bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Psychosomatyka

Blog healthcare

Psychosomatyka

Zastanawiałeś się kiedyś, jak Twoje emocje i uczucia wpływają na ogólną kondycję organizmu? Chcąc szerzej poznać temat tego powiązania musisz zagłębić się w dziedzinę nazywaną psychosomatyką. Łączy ona w sobie dwa słowa: psyche i soma, które oznaczają kolejno duchowość oraz rzeczy namacalne, materialne. Dokładnie chodzi właśnie o wpływ, jaki nasza psychika, myślenie i przeżywane emocje wywierają na organy i narządy naszego organizmu. Chcesz bliżej poznać konkretne symptomy i dowiedzieć się, skąd one się biorą? Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

Spis treści

 1. Czym zajmuje się psychosomatyka?
 2. Najczęściej występujące objawy psychosomatyczne
 3. Jak poradzić sobie z dokuczliwymi objawami psychosomatycznymi?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Czym zajmuje się psychosomatyka?

Czy doświadczyłeś kiedyś suchości w ustach w czasie wzmożonego stresu? A może zdarza Ci się często korzystać z toalety przed emocjonującym wydarzeniem? To nic innego jak właśnie objawy psychosomatyczne. Psychosomatyka zakłada, że dolegliwości bólowe, które towarzyszą nam na co dzień mogą wynikać z pewnych przeżyć i zaburzeń emocjonalnych oraz psychicznych. Tutaj dostrzega się zdecydowany związek pomiędzy nurtem medycyny wschodniej, a zaburzeń psychosomatycznych. Wiele mówi się o harmonii duszy i ciała, która stanowi podstawę utrzymania zdrowia organizmu ludzkiego.

Niejednokrotnie oficjalne badania również przedstawiają wyraźny związek pomiędzy emocjami a występowaniem chorób - np. nadmierna ekspozycja na stres przyczynia się do utraty odporności. Psychosomatyka drąży temat choroby zdecydowanie głębiej niż medycyna akademicka, która niejednokrotnie skupia się wyłącznie na łagodzeniu skutków lub objawów choroby. Natomiast osiągnięcie stanu, w którym ciało i duch odczują równowagę przy jednoczesnym ustąpieniu objawów somatycznych, można określić osiągnięciem zdrowia.

Podstawą do stwierdzenia choroby w definicji medycyny akademickiej jest występowanie objawów, które mają podłoże w nieprawidłowej pracy poszczególnych organów lub układów ciała. W momencie, gdy przeprowadzona diagnostyka w zupełności wyklucza istnienie stanu chorobowego, można mówić o objawach psychosomatycznych. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do spotkania pacjenta z psychologiem lub psychiatrą.

Najczęściej występujące objawy psychosomatyczne

Do najczęstszej grupy objawów zaliczamy te, które występują w warunkach stresowych - niejednokrotnie pojawiają się ze strony przewodu pokarmowego. Mowa m.in. o biegunkach, zaparciach, wzdęciach, nudnościach czy wymiotach. Napięcie psychiczne może objawić się jako brak apetytu lub odwrotnie - nadmierne łaknienie. Charakterystyczne będzie także uczucie swędzenia i pieczenia skóry, może pojawić się wysypka. Bóle głowy, tiki nerwowe oraz skurcze to kolejne często spotykane objawy. Jednak zaburzenia te mogą dotykać tak naprawdę każdego organu ciała i nie pojawiać się wyłącznie jako skutek stresującego przeżycia.

Objawy mogą występować łącząc się ze sobą i nie pasując jednocześnie do obrazu klinicznego żadnej znanej choroby. Mogą być także skutkiem zaburzeń hipochondrycznych. Wówczas chorzy skarżą się na dolegliwości, których fizycznie nie można połączyć z chorobą. Zdarza się, że wprowadzone leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, gdyż przyczyna nie była fizjologiczna.

Biorąc pod uwagę głębszą analizę, do jakiej zachęca medycyna wschodnia, okazuje się, że tłumione emocje, zawiść, zazdrość czy zawiedzione zaufanie - mogą być powodem wielu objawów. Stąd podkreślenie roli świadomości własnego ciała. Znając je, uczymy się odczytywać wysyłane sygnały i dobierać skuteczne metody radzenia sobie z nimi.

Jak poradzić sobie z dokuczliwymi objawami psychosomatycznymi?

Warto skorzystać z pomocy terapeuty, szczególnie w początkowej fazie, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie uporać się z objawami. Środki farmakologiczne mogą być pomocne, jednak często przynoszą jedynie chwilową ulgę. Warto skorzystać z technik relaksacyjnych, medytacji, masażu, aromaterapii. Nie bez znaczenia pozostaje nie tylko ilość, ale także higiena snu, dbanie o zbilansowaną dietę i dostarczanie wraz z nią niezbędnych witamin i minerałów, a także regularna aktywność fizyczna. Na co dzień dbaj też o utrzymanie równowagi i unikanie źródeł stresu zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

  Chcesz wiedzieć więcej na temat psychosomatyki?


  Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek i uzyskaj dostęp do unikalnych materiałów o tematyce zdrowotnej przygotowywanych specjalnie dla naszych subskrybentów.

  Jedna płatność = dożywotni dostęp

  Dołącz do nas już teraz!
  • Facebook
  • Spreaker
  • LinkedIn
  5/510 ocen

  oceń ten artykuł

  Te artykuły mogą Cię zainteresować

  Kombucza a właściwości zdrowotne

  Kombucza a właściwości zdrowotne

  Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

  Kolendra siewna - coriandrum sativum

  Kolendra siewna - coriandrum sativum

  Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

  Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

  Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

  Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

  Dołącz do nas!
  i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

  Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

  Zarejestruj się już teraz
  Dożywotnia licencja

  Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

  990PLN

  jednorazowa płatność

  • Obszerna baza wiedzy
  • Dożywotni dostęp do platformy
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
  • Raty PayU
  • Blik
  • VISA
  • Master Card

  Możesz także skorzystać z subskrypcji

  • Miesięczna subskrypcja

   Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

   45PLN

   miesięcznie

   • Obszerna baza wiedzy
   • Niska miesięczna płatność
   • Nowe kursy każdego miesiąca
   Kup teraz
  • Roczna subskrypcja

   Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

   495PLN

   rocznie

   • Obszerna baza wiedzy
   • Niska roczna płatność
   • Nowe kursy każdego miesiąca
   Kup teraz