Na co pomaga ostropest plamisty i jak go stosować? Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować? Na co pomaga i jak go stosować, przeciwwskazania 

Na co pomaga ostropest plamisty i jak go stosować? Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować? Na co pomaga i jak go stosować, przeciwwskazania 

Ostropest plamisty, to roślina z rodziny astrowatych, która znana jest ze swoich właściwości leczniczych od tysięcy lat. W dzisiejszych czasach bardzo często stosowany jest jako suplement diety, ponieważ korzystnie wpływa na pracę wątroby i przyspiesza jej regenerację. W poniższym artykule dowiesz się, na co można twierdzić, że pomaga ostropest plamisty oraz jak prawidłowo go stosować.

Ostropest plamisty - właściwości i zastosowanie. Jakie są właściwości ostropestu?

Ostropest plamisty ma charakterystyczną, zieloną barwę i kolczaste liście. Rośnie dziko na obszarach południowej i środkowej Europy, ale można go też uprawiać. Roślina ta wykorzystywana jest w medycynie naturalnej od wieków, ponieważ zawiera sylimarynę, silny związek chemiczny o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Ostropest stosowany jest w leczeniu wielu chorób, ponieważ pomaga:

 • poprawić stan wątroby,
 • leczyć problemy trawienne,
 • pozbyć się bólu menstruacyjnego,
 • zapobiegać miażdżycy,
 • zmniejszać objawy cukrzycy.

Na co dobry jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty to roślina, która może wspomagać leczenie wielu chorób. Najczęściej stosowany jest jednak jako naturalny sposób na leczenie wątroby i regulację pracy tego narządu.

Kiedy wątroba jest uszkodzona i przemęczona, trudno jest jej odzyskać naturalną sprawność. Ostropest może wspomóc szybszy proces regeneracji wątroby, ponieważ:

 • chroni wątrobę przed truciznami, oddziałuje na wolne rodniki,
 • zmniejsza stres oksydacyjny,
 • redukuje procesy zapalne,
 • zwiększa aktywność stabilizującą błony komórkowe,
 • wspomaga dobre trawienie i zmniejsza bóle brzucha.

Ostropest jest również skutecznym suplementem w leczeniu choroby alkoholowej wątroby. Osoby, które nadużywają alkoholu i cierpią z tego powodu na zaburzenia czynności wątroby, mogą skorzystać z właściwości ostropestu i przyspieszyć regenerację narządu.

Ostropest plamisty może pomóc również w leczeniu schorzeń trzustki, zwłaszcza cukrzycy typu II. Badania sugerują, że składniki rośliny pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Jak prawidłowo stosować ostropest plamisty?

Suplementy diety z ostropestem plamistym zwykle zawierają ekstrakt ze świeżych lub suszonych nasion rośliny. Często oferowane są również tabletki, kapsułki i herbatki.

Dawkowanie ostropestu plamistego powinno być dobierane indywidualnie zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od składu produktu i zawartości sylimaryny w ekstrakcie, dawkowanie może mieć różną intensywność.

Jeśli ktoś przyjmował już wcześniej ostropest, zaleca się rozpoczęcie suplementacji od mniejszej dawki - około 200 mg dziennie i stopniowe zwiększenie jej do 500-800 mg dziennie.

Kiedy najlepiej brać ostropest?

Ostropest plamisty można przyjmować przez cały rok, ale zaleca się stosowanie go w okresie jesiennym i zimowym, kiedy nasz organizm jest osłabiony i bardziej narażony jest na choroby. Dobrym okresem na przyjmowanie ostropestu jest też czas po Świętach Bożego Narodzenia, kiedy żyjemy w taki sposób, aby przeciążyć naszą wątrobę, między innymi poprzez pokarmy typu fast-food i zbyt wiele alkoholu.

Jeśli wątroba jest szczególnie przeciążona, można przyjmować ostropest plamisty w dawkach podzielonych. W takim przypadku zaleca się przyjmowanie połowy dawki na początku dnia i połowy wieczorem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ostropest plamisty – przeciwwskazania

Ostropest plamisty, znany również jako sylimaryna, jest rośliną o właściwościach leczniczych stosowaną od wieków w medycynie naturalnej. Jednak nie wszystkie osoby mogą spożywać ten suplement diety. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem kuracji. Ostropest plamisty może wywoływać alergie u niektórych osób, dlatego powinien być ostrożnie stosowany przez osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Ponadto, osoby z chorobami wątroby, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem ostropestu plamistego, ponieważ może on wpływać na metabolizm leków stosowanych w terapii. Osoby biorące leki przeciwkrzepliwe również powinny zachować ostrożność, ponieważ ostropest może zwiększyć ryzyko krwawień. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią, brak jest wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania ostropestu plamistego, dlatego zaleca się unikanie jego spożywania w tych okresach. Przed rozpoczęciem suplementacji ostropestem plamistym zawsze warto skonsultować się z lekarzem. 

Ostropest plamisty – dawkowanie

Ostropest plamisty, znany również jako mlecz zwyczajny, jest rośliną leczniczą o właściwościach ochronnych dla wątroby. Ekstrakt z nasion ostropestu zawiera sylimarynę, substancję aktywną, która przyczynia się do regeneracji i ochrony komórek wątroby. Aby osiągnąć korzystne działanie dla organizmu, istotne jest odpowiednie dawkowanie ostropestu. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie od 200 do 400 mg nasion ostropestu dziennie. Dawkowanie można podzielić na 2-3 dawki i stosować przez okres około 6-8 tygodni. Ostropest plamisty może być używany jako suplement diety i jest dobrze tolerowany przez większość osób. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Istnieją również inne formy ekstraktu ostropestu, takie jak kapsułki, płynne ekstrakty lub herbata, które również mogą być stosowane zgodnie z zaleceniem specjalisty. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca