Psychosomatyka

Psychosomatyka

Zastanawiałeś się kiedyś, jak Twoje emocje i uczucia wpływają na ogólną kondycję organizmu? Chcąc szerzej poznać temat tego powiązania musisz zagłębić się w dziedzinę nazywaną psychosomatyką. Łączy ona w sobie dwa słowa: psyche i soma, które oznaczają kolejno duchowość oraz rzeczy namacalne, materialne. Dokładnie chodzi właśnie o wpływ, jaki nasza psychika, myślenie i przeżywane emocje wywierają na organy i narządy naszego organizmu. Chcesz bliżej poznać konkretne symptomy i dowiedzieć się, skąd one się biorą? Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

Czym zajmuje się psychosomatyka?

Czy doświadczyłeś kiedyś suchości w ustach w czasie wzmożonego stresu? A może zdarza Ci się często korzystać z toalety przed emocjonującym wydarzeniem? To nic innego jak właśnie objawy psychosomatyczne. Psychosomatyka zakłada, że dolegliwości bólowe, które towarzyszą nam na co dzień mogą wynikać z pewnych przeżyć i zaburzeń emocjonalnych oraz psychicznych. Tutaj dostrzega się zdecydowany związek pomiędzy nurtem medycyny wschodniej, a zaburzeń psychosomatycznych. Wiele mówi się o harmonii duszy i ciała, która stanowi podstawę utrzymania zdrowia organizmu ludzkiego.

Niejednokrotnie oficjalne badania również przedstawiają wyraźny związek pomiędzy emocjami a występowaniem chorób - np. nadmierna ekspozycja na stres przyczynia się do utraty odporności. Psychosomatyka drąży temat choroby zdecydowanie głębiej niż medycyna akademicka, która niejednokrotnie skupia się wyłącznie na łagodzeniu skutków lub objawów choroby. Natomiast osiągnięcie stanu, w którym ciało i duch odczują równowagę przy jednoczesnym ustąpieniu objawów somatycznych, można określić osiągnięciem zdrowia.

Podstawą do stwierdzenia choroby w definicji medycyny akademickiej (sprawdź nasze kursy medycyny akademickiej) jest występowanie objawów, które mają podłoże w nieprawidłowej pracy poszczególnych organów lub układów ciała. W momencie, gdy przeprowadzona diagnostyka w zupełności wyklucza istnienie stanu chorobowego, można mówić o objawach psychosomatycznych. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do spotkania pacjenta z psychologiem lub psychiatrą.

Najczęściej występujące objawy psychosomatyczne

Do najczęstszej grupy objawów zaliczamy te, które występują w warunkach stresowych - niejednokrotnie pojawiają się ze strony przewodu pokarmowego. Mowa m.in. o biegunkach, zaparciach, wzdęciach, nudnościach czy wymiotach. Napięcie psychiczne może objawić się jako brak apetytu lub odwrotnie - nadmierne łaknienie. Charakterystyczne będzie także uczucie swędzenia i pieczenia skóry, może pojawić się wysypka. Bóle głowy, tiki nerwowe oraz skurcze to kolejne często spotykane objawy. Jednak zaburzenia te mogą dotykać tak naprawdę każdego organu ciała i nie pojawiać się wyłącznie jako skutek stresującego przeżycia.

Objawy mogą występować łącząc się ze sobą i nie pasując jednocześnie do obrazu klinicznego żadnej znanej choroby. Mogą być także skutkiem zaburzeń hipochondrycznych. Wówczas chorzy skarżą się na dolegliwości, których fizycznie nie można połączyć z chorobą. Zdarza się, że wprowadzone leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, gdyż przyczyna nie była fizjologiczna.

Biorąc pod uwagę głębszą analizę, do jakiej zachęca medycyna wschodnia, okazuje się, że tłumione emocje, zawiść, zazdrość czy zawiedzione zaufanie - mogą być powodem wielu objawów. Stąd podkreślenie roli świadomości własnego ciała. Znając je, uczymy się odczytywać wysyłane sygnały i dobierać skuteczne metody radzenia sobie z nimi.

Jak poradzić sobie z dokuczliwymi objawami psychosomatycznymi?

Warto skorzystać z pomocy terapeuty, szczególnie w początkowej fazie, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie uporać się z objawami. Środki farmakologiczne mogą być pomocne, jednak często przynoszą jedynie chwilową ulgę. Warto skorzystać z technik relaksacyjnych, medytacji, masażu, aromaterapii. Nie bez znaczenia pozostaje nie tylko ilość, ale także higiena snu, dbanie o zbilansowaną dietę i dostarczanie wraz z nią niezbędnych witamin i minerałów, a także regularna aktywność fizyczna. Na co dzień dbaj też o utrzymanie równowagi i unikanie źródeł stresu zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

  Chcesz wiedzieć więcej na temat psychosomatyki?


  Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek i uzyskaj dostęp do unikalnych materiałów o tematyce zdrowotnej przygotowywanych specjalnie dla naszych subskrybentów.

  Jedna płatność = dożywotni dostęp

  Dołącz do nas już teraz!

  Te artykuły mogą Cię zainteresować

  Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

  Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

  Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

  Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

  Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

  Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

  Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

  Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

  Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

  Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

  Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

  Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

  Dołącz do nas!
  i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

  Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

  Roczna subskrypcja
  95zł / rok
  Zobacz co zyskasz

  Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca