bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Na co pomaga ostropest plamisty i jak go stosować? Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować? Na co pomaga i jak go stosować, przeciwwskazania 

Blog healthcare

Na co pomaga ostropest plamisty i jak go stosować? Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować? Na co pomaga i jak go stosować, przeciwwskazania 

Ostropest plamisty, to roślina z rodziny astrowatych, która znana jest ze swoich właściwości leczniczych od tysięcy lat. W dzisiejszych czasach bardzo często stosowany jest jako suplement diety, ponieważ korzystnie wpływa na pracę wątroby i przyspiesza jej regenerację. W poniższym artykule dowiesz się, na co można twierdzić, że pomaga ostropest plamisty oraz jak prawidłowo go stosować.

Spis treści

 1. Ostropest plamisty - właściwości i zastosowanie. Jakie są właściwości ostropestu?
 2. Na co dobry jest ostropest plamisty?
 3. Jak prawidłowo stosować ostropest plamisty?
 4. Kiedy najlepiej brać ostropest?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Ostropest plamisty – przeciwwskazania
 7. Ostropest plamisty – dawkowanie
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Ostropest plamisty - właściwości i zastosowanie. Jakie są właściwości ostropestu?

Ostropest plamisty ma charakterystyczną, zieloną barwę i kolczaste liście. Rośnie dziko na obszarach południowej i środkowej Europy, ale można go też uprawiać. Roślina ta wykorzystywana jest w medycynie naturalnej od wieków, ponieważ zawiera sylimarynę, silny związek chemiczny o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Ostropest stosowany jest w leczeniu wielu chorób, ponieważ pomaga:

 • poprawić stan wątroby,
 • leczyć problemy trawienne,
 • pozbyć się bólu menstruacyjnego,
 • zapobiegać miażdżycy,
 • zmniejszać objawy cukrzycy.

Na co dobry jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty to roślina, która może wspomagać leczenie wielu chorób. Najczęściej stosowany jest jednak jako naturalny sposób na leczenie wątroby i regulację pracy tego narządu.

Kiedy wątroba jest uszkodzona i przemęczona, trudno jest jej odzyskać naturalną sprawność. Ostropest może wspomóc szybszy proces regeneracji wątroby, ponieważ:

 • chroni wątrobę przed truciznami, oddziałuje na wolne rodniki,
 • zmniejsza stres oksydacyjny,
 • redukuje procesy zapalne,
 • zwiększa aktywność stabilizującą błony komórkowe,
 • wspomaga dobre trawienie i zmniejsza bóle brzucha.

Ostropest jest również skutecznym suplementem w leczeniu choroby alkoholowej wątroby. Osoby, które nadużywają alkoholu i cierpią z tego powodu na zaburzenia czynności wątroby, mogą skorzystać z właściwości ostropestu i przyspieszyć regenerację narządu.

Ostropest plamisty może pomóc również w leczeniu schorzeń trzustki, zwłaszcza cukrzycy typu II. Badania sugerują, że składniki rośliny pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Jak prawidłowo stosować ostropest plamisty?

Suplementy diety z ostropestem plamistym zwykle zawierają ekstrakt ze świeżych lub suszonych nasion rośliny. Często oferowane są również tabletki, kapsułki i herbatki.

Dawkowanie ostropestu plamistego powinno być dobierane indywidualnie zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od składu produktu i zawartości sylimaryny w ekstrakcie, dawkowanie może mieć różną intensywność.

Jeśli ktoś przyjmował już wcześniej ostropest, zaleca się rozpoczęcie suplementacji od mniejszej dawki - około 200 mg dziennie i stopniowe zwiększenie jej do 500-800 mg dziennie.

Kiedy najlepiej brać ostropest?

Ostropest plamisty można przyjmować przez cały rok, ale zaleca się stosowanie go w okresie jesiennym i zimowym, kiedy nasz organizm jest osłabiony i bardziej narażony jest na choroby. Dobrym okresem na przyjmowanie ostropestu jest też czas po Świętach Bożego Narodzenia, kiedy żyjemy w taki sposób, aby przeciążyć naszą wątrobę, między innymi poprzez pokarmy typu fast-food i zbyt wiele alkoholu.

Jeśli wątroba jest szczególnie przeciążona, można przyjmować ostropest plamisty w dawkach podzielonych. W takim przypadku zaleca się przyjmowanie połowy dawki na początku dnia i połowy wieczorem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ostropest plamisty – przeciwwskazania

Ostropest plamisty, znany również jako sylimaryna, jest rośliną o właściwościach leczniczych stosowaną od wieków w medycynie naturalnej. Jednak nie wszystkie osoby mogą spożywać ten suplement diety. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem kuracji. Ostropest plamisty może wywoływać alergie u niektórych osób, dlatego powinien być ostrożnie stosowany przez osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Ponadto, osoby z chorobami wątroby, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem ostropestu plamistego, ponieważ może on wpływać na metabolizm leków stosowanych w terapii. Osoby biorące leki przeciwkrzepliwe również powinny zachować ostrożność, ponieważ ostropest może zwiększyć ryzyko krwawień. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią, brak jest wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania ostropestu plamistego, dlatego zaleca się unikanie jego spożywania w tych okresach. Przed rozpoczęciem suplementacji ostropestem plamistym zawsze warto skonsultować się z lekarzem. 

Ostropest plamisty – dawkowanie

Ostropest plamisty, znany również jako mlecz zwyczajny, jest rośliną leczniczą o właściwościach ochronnych dla wątroby. Ekstrakt z nasion ostropestu zawiera sylimarynę, substancję aktywną, która przyczynia się do regeneracji i ochrony komórek wątroby. Aby osiągnąć korzystne działanie dla organizmu, istotne jest odpowiednie dawkowanie ostropestu. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie od 200 do 400 mg nasion ostropestu dziennie. Dawkowanie można podzielić na 2-3 dawki i stosować przez okres około 6-8 tygodni. Ostropest plamisty może być używany jako suplement diety i jest dobrze tolerowany przez większość osób. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Istnieją również inne formy ekstraktu ostropestu, takie jak kapsułki, płynne ekstrakty lub herbata, które również mogą być stosowane zgodnie z zaleceniem specjalisty. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz