Zapalenie miazgi: Diagnoza, leczenie i znaczenie ochrony zdrowia zęba. Zapalenie miazgi zęba - stan zapalny. Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej 

Zapalenie miazgi: Diagnoza, leczenie i znaczenie ochrony zdrowia zęba. Zapalenie miazgi zęba - stan zapalny. Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej 

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o zapaleniu miazgi zęba

Zapalenie miazgi - skąd się bierze?

Zapalenie miazgi, które jest znane również jako choroba zęba, jest stanem, w którym tkanka wewnątrz zęba, zwana miazgą, ulega infekcji. To schorzenie może wystąpić, gdy bakterie przedostaną się do wnętrza zęba przez ubytki próchnicowe, pęknięcia w zębie lub wynikające z urazu uszkodzenia.

Czym jest zapalenie miazgi zębowej?

Zapalenie miazgi zębowej, zwane również zapaleniem nerwu zębowego, jest stanem zapalnym tkanki miękkiej wewnątrz zęba, która zawiera nerwy, naczynia krwionośne i komórki odżywcze. Zapalenie miazgi zębowej często występuje na skutek ubytku próchnicowego, który umożliwia bakteriom dostęp do wnętrza zęba. Objawy zapalenia miazgi zębowej mogą obejmować ból zęba, wrażliwość na ciepło i zimno, obrzęk dziąseł, pulsujący ból oraz w przypadkach zaawansowanych, ropień. W celu leczenia zapalenia miazgi zębowej konieczne jest wizyta u stomatologa, który może zalecić leczenie kanałowe, polegające na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba i uzupełnieniu kanałów specjalnym wypełniaczem. Jeśli zapalenie jest bardzo zaawansowane, konieczne może być usunięcie zęba. Ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa w celu zapobiegania wystąpieniu zapalenia miazgi zębowej. 

Zapalenie miazgi - objawy

Objawy zapalenia miazgi mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby, ale mogą obejmować:

 • Silny ból zęba
 • Wzmożoną wrażliwość na gorące i zimne jedzenie i napoje
 • Opuchliznę w okolicy zęba
 • Ciemnienie zęba
 • Nieprzyjemny zapach z ust
 • Wysięk z dziąseł

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem dentystą, który przeprowadzi dokładne badanie i zdiagnozuje zapalenie miazgi.Sprawdź również informacje na temat chorób dziąseł: diagnoza, objawy i skuteczne metody leczenia.Zapalenie dziąseł

Zapalenie miazgi - ból

Ból związany z zapaleniem miazgi jest zwykle intensywny i może utrzymywać się przez długi czas. Może być pulsujący i nasilać się podczas żucia lub kontaktu z zimnym lub gorącym jedzeniem. Może również utrudniać sen i codzienne czynności, wpływając na jakość życia pacjenta.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zapalenie miazgi zęba - ile trwa ból?

Czas trwania bólu związany z zapaleniem miazgi może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stopień infekcji, ogólny stan zdrowia pacjenta i zastosowane leczenie. Niektóre osoby mogą odczuwać ból przez kilka dni, podczas gdy u innych może on utrzymywać się przez kilka tygodni lub nawet dłużej.

Zapalenie miazgi zęba - jak uśmierzyć ból?

Odczuwany ból związany z zapaleniem miazgi zęba może być bardzo uciążliwy. Oto kilka metod, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu:

 1. Leki przeciwbólowe: Można stosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem w celu uzyskania odpowiednich wskazówek i dawkowania.
 2. Okłady zimne: Stosowanie okładów zimnych na zewnętrzną część twarzy w okolicy bolesnego zęba może pomóc w złagodzeniu bólu i redukcji obrzęków.
 3. Leczenie miejscowe: Można spróbować stosowania maści lub żelu przeciwbólowego miejscowo na dziąsła w okolicy chorego zęba. Takie preparaty często zawierają składniki łagodzące, które mogą przynieść ulgę.

Ważne jest jednak pamiętanie, że powyższe metody tylko łagodzą objawy i nie zapewniają trwałego rozwiązania problemu. W związku z tym konieczne jest skonsultowanie się z dentystą, który zapewni odpowiednie leczenie.

Zapalenie miazgi zęba - leczenie domowe

Leczenie zapalenia miazgi zęba wymaga zazwyczaj interwencji dentysty, ale istnieją również pewne leczenie domowe, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów:

 • Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza lub farmaceuty.
 • Stosowanie płukanek z wodą utlenioną do płukania jamy ustnej.
 • Unikanie gorących i zimnych napojów oraz żywności, która może zaostrzać ból.
 • Unikanie nadmiernego żucia na stronie bólu.

Pomimo tych domowych metod łagodzących, wizyta u dentysty jest niezbędna, aby przeprowadzić odpowiednie leczenie i zapobiec dalszym powikłaniom.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca