Zioła na menopauzę - jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami przekwitania? Na uderzenia gorąca i wahania nastroju. Łagodzenie objawów menopauzy. Domowe sposoby 

Zioła na menopauzę - jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami przekwitania? Na uderzenia gorąca i wahania nastroju. Łagodzenie objawów menopauzy. Domowe sposoby 

Menopauza, okres w życiu kobiet, który oznacza zakończenie cyklu miesiączkowego, może być czasem trudnym i pełnym nieprzyjemnych objawów. Jednym z naturalnych sposobów, aby złagodzić te objawy, jest korzystanie z dobroczynnych właściwości ziół. W tym artykule dowiesz się, jakie zioła mogą pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy i jak stosować je w praktyce.

Czym jest menopauza?

Menopauza to naturalny proces, w którym kobieta przechodzi z okresu płodności do okresu, w którym nie jest już w stanie zajść w ciążę. Zazwyczaj następuje w wieku około 45-55 lat, chociaż może zachodzić wcześniej lub później. Jest to związane z wygasaniem pracy jajników i spadkiem poziomu hormonów żeńskich, takich jak estrogen i progesteron. Menopauza charakteryzuje się różnymi objawami, takimi jak uderzenia gorąca, zmiany nastroju, problemy ze snem, suchość pochwy oraz zmniejszenie libido. Niektóre kobiety mogą również doświadczać trudności w koncentracji, utratę pamięci i zmniejszenie gęstości kości. W celu łagodzenia tych objawów, istnieją różne możliwości terapii, w tym hormonalna terapia zastępcza, ziołowe suplementy, zmiana stylu życia i diety oraz regularna aktywność fizyczna. Menopauza jest naturalnym etapem życia kobiet i choć może być wyzwaniem, istnieją sposoby, aby przejść przez ten okres z większym komfortem i zdrowiem. 

Zioła na menopauzę: Naturalne wsparcie dla kobiecego zdrowia w okresie menopauzy

Okres menopauzy to czas, w którym organizm kobiety przechodzi przez liczne zmiany hormonalne. W wyniku tych zmian mogą pojawić się różnorodne objawy, takie jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zaburzenia snu, wahania nastroju, suchość pochwy i inne nieprzyjemności.

Mimo że menopauza jest naturalnym procesem, nie oznacza to, że nie można podjąć działań mających na celu złagodzenie tych dolegliwości. Jednym z takich działań jest sięgnięcie po zioła, które od wieków są stosowane jako naturalne wsparcie dla kobiecego zdrowia.

Jakie zioła są skuteczne na menopauzę? Przykłady roślinnych środków łagodzących objawy menopauzy

 1. Koniczyna czerwona - zawiera fitoestrogeny, naturalne substancje, które przypominają działanie hormonów żeńskich. Działają łagodząco na objawy menopauzy, w szczególności na uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się.
 2. Cimicifuga - roślina ta znana jest ze swoich właściwości w łagodzeniu objawów menopauzy. Działa przede wszystkim na uderzenia gorąca, wyeliminowanie napięcia nerwowego i poprawienie nastroju.
 3. Melisa - ma działanie uspokajające i odprężające, co może pomóc w walce z wahaniem nastroju i trudnościami ze snem, które często występują w czasie menopauzy.
 4. Szczaw kwasolistny - jest bogaty w naturalną witaminę K, która pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, która jest często związana z menopauzą.

Zioła na uderzenia gorąca w czasie menopauzy: Roślinne preparaty, które mogą pomóc w redukcji uderzeń gorąca

Uderzenia gorąca, które towarzyszą menopauzie, mogą być nieprzyjemne i uciążliwe. Istnieją jednak ziołowe preparaty, które mogą pomóc w łagodzeniu tego objawu:

 1. Macica zwyczajna - ta roślina działa przede wszystkim na układ hormonalny i może pomóc w redukcji uderzeń gorąca.
 2. Szałwia lekarska - ma działanie przeciwzapalne, łagodzi uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się.
 3. Kwiat hibiskusa - znany jest z właściwości obniżających temperaturę ciała. Regularne spożywanie naparu z kwiatu hibiskusa może pomóc w zmniejszeniu intensywności uderzeń gorąca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zioła na menopauzę według Bonifratrów: Tradycyjne ziołowe preparaty dla kobiet w okresie menopauzy

Bonifratrzy przez wieki zajmowali się ziołolecznictwem i tradycyjnymi metodami leczenia. W przypadku menopauzy, proponują następujące ziołowe preparaty:

 1. Herbata z wiesiołka - jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-6, które wspierają równowagę hormonalną i mogą złagodzić objawy menopauzy.
 2. Nalewka z pokrzywy - działa oczyszczająco na organizm, wspomaga układ hormonalny i może pomóc w redukcji uderzeń gorąca.
 3. Napar z nagietka - ma działanie przeciwzapalne i łagodzi objawy menopauzy, w szczególności uderzenia gorąca.

Zioła na menopauzę według Różańskiego: Ziołowe wskazówki i preparaty zgodne z nauką św. Hildegardy dla kobiet w okresie menopauzy.

Różański, opierając się na naukach św. Hildegardy, proponuje następujące ziołowe wskazówki i preparaty na menopauzę:

 1. Fryzjerski koper włoski - ma działanie uspokajające i regulujące działanie hormonalne. Może złagodzić uderzenia gorąca i zmniejszyć wahania nastroju.

 2. Mięta pieprzowa - działa przede wszystkim na przysadkę mózgową, reguluje równowagę hormonalną i może pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy.

 3. Napar z liści maliny oraz borówki czarnej - te dwa składniki mają działanie wzmacniające i mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych narządów rodnych oraz wzmocnieniu układu odpornościowego.

Dobrze jest konsultować się z lekarzem lub fitoterapeutą przed rozpoczęciem suplementacji ziołowej w czasie menopauzy. Każdy organizm jest inny i może reagować inaczej na różne zioła.

Na podstawie powyższych informacji, warto rozważyć skorzystanie z ziół jako naturalnego wsparcia w czasie menopauzy. Pamiętaj jednak, że suplementacja ziołami nie zastępuje opieki lekarskiej i zdrowego stylu życia.

Domowe sposoby na menopauzę – uderzenia gorąca

Menopauza to naturalny proces, który dotyka większość kobiet w pewnym momencie ich życia. Jednym z najbardziej powszechnych symptomów menopauzy są uderzenia gorąca. Zdaniem specjalistów, istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z tym objawem. Jednym z nich jest utrzymanie odpowiedniej diety, bogatej w witaminę E, B6 i C, oraz minerały takie jak wapń i magnez. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej i zmniejszeniu częstotliwości uderzeń gorąca. Ważne jest także unikanie stresu, który może przyczynić się do nasilenia objawów menopauzy. Kobiety mogą także spróbować naturalnych metod, takich jak fitoestrogeny zawarte w niektórych roślinach, które mogą pomóc w zmniejszeniu uderzeń gorąca. W przypadku silnych i trudnych do zniesienia objawów menopauzy, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie leczenie hormonalne lub naturalne preparaty, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca