bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO): Przyczyny, diagnostyka i leczenie. Postępowanie w zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. SIBO - przyczyny, objawy i leczenie. Co prowadzi do rozwoju SIBO? Przyczyny przerostu bakteryjnego SIBO

Blog healthcare

Zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO): Przyczyny, diagnostyka i leczenie. Postępowanie w zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. SIBO - przyczyny, objawy i leczenie. Co prowadzi do rozwoju SIBO? Przyczyny przerostu bakteryjnego SIBO

Zespół rozrostu bakteryjnego (SIBO) to choroba jelitowa, w której w jelicie cienkim rozwija się zbyt duża ilość bakterii. Zbyt duża ilość bakterii utrudnia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, a także prowadzi do nadmiernych ilości gazów. SIBO jest schorzeniem, które często bywa pomijane przez lekarzy, pomimo tego, że dotyka ono miliony ludzi na całym świecie. Dowiedz się, czym jest SIBO, jakie są jego objawy, jak diagnozować i leczyć tę chorobę oraz jak dieta może pomóc pacjentom z SIBO.

Spis treści

 1. SIBO - co to jest?
 2. Skąd się bierze SIBO? Przyczyny przerostu bakteryjnego SIBO
 3. Objawy SIBO
 4. Jak diagnozować SIBO? Leczenie
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. SIBO - jaka dieta w zespole rozrostu bakteryjnego?
 7. Diagnostyka SIBO- Wodorowy test oddechowy 
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

SIBO - co to jest?

SIBO to skrót od nazwy "small intestinal bacterial overgrowth", co oznacza zbyt duży rozrost bakterii w jelicie cienkim. Przy prawidłowej flory bakteryjnej w jelicie, bakterie są obecne głównie w jelicie grubym, gdzie są odpowiedzialne za trawienie błonnika pokarmowego. W przypadku SIBO, bakterie gromadzą się w nadmiernych ilościach w jelicie cienkim, gdzie nie powinny występować w dużych ilościach, co prowadzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania składników pokarmowych.

Skąd się bierze SIBO? Przyczyny przerostu bakteryjnego SIBO

SIBO może wynikać ze zmniejszonej motoryki jelitowej, co sprzyja gromadzeniu się bakterii w jelicie cienkim. Inną przyczyną SIBO mogą być zaburzenia układu odpornościowego jelit, które prowadzą do nadmiernego rozrostu bakterii jelitowych. Nieprawidłowa dieta, szczególnie wysoko węglowodanowa dieta, również może powodować SIBO poprzez dostarczanie odpowiedniego pożywienia dla bakterii jelitowych. W niektórych przypadkach, choroby przewlekłe, takie jak choroba Crohna i zespół jelita drażliwego, również są związane z występowaniem SIBO.

Objawy SIBO

Objawy SIBO są zwykle związane z zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Wśród objawów SIBO są m.in.:

 • Wzdęcia i bóle brzucha
 • Wymioty i nudności
 • Biegunka lub zaparcia
 • Bóle głowy
 • Spadek masy ciała

Objawy te są często mylone z innymi chorobami jelitowymi, dlatego ważne jest przeprowadzenie testów i diagnozy u lekarza gastroenterologa specjalizującego się w chorobach jelitowych.

Jak diagnozować SIBO? Leczenie

Diagnostyka SIBO polega na przeprowadzeniu testów, które pomogą ustalić zbyt dużą ilość bakterii w jelicie cienkim. Najczęściej stosowanym testem jest test oddechowy, który polega na wykryciu związku w wydychanym powietrzu, który powstaje podczas trawienia. Leczenie SIBO polega na wyeliminowaniu przyczyny choroby. W przypadku zbyt dużego rozrostu bakterii, stosuje się antybiotyki, które zwalczają bakterie jelitowe. W wyniku odpowiedniego leczenia objawy SIBO mogą być zredukowane, a funkcjonowanie jelit poprawione.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

SIBO - jaka dieta w zespole rozrostu bakteryjnego?

Dieta w SIBO odgrywa ważną rolę w leczeniu choroby. Ważne jest przestrzeganie diety niskowęglowodanowej, ponieważ bakterie jelitowe odżywiają się węglowodanami, które mogą wzmacniać SIBO. Ważne jest spożywanie białka, których bakterie jelitowe nie potrzebują, ziołowych herbat, ostryg, jajek oraz warzyw z grupy kapustnych. Warto także spożywać produkty bogate w błonnik pokarmowy, jak owoce i warzywa. W trakcie diety należy unikać produktów mlecznych, cukru, słodkich trunek, makaronów, ryżu, pieczywa, musli, owoców suszonych oraz słodyczy.

SIBO to choroba jelitowa, która wymaga skomplikowanego leczenia. Leczenie SIBO musi być kontrolowane przez specjalisty, który wykorzysta testy diagnostyczne, leki i odpowiednią dietę, aby zminimalizować objawy choroby. Działanie terapeutyczne obejmuje wybieranie różnych strategii diety, antybiotyków i związków prokinetycznych, które zwiększają motorykę jelitową. Jednocześnie pacjent musi zachować cierpliwość, ponieważ leczenie SIBO jest procesem, który wymaga czasu i zaangażowania.

Diagnostyka SIBO- Wodorowy test oddechowy 

Wodorowy test oddechowy jest integralną częścią diagnozy zespołu jelita drażliwego (IBS) i mogą być również stosowane w diagnostyce innych schorzeń przewodu pokarmowego. Badanie polega na monitorowaniu stężenia wodórku w wydychanym powietrzu pacjenta po wcześniejszym podaniu substancji fermentującej. Wodór powstaje podczas fermentacji nadmiaru węglowodanów przez bakterie jelitowe. W przypadku SIBO, czyli zespołu nadmiernego wzrostu bakterii w jelicie cienkim, produkowany jest większy niż normalny ilość wodórku, co może prowadzić do objawów jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunka czy zaparcia. Test oddechowy jest bezpieczny, nieinwazyjny i stosunkowo tani. Pozytywny wynik testu oddechowego wskazuje na obecność SIBO i pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, które może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i modyfikację diety. Regularne wykonywanie testu oddechowego po leczeniu pozwala również na monitorowanie skuteczności terapii oraz określenie ewentualnych nawrotów. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz