Zawał serca: Objawy, przyczyny i natychmiastowe działania ratunkowe. Zawał serca: pierwsza pomoc krok po kroku. Zawał serca – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc. <span>Czy </span>zawał serca boli? Jak udzielić pierwszej pomocy?

Zawał serca: Objawy, przyczyny i natychmiastowe działania ratunkowe. Zawał serca: pierwsza pomoc krok po kroku. Zawał serca – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc. <span>Czy </span>zawał serca boli? Jak udzielić pierwszej pomocy?

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o zawale serca. Wszystko co musisz wiedzieć

Co to jest zawał serca?

Zawał serca, nazywany również zawałem mięśnia sercowego, to nagłe zatrzymanie przepływu krwi do pewnej części serca. W wyniku tego zatrzymania dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego i może to spowodować poważne powikłania, takie jak niewydolność serca czy nagłe zatrzymanie krążenia. Zawał serca jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowego działania.

Stan przedzawałowy – zapowiedź zawału serca

Stan przedzawałowy to okres, który poprzedza zawał serca. Jest to moment, w którym dochodzi do zaburzeń przepływu krwi w naczyniach wieńcowych. Często pojawiają się wtedy objawy, takie jak duszność, uczucie zmęczenia, ból w klatce piersiowej czy nagły skok ciśnienia. Stan przedzawałowy jest niebezpieczny i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może prowadzić do zawału serca. W przypadku wystąpienia tych objawów należy jak najszybciej wezwać pomoc, szczególnie jeśli osoba ma już wcześniej miała problemy z sercem. Trzeba pamiętać, że zawał serca jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Korzystne jest również dbanie o zdrowy tryb życia, regularne badania serca oraz rezygnacja ze szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Ważne jest, aby być czujnym na wszelkie objawy, które mogą wskazywać na stan przedzawałowy, i nie zwlekać z wizytą u lekarza. ?

Jakie są pierwsze objawy zawału serca? Jak rozpoznać zawał?

Objawy zawału serca mogą się różnić, ale oto niektóre z najczęstszych objawów, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Nagły i silny ból w klatce piersiowej - może to być uczucie ściskania, palenia, ucisku lub ciężkości w klatce piersiowej. Ból ten może promieniować do ramienia, szyi, szczęki lub pleców.

 2. Trudności w oddychaniu - Osoba z zawałem serca może odczuwać duszność, szybkie i płytkie oddychanie lub uczucie duszenia.

 3. Nudności i wymioty - W przypadku zawału serca mogą występować objawy żołądkowe, takie jak nudności, wymioty, niestrawność lub ból brzucha.

 4. Poty i omdlenia - Osoba z zawałem serca może odczuwać nadmierne pocenie się, uczucie chłodzenia, zawroty głowy lub nawet utratę przytomności.

Jeśli wystąpią te objawy, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub zatelefonować na numer alarmowy w swoim kraju. Wczesne rozpoznanie i natychmiastowe leczenie zwiększają szanse na pełne wyleczenie i uniknięcie poważnych powikłań.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zawał serca - Przyczyny zawału serca

Najczęstszą przyczyną zawału serca jest niedokrwienny zawał mięśnia sercowego, który wynika z blokady tętnicy wieńcowej przez skrzeplinę krwi. Skrzeplina powstaje w wyniku nagromadzenia się płytek krwi i substancji tłuszczowych wewnątrz tętnicy, tworząc tzw. blaszkę miażdżycową. Blaszka miażdżycowa może pękać, powodując tworzenie się skrzepliny, która blokuje przepływ krwi.

Inne przyczyny zawału serca obejmują:

 • Skurcz tętnicy wieńcowej, który powoduje nagłe zawężenie naczynia krwionośnego i zatrzymanie przepływu krwi.
 • Choroba wieńcowa - przewlekłe zwężenie tętnic wieńcowych.
 • Miażdżyca - gromadzenie się blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych.
 • Zakrzepica - tworzenie się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.
 • Niedokrwienie serca - nieprawidłowy przepływ krwi do mięśnia sercowego.

Zawał serca - pierwsza pomoc

W przypadku podejrzenia zawału serca, natychmiastowe działania ratunkowe mogą uratować życie osoby poszkodowanej. Oto kilka kroków, które można podjąć przed przybyciem służb medycznych:

 1. Natychmiast zadzwoń na pogotowie ratunkowe lub skontaktuj się z numerem alarmowym w danym kraju.
 2. Pomóż poszkodowanej osobie zająć wygodną pozycję, najlepiej siedzącą lub półsiedzącą.
 3. Jeżeli poszkodowany ma leki rozpuszczalne w jamie ustnej na zawał serca (np. nitroglicerynę), możesz mu pomóc w ich przyjęciu. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś podawać mu żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z medycznym specjalistą.
 4. Jeżeli poszkodowany utraci przytomność i nie oddycha, rozpocznij reanimację krążeniowo-oddechową.

Należy pamiętać, że pierwsza pomoc w przypadku zawału serca może się różnić w zależności od specyfiki danego kraju i obowiązujących zaleceń medycznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca