bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zespół Marfana: Przyczyny, objawy i znaczenie monitorowania zdrowia. Zespół Marfana to choroba skracająca życie. Objawy osób chorych na zespół marfana. Zespół Marfana - obraz kliniczny w obrębie układu sercowo-naczyniowego

Blog healthcare

Zespół Marfana: Przyczyny, objawy i znaczenie monitorowania zdrowia. Zespół Marfana to choroba skracająca życie. Objawy osób chorych na zespół marfana. Zespół Marfana - obraz kliniczny w obrębie układu sercowo-naczyniowego

Sprawdź wszystkie najwazniejsze informacje o leczeniu osób chorych na zespół marfana.

Spis treści

 1. Zespół Marfana - Objawy zespołu Marfana
 2. Diagnozowanie zespołu Marfana
 3. Zespół Marfana - dziedziczenie
 4. Zespół Marfana - zaburzenia psychiczne
 5. Znaczenie monitorowania zdrowia
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Jakie są przyczyny zespołu Marfana?
 8. Zespół Marfana – leczenie i rokowania
 9. Podsumowanie
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Zespół Marfana - Objawy zespołu Marfana

Zespół Marfana to rzadkie genetyczne schorzenie układu łącznotkankowego, które może mieć wpływ na różne części ciała, w tym na układ sercowo-naczyniowy, kości, oczy, skórę i innych. Osoby z zespołem Marfana często mają pewne charakterystyczne cechy fizyczne, takie jak długie palce, nadmierną elastyczność stawów i wysoki wzrost.

Objawy zespołu Marfana mogą obejmować:

 • Wysoki wzrost
 • Długie ramiona, nogi, palce i inne elementy ciała (dolichocefalia)
 • Koślawienie klatki piersiowej (trebuszacja)
 • Nadmierna elastyczność stawów (hipermobilność stawów)
 • Wrośnięcie dolnej części klatki piersiowej lub kurza stopa
 • Wypadanie soczewki oka (lens dislocation)
 • Rozszerzenie aorty (aortic dilatation)
 • Wady serca, takie jak zwężenie zastawki mitralnej lub wstawienie przezroczystej kalipery (pectus excavatum)

Diagnozowanie zespołu Marfana

Diagnoza zespołu Marfana jest oparta na ocenie cech fizycznych, historii rodziny i wynikach badań obrazowych. Lekarz może zlecić badania takie jak echokardiografia, aby ocenić rozmiar aorty i ewentualne wady serca, badania genetyczne w celu potwierdzenia obecności mutacji w genie FBN1 oraz badania oceniające elastyczność stawów.

Zespół Marfana - dziedziczenie

Zespół Marfana jest dziedziczony na drodze autosomalnej dominującej. Oznacza to, że jeśli jedno z rodziców ma schorzenie, istnieje 50% szans, że dziecko odziedziczy tę cechę genetyczną. Jednak u około 1/4 przypadków zespołu Marfana mutacja w genie FBN1 jest wynikiem nowej mutacji genetycznej i nie występuje w rodzinie.

Zespół Marfana - zaburzenia psychiczne

Wiele osób z zespołem Marfana doświadcza problemów emocjonalnych i psychicznych. Często mają trudności z radzeniem sobie z cechami fizycznymi, które odbiegają od normy. Możliwe jest wystąpienie zaburzeń nastroju, takich jak depresja i lęk, a także trudności w kontakcie społecznym oraz problemy z samooceną.

Znaczenie monitorowania zdrowia

Regularne monitorowanie zdrowia jest niezwykle ważne w przypadku zespołu Marfana, ponieważ schorzenie może prowadzić do powikłań, takich jak powiększenie aorty, które może zagrażać życiu. Osoby z zespołem Marfana powinny regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne u lekarza specjalisty, aby monitorować stan swojego układu sercowo-naczyniowego i ewentualne zmiany w aorcie. Wykonanie cyklicznych badań obrazowych, takich jak echokardiografia lub tomografia komputerowa, może pomóc w identyfikacji i monitorowaniu takich zmian.

W przypadku wykrycia powiększenia aorty, lekarz może zalecić stosowanie leków beta-blokujących w celu zmniejszenia ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Ważne jest również, aby unikać wysiłku fizycznego, który może zwiększać obciążenie serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są przyczyny zespołu Marfana?

Przyczyny zespołu Marfana są związane z dziedziczeniem mutacji w genie FBN1, kodującym białko zwane fibrilliną-1. Fibrillina-1 jest składnikiem strukturalnym mikrofibryli, które budują tkankę łączną. Mutacje w genie FBN1 prowadzą do defektu produkcji lub funkcjonowania fibrilliny-1, co ma wpływ na elastyczność i wytrzymałość tkanek. W rezultacie osoby z zespołem Marfana mają tendencję do wydłużania i osłabiania tkanek łącznych w całym ciele, w tym w tkance łącznej wokół stawów, naczyń krwionośnych, serca, oczu i innych narządów. Wielu pacjentów z zespołem Marfana ma też zmiany w aortach, co zwiększa ryzyko rozerwania aorty, zagrażające życiu. Ponadto, mutacje w genie FBN1 mogą wpływać na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, prowadząc do różnych objawów neurologicznych, takich jak problemy z percepcją przestrzenną, ADHD, autyzm i inne zaburzenia neurologiczne.

Zespół Marfana – leczenie i rokowania

Zespół Marfana to rzadka choroba genetyczna, która dotyka przede wszystkim układu kostno-stawowego, sercowo-naczyniowego oraz oczu. Leczenie tej choroby jest przede wszystkim objawowe i polega na łagodzeniu objawów, takich jak nadmierne wydłużenie kończyn, skrzywienie kręgosłupa czy wrodzone wady serca. Istotne znaczenie ma także ciągła kontrola stanu serca oraz zapobieganie potencjalnym powikłaniom, takim jak defekty zastawek serca czy ryzyko aortyki rozwarstwiającej. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie operacji naprawczych wad serca lub aorty. Osoby z zespołem Marfana powinny również regularnie poddawać się badaniom kontrolnym okulistycznym, aby monitorować stan oczu i ewentualne wady wzroku. Pomocne mogą być także terapie fizyczne, takie jak gimnastyka korekcyjna czy ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Rokowanie w przypadku zespołu Marfana jest zróżnicowane i zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, ewentualne powikłania czy szczególna wrażliwość na innych układach. Choroba ta jest nieuleczalna, jednak odpowiednie leczenie i regularne kontrole mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów. 

Podsumowanie

Zespół Marfana to rzadkie genetyczne schorzenie, które może mieć wpływ na różne części ciała. Cechy fizyczne, takie jak wysoki wzrost, długie palce i nadmierna elastyczność stawów, są częstym objawem tego schorzenia. Diagnoza zespołu Marfana opiera się na ocenie cech fizycznych, historii rodziny i wynikach badań obrazowych. Schorzenie to jest dziedziczone na drodze autosomalnej dominującej, z możliwością wystąpienia nowych mutacji genetycznych. Osoby z zespołem Marfana powinny regularnie monitorować swój stan zdrowia, zwłaszcza układ sercowo-naczyniowy, poprzez wizyty kontrolne u lekarza specjalisty i wykonanie odpowiednich badań obrazowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz