bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zapalenie miazgi: Diagnoza, leczenie i znaczenie ochrony zdrowia zęba. Zapalenie miazgi zęba - stan zapalny. Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej 

Blog healthcare

Zapalenie miazgi: Diagnoza, leczenie i znaczenie ochrony zdrowia zęba. Zapalenie miazgi zęba - stan zapalny. Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej 

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o zapaleniu miazgi zęba

Spis treści

 1. Zapalenie miazgi - skąd się bierze?
 2. Czym jest zapalenie miazgi zębowej?
 3. Zapalenie miazgi - objawy
 4. Zapalenie miazgi - ból
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Zapalenie miazgi zęba - ile trwa ból?
 7. Zapalenie miazgi zęba - jak uśmierzyć ból?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Zapalenie miazgi zęba - leczenie domowe

Zapalenie miazgi - skąd się bierze?

Zapalenie miazgi, które jest znane również jako choroba zęba, jest stanem, w którym tkanka wewnątrz zęba, zwana miazgą, ulega infekcji. To schorzenie może wystąpić, gdy bakterie przedostaną się do wnętrza zęba przez ubytki próchnicowe, pęknięcia w zębie lub wynikające z urazu uszkodzenia.

Czym jest zapalenie miazgi zębowej?

Zapalenie miazgi zębowej, zwane również zapaleniem nerwu zębowego, jest stanem zapalnym tkanki miękkiej wewnątrz zęba, która zawiera nerwy, naczynia krwionośne i komórki odżywcze. Zapalenie miazgi zębowej często występuje na skutek ubytku próchnicowego, który umożliwia bakteriom dostęp do wnętrza zęba. Objawy zapalenia miazgi zębowej mogą obejmować ból zęba, wrażliwość na ciepło i zimno, obrzęk dziąseł, pulsujący ból oraz w przypadkach zaawansowanych, ropień. W celu leczenia zapalenia miazgi zębowej konieczne jest wizyta u stomatologa, który może zalecić leczenie kanałowe, polegające na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba i uzupełnieniu kanałów specjalnym wypełniaczem. Jeśli zapalenie jest bardzo zaawansowane, konieczne może być usunięcie zęba. Ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa w celu zapobiegania wystąpieniu zapalenia miazgi zębowej. 

Zapalenie miazgi - objawy

Objawy zapalenia miazgi mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby, ale mogą obejmować:

 • Silny ból zęba
 • Wzmożoną wrażliwość na gorące i zimne jedzenie i napoje
 • Opuchliznę w okolicy zęba
 • Ciemnienie zęba
 • Nieprzyjemny zapach z ust
 • Wysięk z dziąseł

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem dentystą, który przeprowadzi dokładne badanie i zdiagnozuje zapalenie miazgi.Sprawdź również informacje na temat chorób dziąseł: diagnoza, objawy i skuteczne metody leczenia.Zapalenie dziąseł

Zapalenie miazgi - ból

Ból związany z zapaleniem miazgi jest zwykle intensywny i może utrzymywać się przez długi czas. Może być pulsujący i nasilać się podczas żucia lub kontaktu z zimnym lub gorącym jedzeniem. Może również utrudniać sen i codzienne czynności, wpływając na jakość życia pacjenta.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zapalenie miazgi zęba - ile trwa ból?

Czas trwania bólu związany z zapaleniem miazgi może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stopień infekcji, ogólny stan zdrowia pacjenta i zastosowane leczenie. Niektóre osoby mogą odczuwać ból przez kilka dni, podczas gdy u innych może on utrzymywać się przez kilka tygodni lub nawet dłużej.

Zapalenie miazgi zęba - jak uśmierzyć ból?

Odczuwany ból związany z zapaleniem miazgi zęba może być bardzo uciążliwy. Oto kilka metod, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu:

 1. Leki przeciwbólowe: Można stosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem w celu uzyskania odpowiednich wskazówek i dawkowania.
 2. Okłady zimne: Stosowanie okładów zimnych na zewnętrzną część twarzy w okolicy bolesnego zęba może pomóc w złagodzeniu bólu i redukcji obrzęków.
 3. Leczenie miejscowe: Można spróbować stosowania maści lub żelu przeciwbólowego miejscowo na dziąsła w okolicy chorego zęba. Takie preparaty często zawierają składniki łagodzące, które mogą przynieść ulgę.

Ważne jest jednak pamiętanie, że powyższe metody tylko łagodzą objawy i nie zapewniają trwałego rozwiązania problemu. W związku z tym konieczne jest skonsultowanie się z dentystą, który zapewni odpowiednie leczenie.

Zapalenie miazgi zęba - leczenie domowe

Leczenie zapalenia miazgi zęba wymaga zazwyczaj interwencji dentysty, ale istnieją również pewne leczenie domowe, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów:

 • Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza lub farmaceuty.
 • Stosowanie płukanek z wodą utlenioną do płukania jamy ustnej.
 • Unikanie gorących i zimnych napojów oraz żywności, która może zaostrzać ból.
 • Unikanie nadmiernego żucia na stronie bólu.

Pomimo tych domowych metod łagodzących, wizyta u dentysty jest niezbędna, aby przeprowadzić odpowiednie leczenie i zapobiec dalszym powikłaniom.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz