet, a nie jest dziedziczony z innych członków rodziny. Zazwyczaj, pojawia się jako wynik nowych mutacji, które pojawiają się z losowych zdarzeń podczas podziałów komórkowych w ciele dziecka. Zespół Turnera występuje u około jednej na 2000 dziewczyn urodzonych żywo.

Diagnoza zespołu Turnera często jest stawiana przed urodzeniem dziecka, gdy badania prenatalne wykazują, że dziecko ma zaburzenia chromosomów. W innych przypadkach, diagnoza może zostać postawiona w wieku dziecięcym lub u pacjentek dorosłych, na podstawie objawów choroby.

Zespół Turnera - wygląd

Dziewczyny z zespołem Turnera mogą mieć specyficzny wygląd fizyczny, z powodu niedoboru hormonu wzrostu. Często są niższe od swoich rówieśniczek i mają słabą koordynację ruchową. Mogą również mieć specyficzną sylwetkę, w postaci szerszych ramion i krótszych kończyn. Inne cechy fizyczne mogą obejmować opóźniony rozwój płciowy i niską wagę urodzeniową.

Objawy ze strony narządów wewnętrznych

Zespół Turnera może wpłynąć na wiele różnych narządów wewnętrznych, często w wyniku zaburzeń hormonalnych. Niektóre z najczęstszych objawów to: nieprawidłowości w budowie nerek i serca, problemy z tarczycą, cukrzyca i nieprawidłowości w układzie krążenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zespół Turnera - długość życia

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak zespół Turnera wpływa na długość życia pacjentki. Pacjenci z zespołem Turnera mają zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak choroby sercowe, cukrzyca i niektóre rodzaje nowotworów. Jednak wiele kobiet z zespołem Turnera prowadzi zdrowe i szczęśliwe życie, korzystając z odpowiedniego wsparcia.

Charakterystyka zespołu

Turnera Zespół Turnera, znany również jako zespół Turnera, to choroba neurodegeneracyjna, która wpływa na układ nerwowy. Główne objawy to drżenie kończyn, sztywność mięśni, problemy z równowagą i koordynacją ruchową. Choroba zazwyczaj rozwija się stopniowo, począwszy od drżenia rąk podczas wykonywania precyzyjnych czynności, takich jak pisanie. Stopniowo objawy pogarszają się, prowadząc do trudności w chodzeniu i utrzymaniu równowagi. Inne objawy mogą obejmować trudności z mówieniem i przełykaniem, problemy z funkcją intelektualną i pogorszenie pamięci. Zespół Turnera jest chorobą postępującą, która z biegiem czasu prowadzi do znacznego ograniczenia zdolności pacjenta do samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Leczenie jest ukierunkowane na łagodzenie objawów i poprawę jakości życia pacjenta. Chociaż zespół Turnera nie ma leczenia, istnieją różne terapie i środki zaradcze, które mogą pomóc w zwalczaniu objawów i spowolnieniu postępu choroby. Wsparcie emocjonalne i fizyczne ze strony rodziny i opiekunów także odgrywa ważną rolę w zarządzaniu chorobą. 

Podsumowanie

Zespół Turnera jest rzadką, ale złożoną chorobą genetyczną, która może mieć wpływ na wiele aspektów zdrowia dziewczyn i kobiet. Zrozumienie objawów i sposobów diagnozowania choroby może pomóc w poprawie jakości życia pacjentek i zapewnieniu odpowiedniego wsparcia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz