Na co pomaga ostropest plamisty i jak go stosować? Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować? Na co pomaga i jak go stosować, przeciwwskazania 

Na co pomaga ostropest plamisty i jak go stosować? Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować? Na co pomaga i jak go stosować, przeciwwskazania 

Ostropest plamisty, to roślina z rodziny astrowatych, która znana jest ze swoich właściwości leczniczych od tysięcy lat. W dzisiejszych czasach bardzo często stosowany jest jako suplement diety, ponieważ korzystnie wpływa na pracę wątroby i przyspiesza jej regenerację. W poniższym artykule dowiesz się, na co można twierdzić, że pomaga ostropest plamisty oraz jak prawidłowo go stosować.

Ostropest plamisty - właściwości i zastosowanie. Jakie są właściwości ostropestu?

Ostropest plamisty ma charakterystyczną, zieloną barwę i kolczaste liście. Rośnie dziko na obszarach południowej i środkowej Europy, ale można go też uprawiać. Roślina ta wykorzystywana jest w medycynie naturalnej od wieków, ponieważ zawiera sylimarynę, silny związek chemiczny o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Ostropest stosowany jest w leczeniu wielu chorób, ponieważ pomaga:

 • poprawić stan wątroby,
 • leczyć problemy trawienne,
 • pozbyć się bólu menstruacyjnego,
 • zapobiegać miażdżycy,
 • zmniejszać objawy cukrzycy.

Na co dobry jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty to roślina, która może wspomagać leczenie wielu chorób. Najczęściej stosowany jest jednak jako naturalny sposób na leczenie wątroby i regulację pracy tego narządu.

Kiedy wątroba jest uszkodzona i przemęczona, trudno jest jej odzyskać naturalną sprawność. Ostropest może wspomóc szybszy proces regeneracji wątroby, ponieważ:

 • chroni wątrobę przed truciznami, oddziałuje na wolne rodniki,
 • zmniejsza stres oksydacyjny,
 • redukuje procesy zapalne,
 • zwiększa aktywność stabilizującą błony komórkowe,
 • wspomaga dobre trawienie i zmniejsza bóle brzucha.

Ostropest jest również skutecznym suplementem w leczeniu choroby alkoholowej wątroby. Osoby, które nadużywają alkoholu i cierpią z tego powodu na zaburzenia czynności wątroby, mogą skorzystać z właściwości ostropestu i przyspieszyć regenerację narządu.

Ostropest plamisty może pomóc również w leczeniu schorzeń trzustki, zwłaszcza cukrzycy typu II. Badania sugerują, że składniki rośliny pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Jak prawidłowo stosować ostropest plamisty?

Suplementy diety z ostropestem plamistym zwykle zawierają ekstrakt ze świeżych lub suszonych nasion rośliny. Często oferowane są również tabletki, kapsułki i herbatki.

Dawkowanie ostropestu plamistego powinno być dobierane indywidualnie zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od składu produktu i zawartości sylimaryny w ekstrakcie, dawkowanie może mieć różną intensywność.

Jeśli ktoś przyjmował już wcześniej ostropest, zaleca się rozpoczęcie suplementacji od mniejszej dawki - około 200 mg dziennie i stopniowe zwiększenie jej do 500-800 mg dziennie.

Kiedy najlepiej brać ostropest?

Ostropest plamisty można przyjmować przez cały rok, ale zaleca się stosowanie go w okresie jesiennym i zimowym, kiedy nasz organizm jest osłabiony i bardziej narażony jest na choroby. Dobrym okresem na przyjmowanie ostropestu jest też czas po Świętach Bożego Narodzenia, kiedy żyjemy w taki sposób, aby przeciążyć naszą wątrobę, między innymi poprzez pokarmy typu fast-food i zbyt wiele alkoholu.

Jeśli wątroba jest szczególnie przeciążona, można przyjmować ostropest plamisty w dawkach podzielonych. W takim przypadku zaleca się przyjmowanie połowy dawki na początku dnia i połowy wieczorem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ostropest plamisty – przeciwwskazania

Ostropest plamisty, znany również jako sylimaryna, jest rośliną o właściwościach leczniczych stosowaną od wieków w medycynie naturalnej. Jednak nie wszystkie osoby mogą spożywać ten suplement diety. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem kuracji. Ostropest plamisty może wywoływać alergie u niektórych osób, dlatego powinien być ostrożnie stosowany przez osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Ponadto, osoby z chorobami wątroby, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem ostropestu plamistego, ponieważ może on wpływać na metabolizm leków stosowanych w terapii. Osoby biorące leki przeciwkrzepliwe również powinny zachować ostrożność, ponieważ ostropest może zwiększyć ryzyko krwawień. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią, brak jest wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania ostropestu plamistego, dlatego zaleca się unikanie jego spożywania w tych okresach. Przed rozpoczęciem suplementacji ostropestem plamistym zawsze warto skonsultować się z lekarzem. 

Ostropest plamisty – dawkowanie

Ostropest plamisty, znany również jako mlecz zwyczajny, jest rośliną leczniczą o właściwościach ochronnych dla wątroby. Ekstrakt z nasion ostropestu zawiera sylimarynę, substancję aktywną, która przyczynia się do regeneracji i ochrony komórek wątroby. Aby osiągnąć korzystne działanie dla organizmu, istotne jest odpowiednie dawkowanie ostropestu. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie od 200 do 400 mg nasion ostropestu dziennie. Dawkowanie można podzielić na 2-3 dawki i stosować przez okres około 6-8 tygodni. Ostropest plamisty może być używany jako suplement diety i jest dobrze tolerowany przez większość osób. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Istnieją również inne formy ekstraktu ostropestu, takie jak kapsułki, płynne ekstrakty lub herbata, które również mogą być stosowane zgodnie z zaleceniem specjalisty. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca