Choroby dziąseł: Diagnoza, objawy i skuteczne metody leczenia. Zapalenie dziąseł objawy. Zapalenia przyzębia.  5 sprawdzonych sposobów na ból dziąseł 

Choroby dziąseł: Diagnoza, objawy i skuteczne metody leczenia. Zapalenie dziąseł objawy. Zapalenia przyzębia.  5 sprawdzonych sposobów na ból dziąseł 

Twoje zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne dla ogólnego samopoczucia i dobrego stanu zdrowia. Jednak choroby dziąseł mogą być powszechne i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie zostaną odpowiednio zdiagnozowane i leczone. W tym artykule omówimy, skąd biorą się choroby dziąseł, jakie są ich objawy, jak leczyć choroby dziąseł u dzieci oraz jakie są skuteczne metody leczenia.

Choroby dziąseł i przyzębia - skąd się biorą?

Choroby dziąseł i przyzębia są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz nadmiernej ilości kamienia nazębnego i osadu płatkowego na zębach. Niewłaściwa technika szczotkowania zębów, niedostateczne używanie nici dentystycznej i brak regularnych wizyt u dentysty mogą prowadzić do rozwinięcia się tych chorób.

Główną przyczyną chorób dziąseł jest obecność bakterii w jamie ustnej. Bakterie te tworzą tzw. płytkę nazębną, która nagromadza się na powierzchni zębów i pod linią dziąseł. Jeśli nie zostanie usunięta, płytka nazębna może prowadzić do stanu zapalnego dziąseł, znanego jako zapalenie dziąseł.

Jeśli zapalenie dziąseł nie zostanie zdiagnozowane i leczone w odpowiednim czasie, może rozwinąć się bardziej zaawansowana postać choroby, zwana paradontozą. Paradontoza prowadzi do postępującego uszkodzenia tkanek miękkich i kości, prowadząc do utraty zębów.

Choroby dziąseł - objawy

Choroby dziąseł mogą objawiać się różnymi dolegliwościami. Oto najczęstsze objawy, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Zaczerwienienie i obrzęk dziąseł - Zapalenie i obrzęk dziąseł są powszechnymi objawami chorób dziąseł. Dziąsła mogą wyglądać bardziej czerwono niż zwykle i być bolesne w dotyku.
 2. Krwawienie dziąseł - Jeśli Twoje dziąsła krwawią podczas mycia zębów lub podczas jedzenia twardych potraw, może to być oznaka zapalenia dziąseł. Krew wynika z uszkodzonych naczyń krwionośnych spowodowanych stanem zapalnym.
 3. Wzdęcia i luźne zęby - Zaawansowana paradontoza może prowadzić do utraty tkanki miękkiej i kości, co osłabia podparcie zębów. W wyniku tego zęby mogą być luźne lub wreszcie wypadać.
 4. Nieprzyjemny zapach z ust - Zapalenie i infekcja dziąseł mogą powodować nieświeży oddech. Bakterie rozmnażające się w jamie ustnej uwalniają substancje chemiczne, które powodują złe zapachy.

Choroby dziąseł u dzieci

Choroby dziąseł nie dotyczą tylko dorosłych, ale również dzieci. U dzieci główną przyczyną chorób dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i nadmierne spożycie słodyczy. Objawy chorób dziąseł u dzieci mogą obejmować:

 • Wrażliwość i obrzęk dziąseł
 • Krwawienie podczas szczotkowania zębów lub w innych sytuacjach
 • Niezwykle wrażliwe zęby
 • Zły oddech

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów u Twojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą lub stomatologiem, aby ustalić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Choroby dziąseł - leczenie

Skuteczne leczenie chorób dziąseł obejmuje zarówno działania w gabinecie stomatologicznym, jak i zmiany w codziennej higienie jamy ustnej. Oto kilka skutecznych metod leczenia chorób dziąseł:

 1. Profesjonalne oczyszczanie zębów - Twoje wizyty u stomatologa mogą obejmować profesjonalne oczyszczanie zębów, które ma na celu usunięcie kamienia nazębnego, osadu płatkowego i płytki nazębnej z zębów i powierzchni poddziąsłowych.
 2. Skaling i root planing - W przypadku zaawansowanej paradontozy, Twoje leczenie może wymagać skalingu i root planing. To procedury, których celem jest dokładne oczyszczenie korzeni zębów i wygładzenie powierzchni, aby utrudnić ponowne gromadzenie się bakterii.
 3. Stosowanie antybiotyków - W niektórych przypadkach, gdy infekcja jest poważna, lekarz może zalecić krótkotrwałe stosowanie antybiotyków w celu złagodzenia objawów i zwalczania bakterii.
 4. Poprawa domowej higieny jamy ustnej - Regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznych i płukanek do ust może pomóc w utrzymaniu zdrowia dziąseł. Należy również unikać palenia papierosów oraz ograniczać spożycie słodyczy, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób dziąseł.

Ważne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia dziąseł i wizyty u stomatologa co najmniej raz na pół roku, aby uniknąć postępu choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zapalenie dziąseł w ciąży

Zapalenie dziąseł, znane również jako zapalenie przyzębia lub zapalenie dziąseł, jest stosunkowo powszechnym problemem stomatologicznym, który może wystąpić u kobiet w ciąży. W rzeczywistości wiele kobiet doświadcza zapalenia dziąseł w trakcie ciąży. Istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na rozwijanie się tego schorzenia u przyszłych mam:

 1. Hormonalne zmiany: W trakcie ciąży organizm kobiety przechodzi szereg hormonalnych zmian, w tym wzrost poziomu progesteronu i estrogenów. Te hormony mogą wpłynąć na większą podatność dziąseł na stan zapalny, co może prowadzić do zapalenia dziąseł.
 2. Nadmierne przekrwienie dziąseł: Zwiększone przekrwienie dziąseł, które może występować w ciąży, sprawia, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe na podrażnienia, takie jak osad nazębny i kamień nazębny. To zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł.
 3. Zmiany w nawykach żywieniowych: W ciąży kobiety mogą mieć ochoty na słodkie i kwasne produkty spożywcze, co może zwiększać ryzyko próchnicy i zapalenia dziąseł.
 4. Zmęczenie i stres: Ciąża może być czasem stresującym i męczącym okresem, co może wpłynąć na ogólną kondycję zdrowia jamy ustnej.

Objawy zapalenia dziąseł w ciąży mogą obejmować:

 • Obrzęk i zaczerwienienie dziąseł.
 • Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub nitkowania.
 • Ból lub uczucie pieczenia dziąseł.
 • Łatwość powstawania siniaków na dziąsłach.
 • Recesje dziąseł (cofanie się dziąseł).

Zapalenie dziąseł w ciąży jest istotnym problemem, ponieważ może prowadzić do poważniejszych schorzeń dziąseł, takich jak zapalenie przyzębia, które może skutkować utratą zębów. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią opiekę stomatologiczną podczas ciąży. Oto kilka wskazówek:

 1. Regularne wizyty u dentysty: Warto planować regularne wizyty u dentysty zarówno przed jak i w trakcie ciąży. Dentysta może przeprowadzić ocenę stanu jamy ustnej, zdiagnozować ewentualne problemy i zalecić odpowiednie leczenie.
 2. Dobra higiena jamy ustnej: Starannie szczotkuj zęby dwukrotnie dziennie i używaj nici dentystycznej, aby usuwać osad nazębny i resztki pożywienia. Ważne jest, aby to robić delikatnie, aby uniknąć uszkodzenia dziąseł.
 3. Zdrowa dieta: Stosuj zrównoważoną dietę bogatą w witaminy i minerały, unikaj nadmiaru cukru i kwasów, które mogą prowadzić do próchnicy i zapalenia dziąseł.
 4. Unikaj palenia papierosów i alkoholu: Palenie papierosów i picie alkoholu mogą pogarszać stan zdrowia dziąseł.

Jeśli występują objawy zapalenia dziąseł lub inne problemy stomatologiczne w trakcie ciąży, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który może zalecić odpowiednie leczenie i zapewnić opiekę, która będzie bezpieczna dla przyszłej mamy i dziecka.

Płyny do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej są dobrym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Są to specjalne preparaty, które stanowią doskonałe uzupełnienie mycia zębów i nitkowania. Płyny te mają wiele zalet, takich jak odświeżenie oddechu, zapobieganie próchnicy, eliminowanie bakterii i zapobieganie stanom zapalnym dziąseł. Mogą również pomóc w redukcji osadu nazębnego i przebarwień. Istnieje wiele różnych rodzajów płynów do płukania jamy ustnej, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Niektóre składniki stosowane w tych płynach to chlorheksydyna, fluor, olejek eukaliptusowy, miętowy lub składniki antybakteryjne. Dobrze jest się konsultować z dentystą w celu wybrania odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej. Na rynku dostępne są również specjalne płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci, które są odpowiednie dla delikatnego jamy ustnej dziecka. Płukanie jamy ustnej powinno być wykonywane regularnie, najlepiej po każdym posiłku, aby utrzymać jamę ustną w czystości i zdrowiu. Dlatego warto wprowadzić płyny do płukania jamy ustnej do codziennej rutyny higieny jamy ustnej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca