Zespół Marfana: Przyczyny, objawy i znaczenie monitorowania zdrowia. Zespół Marfana to choroba skracająca życie. Objawy osób chorych na zespół marfana. Zespół Marfana - obraz kliniczny w obrębie układu sercowo-naczyniowego

Zespół Marfana: Przyczyny, objawy i znaczenie monitorowania zdrowia. Zespół Marfana to choroba skracająca życie. Objawy osób chorych na zespół marfana. Zespół Marfana - obraz kliniczny w obrębie układu sercowo-naczyniowego

Sprawdź wszystkie najwazniejsze informacje o leczeniu osób chorych na zespół marfana.

Zespół Marfana - Objawy zespołu Marfana

Zespół Marfana to rzadkie genetyczne schorzenie układu łącznotkankowego, które może mieć wpływ na różne części ciała, w tym na układ sercowo-naczyniowy, kości, oczy, skórę i innych. Osoby z zespołem Marfana często mają pewne charakterystyczne cechy fizyczne, takie jak długie palce, nadmierną elastyczność stawów i wysoki wzrost.

Objawy zespołu Marfana mogą obejmować:

 • Wysoki wzrost
 • Długie ramiona, nogi, palce i inne elementy ciała (dolichocefalia)
 • Koślawienie klatki piersiowej (trebuszacja)
 • Nadmierna elastyczność stawów (hipermobilność stawów)
 • Wrośnięcie dolnej części klatki piersiowej lub kurza stopa
 • Wypadanie soczewki oka (lens dislocation)
 • Rozszerzenie aorty (aortic dilatation)
 • Wady serca, takie jak zwężenie zastawki mitralnej lub wstawienie przezroczystej kalipery (pectus excavatum)

Diagnozowanie zespołu Marfana

Diagnoza zespołu Marfana jest oparta na ocenie cech fizycznych, historii rodziny i wynikach badań obrazowych. Lekarz może zlecić badania takie jak echokardiografia, aby ocenić rozmiar aorty i ewentualne wady serca, badania genetyczne w celu potwierdzenia obecności mutacji w genie FBN1 oraz badania oceniające elastyczność stawów.

Zespół Marfana - dziedziczenie

Zespół Marfana jest dziedziczony na drodze autosomalnej dominującej. Oznacza to, że jeśli jedno z rodziców ma schorzenie, istnieje 50% szans, że dziecko odziedziczy tę cechę genetyczną. Jednak u około 1/4 przypadków zespołu Marfana mutacja w genie FBN1 jest wynikiem nowej mutacji genetycznej i nie występuje w rodzinie.

Zespół Marfana - zaburzenia psychiczne

Wiele osób z zespołem Marfana doświadcza problemów emocjonalnych i psychicznych. Często mają trudności z radzeniem sobie z cechami fizycznymi, które odbiegają od normy. Możliwe jest wystąpienie zaburzeń nastroju, takich jak depresja i lęk, a także trudności w kontakcie społecznym oraz problemy z samooceną.

Znaczenie monitorowania zdrowia

Regularne monitorowanie zdrowia jest niezwykle ważne w przypadku zespołu Marfana, ponieważ schorzenie może prowadzić do powikłań, takich jak powiększenie aorty, które może zagrażać życiu. Osoby z zespołem Marfana powinny regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne u lekarza specjalisty, aby monitorować stan swojego układu sercowo-naczyniowego i ewentualne zmiany w aorcie. Wykonanie cyklicznych badań obrazowych, takich jak echokardiografia lub tomografia komputerowa, może pomóc w identyfikacji i monitorowaniu takich zmian.

W przypadku wykrycia powiększenia aorty, lekarz może zalecić stosowanie leków beta-blokujących w celu zmniejszenia ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Ważne jest również, aby unikać wysiłku fizycznego, który może zwiększać obciążenie serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są przyczyny zespołu Marfana?

Przyczyny zespołu Marfana są związane z dziedziczeniem mutacji w genie FBN1, kodującym białko zwane fibrilliną-1. Fibrillina-1 jest składnikiem strukturalnym mikrofibryli, które budują tkankę łączną. Mutacje w genie FBN1 prowadzą do defektu produkcji lub funkcjonowania fibrilliny-1, co ma wpływ na elastyczność i wytrzymałość tkanek. W rezultacie osoby z zespołem Marfana mają tendencję do wydłużania i osłabiania tkanek łącznych w całym ciele, w tym w tkance łącznej wokół stawów, naczyń krwionośnych, serca, oczu i innych narządów. Wielu pacjentów z zespołem Marfana ma też zmiany w aortach, co zwiększa ryzyko rozerwania aorty, zagrażające życiu. Ponadto, mutacje w genie FBN1 mogą wpływać na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, prowadząc do różnych objawów neurologicznych, takich jak problemy z percepcją przestrzenną, ADHD, autyzm i inne zaburzenia neurologiczne.

Zespół Marfana – leczenie i rokowania

Zespół Marfana to rzadka choroba genetyczna, która dotyka przede wszystkim układu kostno-stawowego, sercowo-naczyniowego oraz oczu. Leczenie tej choroby jest przede wszystkim objawowe i polega na łagodzeniu objawów, takich jak nadmierne wydłużenie kończyn, skrzywienie kręgosłupa czy wrodzone wady serca. Istotne znaczenie ma także ciągła kontrola stanu serca oraz zapobieganie potencjalnym powikłaniom, takim jak defekty zastawek serca czy ryzyko aortyki rozwarstwiającej. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie operacji naprawczych wad serca lub aorty. Osoby z zespołem Marfana powinny również regularnie poddawać się badaniom kontrolnym okulistycznym, aby monitorować stan oczu i ewentualne wady wzroku. Pomocne mogą być także terapie fizyczne, takie jak gimnastyka korekcyjna czy ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Rokowanie w przypadku zespołu Marfana jest zróżnicowane i zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, ewentualne powikłania czy szczególna wrażliwość na innych układach. Choroba ta jest nieuleczalna, jednak odpowiednie leczenie i regularne kontrole mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów. 

Podsumowanie

Zespół Marfana to rzadkie genetyczne schorzenie, które może mieć wpływ na różne części ciała. Cechy fizyczne, takie jak wysoki wzrost, długie palce i nadmierna elastyczność stawów, są częstym objawem tego schorzenia. Diagnoza zespołu Marfana opiera się na ocenie cech fizycznych, historii rodziny i wynikach badań obrazowych. Schorzenie to jest dziedziczone na drodze autosomalnej dominującej, z możliwością wystąpienia nowych mutacji genetycznych. Osoby z zespołem Marfana powinny regularnie monitorować swój stan zdrowia, zwłaszcza układ sercowo-naczyniowy, poprzez wizyty kontrolne u lekarza specjalisty i wykonanie odpowiednich badań obrazowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca