Zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO): Przyczyny, diagnostyka i leczenie. Postępowanie w zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. SIBO - przyczyny, objawy i leczenie. Co prowadzi do rozwoju SIBO? Przyczyny przerostu bakteryjnego SIBO

Zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO): Przyczyny, diagnostyka i leczenie. Postępowanie w zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. SIBO - przyczyny, objawy i leczenie. Co prowadzi do rozwoju SIBO? Przyczyny przerostu bakteryjnego SIBO

Zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO) to choroba jelitowa, w której w jelicie cienkim rozwija się zbyt duża ilość bakterii. Zbyt duża ilość bakterii utrudnia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, a także prowadzi do nadmiernych ilości gazów. SIBO jest schorzeniem, które często bywa pomijane przez lekarzy, pomimo tego, że dotyka ono miliony ludzi na całym świecie. Dowiedz się, czym jest SIBO, jakie są jego objawy, jak diagnozować i leczyć tę chorobę oraz jak dieta może pomóc pacjentom z SIBO.

SIBO - co to jest?

SIBO to skrót od nazwy "small intestinal bacterial overgrowth", co oznacza zbyt duży rozrost bakterii w jelicie cienkim. Przy prawidłowej flory bakteryjnej w jelicie, bakterie są obecne głównie w jelicie grubym, gdzie są odpowiedzialne za trawienie błonnika pokarmowego. W przypadku SIBO, bakterie gromadzą się w nadmiernych ilościach w jelicie cienkim, gdzie nie powinny występować w dużych ilościach, co prowadzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania składników pokarmowych.

Skąd się bierze SIBO? Przyczyny przerostu bakteryjnego SIBO

SIBO może wynikać ze zmniejszonej motoryki jelitowej, co sprzyja gromadzeniu się bakterii w jelicie cienkim. Inną przyczyną SIBO mogą być zaburzenia układu odpornościowego jelit, które prowadzą do nadmiernego rozrostu bakterii jelitowych. Nieprawidłowa dieta, szczególnie wysoko węglowodanowa dieta, również może powodować SIBO poprzez dostarczanie odpowiedniego pożywienia dla bakterii jelitowych. W niektórych przypadkach, choroby przewlekłe, takie jak choroba Crohna i zespół jelita drażliwego, również są związane z występowaniem SIBO.

Objawy SIBO

Objawy SIBO są zwykle związane z zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Wśród objawów SIBO są m.in.:

 • Wzdęcia i bóle brzucha
 • Wymioty i nudności
 • Biegunka lub zaparcia
 • Bóle głowy
 • Spadek masy ciała

Objawy te są często mylone z innymi chorobami jelitowymi, dlatego ważne jest przeprowadzenie testów i diagnozy u lekarza gastroenterologa specjalizującego się w chorobach jelitowych.

Jak diagnozować SIBO? Leczenie

Diagnostyka SIBO polega na przeprowadzeniu testów, które pomogą ustalić zbyt dużą ilość bakterii w jelicie cienkim. Najczęściej stosowanym testem jest test oddechowy, który polega na wykryciu związku w wydychanym powietrzu, który powstaje podczas trawienia. Leczenie SIBO polega na wyeliminowaniu przyczyny choroby. W przypadku zbyt dużego rozrostu bakterii, stosuje się antybiotyki, które zwalczają bakterie jelitowe. W wyniku odpowiedniego leczenia objawy SIBO mogą być zredukowane, a funkcjonowanie jelit poprawione.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

SIBO - jaka dieta w zespole rozrostu bakteryjnego?

Dieta w SIBO odgrywa ważną rolę w leczeniu choroby. Ważne jest przestrzeganie diety niskowęglowodanowej, ponieważ bakterie jelitowe odżywiają się węglowodanami, które mogą wzmacniać SIBO. Ważne jest spożywanie białka, których bakterie jelitowe nie potrzebują, ziołowych herbat, ostryg, jajek oraz warzyw z grupy kapustnych. Warto także spożywać produkty bogate w błonnik pokarmowy, jak owoce i warzywa. W trakcie diety należy unikać produktów mlecznych, cukru, słodkich trunek, makaronów, ryżu, pieczywa, musli, owoców suszonych oraz słodyczy.

SIBO to choroba jelitowa, która wymaga skomplikowanego leczenia. Leczenie SIBO musi być kontrolowane przez specjalisty, który wykorzysta testy diagnostyczne, leki i odpowiednią dietę, aby zminimalizować objawy choroby. Działanie terapeutyczne obejmuje wybieranie różnych strategii diety, antybiotyków i związków prokinetycznych, które zwiększają motorykę jelitową. Jednocześnie pacjent musi zachować cierpliwość, ponieważ leczenie SIBO jest procesem, który wymaga czasu i zaangażowania.

Diagnostyka SIBO- Wodorowy test oddechowy 

Wodorowy test oddechowy jest integralną częścią diagnozy zespołu jelita drażliwego (IBS) i mogą być również stosowane w diagnostyce innych schorzeń przewodu pokarmowego. Badanie polega na monitorowaniu stężenia wodórku w wydychanym powietrzu pacjenta po wcześniejszym podaniu substancji fermentującej. Wodór powstaje podczas fermentacji nadmiaru węglowodanów przez bakterie jelitowe. W przypadku SIBO, czyli zespołu nadmiernego wzrostu bakterii w jelicie cienkim, produkowany jest większy niż normalny ilość wodórku, co może prowadzić do objawów jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunka czy zaparcia. Test oddechowy jest bezpieczny, nieinwazyjny i stosunkowo tani. Pozytywny wynik testu oddechowego wskazuje na obecność SIBO i pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, które może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i modyfikację diety. Regularne wykonywanie testu oddechowego po leczeniu pozwala również na monitorowanie skuteczności terapii oraz określenie ewentualnych nawrotów. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca