bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Niesteroidowe leki przeciwzapalne - wskazania do stosowania, przeciwwskazania i skutki uboczne. Przeciwwskazania do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – działanie, kiedy stosować, skutki uboczne i przeciwwskazania

Blog healthcare

Niesteroidowe leki przeciwzapalne - wskazania do stosowania, przeciwwskazania i skutki uboczne. Przeciwwskazania do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – działanie, kiedy stosować, skutki uboczne i przeciwwskazania

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, zwane również NLPZ, są szeroko stosowane w leczeniu różnych stanów zapalnych. W artykule omówimy charakterystykę i działanie tych leków, alternatywne metody łagodzenia stanów zapalnych, przeciwwskazania do stosowania NLPZ oraz skutki uboczne. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tych popularnych leków.

Spis treści

 1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne - charakterystyka i działanie. Czym są niesteroidowe leki przeciwzapalne?
 2. Czym zastąpić niesteroidowe leki przeciwzapalne - alternatywne metody łagodzenia stanów zapalnych
 3. Niesteroidowe leki przeciwzapalne - Przeciwwskazania do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych
 4. Niesteroidowe leki przeciwzapalne a alkohol - czy można je stosować jednocześnie?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Niesteroidowe leki przeciwzapalne - skutki uboczne
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Inne leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym

Niesteroidowe leki przeciwzapalne - charakterystyka i działanie. Czym są niesteroidowe leki przeciwzapalne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to grupa leków stosowanych w leczeniu stanów zapalnych, takich jak bóle reumatyczne, stany gorączkowe i bóle pourazowe. Działają one przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za syntezę prostaglandyn.

Prostaglandyny to substancje, które biorą udział w procesach zapalnych i przekazują sygnały bólu do mózgu. NLPZ hamują działanie enzymów COX-1 i COX-2, które są odpowiedzialne za produkcję prostaglandyn. Dzięki temu zmniejszają stan zapalny, łagodzą ból i obniżają gorączkę.

NLPZ mogą być stosowane w postaci maści, żeli, tabletek, kapsułek lub zastrzyków. Często dostępne są bez recepty, ale niezależnie od tego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Czym zastąpić niesteroidowe leki przeciwzapalne - alternatywne metody łagodzenia stanów zapalnych

W pewnych przypadkach konieczne może być wykluczenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych z terapii, na przykład ze względu na możliwe przeciwwskazania lub niepożądane skutki uboczne. W takich sytuacjach istnieje kilka alternatywnych metod łagodzenia stanów zapalnych, które mogą przynieść ulgę:

 1. Zimne lub ciepłe kompresy: Stosowanie kompresów zimnych lub ciepłych na miejsca objęte stanem zapalnym może pomóc zmniejszyć obrzęk i odczucie bólu.
 2. Masaż: Delikatny masaż w okolicach bólu może pomóc rozluźnić napięte mięśnie i złagodzić dyskomfort.
 3. Fizjoterapia: W przypadku przewlekłych stanów zapalnych zaleca się fizjoterapię, która może pomóc wzmocnić mięśnie, poprawić zakres ruchu i zmniejszyć ból.
 4. Akupunktura: Ta starożytna metoda leczenia za pomocą cienkich igieł może być skuteczną alternatywą dla NLPZ w łagodzeniu stanów zapalnych.

Należy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek alternatywnej metody należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie dla konkretnego przypadku.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne - Przeciwwskazania do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Niesteroidowe leki przeciwzapalne nie są odpowiednie dla wszystkich pacjentów. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem terapii. Nlpz są przeciwwskazane u osób:

 • z nadwrażliwością lub alergią na niesteroidowe leki przeciwzapalne;
 • z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
 • mających problemy z funkcjonowaniem wątroby lub nerek;
 • cierpiących na niewydolność serca;
 • z zaburzeniami krwiotwórczymi.

Przed rozpoczęciem przyjmowania NLPZ konieczna jest ocena stanu zdrowia przez lekarza, który podejmie decyzję o ewentualnej terapii i dawkach leku.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne a alkohol - czy można je stosować jednocześnie?

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych jednocześnie z alkoholem może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i uszkodzenia przewodu pokarmowego. Alkohol może nasilać działanie NLPZ na błonę śluzową żołądka i jelit, co zwiększa ryzyko owrzodzeń i krwawień. Dlatego zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas stosowania NLPZ, aby zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Niesteroidowe leki przeciwzapalne - skutki uboczne

NLPZ są ogólnie bezpieczne przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami lekarza, jednak mogą powodować pewne skutki uboczne, zwłaszcza przy długotrwałym i nadmiernym stosowaniu. Mogą wystąpić:

 • bóle żołądka i zgaga,
 • nudności i wymioty,
 • uszkodzenie nerek,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • ból głowy,
 • zwiększone ryzyko krwawienia.

W razie pojawienia się którychkolwiek z tych objawów należy skonsultować się z lekarzem i zaprzestać stosowania NLPZ.

Podsumowując, niesteroidowe leki przeciwzapalne są skutecznym narzędziem w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych. Jednak ich stosowanie wymaga odpowiedniej oceny stanu zdrowia i konsultacji z lekarzem. Istnieją również alternatywne metody łagodzenia stanów zapalnych, które mogą być stosowane w przypadku przeciwwskazań lub niepożądanych skutków ubocznych. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.

Inne leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym

Istnieje wiele innych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, które są dostępne bez recepty. Jednym z najpopularniejszych jest paracetamol, który jest skuteczny w łagodzeniu bólu i obniżaniu gorączki, ale nie ma właściwości przeciwzapalnych. Inne leki, takie jak ibuprofen i naproksen, odgrywają podobną rolę w złagodzeniu bólu i stanu zapalnego. Są również skuteczne w obniżaniu gorączki, ale należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu, ponieważ mogą powodować działania niepożądane, takie jak nadżerki żołądka. Kiedy leki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie przynoszą ulgi, można rozważyć przyjmowanie leków opioidowych pod nadzorem lekarza. W tego rodzaju lekach mogą jednak występować poważne skutki uboczne, takie jak uzależnienie i depresja oddechowa, dlatego wymagają one szczególnej ostrożności i dokładnej oceny przez lekarza. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz