Świadomość miażdżycy: Co to jest i jak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia? Czym jest miażdżyca objawy, sposoby leczenia Czynniki ryzyka Czym jest miażdżyca? Objawy miażdżycy. Profilaktyka miażdżycy

Świadomość miażdżycy: Co to jest i jak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia? Czym jest miażdżyca objawy, sposoby leczenia Czynniki ryzyka Czym jest miażdżyca? Objawy miażdżycy. Profilaktyka miażdżycy

Czy wiesz, co to jest miażdżyca i jakie są jej objawy? To choroba, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca i udar mózgu. W tym artykule dowiesz się, czym jest miażdżyca, jakie są jej objawy, jak przebiegają badania diagnostyczne oraz jak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Co to jest miażdzyca i jakie są jej objawy? Jakie są przyczyny miażdżycy?

Miażdzyca to choroba, która polega na odkładaniu się złogów tłuszczowych w ścianach tętnic, prowadząca do zmniejszenia przepływu krwi. Gdy złogi te zaczynają się rozrastać, mogą tworzyć skrzepy, które blokują przepływ krwi. Objawy miażdżycy zależą od lokalizacji zmian miażdżycowych i stopnia zwężenia tętnic.

Objawy dotyczące zawału serca obejmują:

 • ból w klatce piersiowej, szczególnie podczas wysiłku fizycznego,
 • uczucie duszności,
 • nudności i zawroty głowy.

Natomiast objawy udaru mózgu obejmują:

 • utratę równowagi i koordynacji,
 • problemy z mówieniem i porozumiewaniem się,
 • osłabienie mięśni lub paraliż.

Zmiany miażdżycowe - jak wyglądają?

Zmiany miażdżycowe w tętnicy to zmiany, które powstają na wewnętrznej powierzchni tętnicy w wyniku odkładania się w niej tłuszczów. Zmiany te manifestują się różnymi objawami w zależności od tego, w której tętnicy występują. Do najczęściej występujących zmian miażdżycowych należą:

 • zmiany w tętnicy wieńcowej (występujące w obrębie serca),
 • zmiany na tętnicy szyjnej (w obrębie szyi),
 • zmiany na kończynach dolnych.

Czy miażdżycę da się wyleczyć?

Choć miażdżyca uważana jest za chorobę nieuleczalną, to istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka jej wystąpienia oraz opóźnienie jej postępu. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Jakie badania na miażdzycę? Lista

Aby zdiagnozować miażdżycę, lekarz zwykle przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, ocenia objawy oraz wykonuje badania:

 • badanie poziomu cholesterolu,
 • badanie poziomu cukru we krwi,
 • badanie ciśnienia krwi,
 • elektrokardiogram (EKG),
 • badanie ultrasonograficzne tętnic.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Profilaktyka i leczenie miażdzycy. Profilaktyka miażdżycy – jak zatrzymać chorobę

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania miażdżycy jest prowadzenie zdrowego stylu życia i dbanie o właściwą dietę. Ważnym elementem profilaktyki jest kontrolowanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych. W przypadku wystąpienia miażdżycy, ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które może obejmować m.in. stosowanie leków przeciwpłytkowych oraz leków obniżających poziom cholesterolu.

Czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy

Miażdżyca jest chorobą, która może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy choroba niedokrwienna serca. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do rozwoju tej choroby. Jednym z najważniejszych jest palenie papierosów, które jest bezpośrednio związane z uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Innymi czynnikami ryzyka są wysoki poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, niezdrowa dieta bogata w tłuszcze nasycone oraz brak aktywności fizycznej. Ponadto, czynniki genetyczne również mogą odgrywać rolę w rozwoju miażdżycy. Osoby, których rodzice mieli tę chorobę, są bardziej narażone na jej rozwój. Właściwa profilaktyka miażdżycy polega na unikaniu tych czynników ryzyka oraz na prowadzeniu zdrowego stylu życia, który obejmuje aktywność fizyczną, zdrową dietę przeciw miażdżycy oraz regularne monitorowanie poziomów cholesterolu i ciśnienia krwi. W przypadku już rozwinętej miażdżycy, ważne jest leczenie chorób współistniejących oraz kontrola czynników ryzyka, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca