Zastawka aortalna - jakie mogą być wskazania do operacji i jak żyć po wymianie zastawki aortalnej? 

Zastawka aortalna - jakie mogą być wskazania do operacji i jak żyć po wymianie zastawki aortalnej? 

Sprawdź w jakich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wymiany zastawki

Wymiana zastawki aortalnej - co warto wiedzieć?

Zastawka aortalna to struktura w sercu, która reguluje przepływ krwi z lewej komory do aorty. Jej sprawnie działanie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety, czasami zastawka aortalna może ulec uszkodzeniu lub stanie się nieefektywna, a w takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wymiany zastawki.

Wymiana zastawki aortalnej - jakie są wskaźniki do zabiegu?

Wymiana zastawki aortalnej jest wskazana w różnych sytuacjach, takich jak:

 • Zwężenie zastawki aortalnej: Zwężenie zastawki aortalnej występuje, gdy zastawka nie otwiera się w pełni, co prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi przez nią. Najważniejsze objawy to trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, omdlenia i osłabienie. W przypadku nasilenia tych objawów, konieczna jest wymiana zastawki aortalnej.
 • Niedomykalność zastawki aortalnej: Niedomykalność zastawki aortalnej oznacza, że zastawka nie zamyka się prawidłowo, co prowadzi do cofania się krwi z aorty do lewej komory serca. Objawy to zwykle duszność, zmęczenie, osłabienie oraz obrzęk kończyn. Jeśli niedomykalność zastawki jest znacząca, to zazwyczaj zalecana jest wymiana zastawki aortalnej.
 • Inne poważne wady zastawki aortalnej: Istnieje także wiele innych wad zastawki aortalnej, które mogą wymagać wymiany, włączając w to uszkodzenia zastawki w wyniku infekcji, rozwarstwienie aorty lub ciężkie aparaty wrodzone.

Zwężenie zastawki aortalnej - przyczyny, objawy i leczenie

Zwężenie zastawki aortalnej jest najczęstszym powodem wymiany zastawki aortalnej. Najczęstsze przyczyny to:

 • Degeneracja zastawki: Z wiekiem zastawka aortalna może ulegać stopniowemu zużyciu i niewydolności.
 • Wrodzone wady zastawki: Nieprawidłowe wykształcenie zastawki aortalnej może doprowadzić do jej zwężenia.
 • Zapaść zastawki: Czasami zastawka aortalna może zapadać się do wnętrza aorty, co powoduje jej zwężenie.

Objawy zwężenia zastawki aortalnej obejmują trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, omdlenia i osłabienie. W leczeniu tej wady zastawki, wymiana zastawki aortalnej jest najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Niedomykalność zastawki aortalnej - objawy i diagnoza

Niedomykalność zastawki aortalnej jest stanem, w którym zastawka nie zamyka się prawidłowo, co prowadzi do cofania się krwi z aorty do lewej komory serca. Może być spowodowana przez wiele czynników, w tym przez wady wrodzone, stan zapalny lub uszkodzenie zastawki. Objawy niedomykalności zastawki aortalnej obejmują duszność, zmęczenie, osłabienie oraz obrzęk kończyn. Diagnoza opiera się na badaniu fizykalnym, badaniu echokardiograficznym (ekokardiogramie) i badaniach laboratoryjnych. Jeśli niedomykalność jest znaczna i powoduje utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, zalecana jest wymiana zastawki aortalnej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Długość życia po wymianie zastawki aortalnej - prognozy i wyniki badań

Po udanej wymianie zastawki aortalnej, danych statystycznych pokazują, że większość pacjentów żyje aktywnie i zdrowo przez wiele lat. Jakość i długość życia po operacji zależy jednak od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, istniejące schorzenia i stopień uszkodzenia zastawki przed operacją. Przy odpowiednim leczeniu i regularnych badaniach kontrolnych, pacjenci po wymianie zastawki aortalnej mogą cieszyć się dobrą jakością życia.

Wymiana zastawki aortalnej - jak przebiega zabieg i rekonwalescencja

Zabieg wymiany zastawki aortalnej to operacja, która polega na usunięciu uszkodzonej zastawki aortalnej i zastąpieniu jej sztuczną zastawką. Procedura jest przeprowadzana w warunkach operacyjnych, najczęściej przy użyciu techniki z zatrzymaniem krążenia. Rekonwalescencja po tej operacji wymaga czasu i indywidualnego podejścia. Pacjenci są monitorowani, rehabilitowani i uczą się, jak dbać o swoje nową zastawkę aortalną. Regularne wizyty kontrolne są kluczowe w tym procesie.

Zastawka aortalna pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca. Jeśli istnieje potrzeba wymiany zastawki aortalnej, to konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków. Zwężenie zastawki aortalnej oraz niedomykalność zastawki aortalnej mogą prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego wczesna diagnoza i leczenie są ważne. Wymiana zastawki aortalnej to skomplikowany zabieg, ale pacjenci mają wysoką szansę na powrót do zdrowia i aktywnego życia po operacji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca